Rumunsko

Proč jet do Rumunska - Základní informace

Proč jet do Rumunska?

Protože v Rumunsku najdete stále ještě opuštěné hory, jedny z nejrozsáhlejších lesních porostů v Evropě, krásná města plná památek a neobyčejně pohostinné lidi. V Rumunsku můžete jak lézt po horách, tak se koupat v moři nebo navštívit lázně. Seznámíte se nejen s kulturou rumunskou, ale i maďarskou, německou nebo tureckou. Pokud máte rádi víno, tak si také přijdete na své. V Rumunsku je tak trochu od všeho něco. Někde cítíte orientální atmosféru, zatímco jinde si připadáte jak v uličkách Norimberku.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Základní informace o Rumunsku

Rumunsko leží jihovýchodně od ČR, prvorepublikové Československo dokonce s Rumunskem přímo sousedilo. Dnešní Rumunsko sousedí na severu s Ukrajinou, na západě s Maďarskem, na jihozápadě se Srbskem, na jihu s Bulharskem, na východě s Moldavskou Republikou a opět Ukrajinou. Část východní hranice země tvoří černomořské pobřeží. Hlavním městem je Bukurešť. Rumunsko již leží v jiném časovém pásmu než ČR, a tudíž je třeba posunout si ručičku hodinek o hodinu napřed.

Rumunsko je ojediněle přírodně rozmanité - nalezneme zde jak vysokohorské oblasti (Karpaty dosahují v Rumunsku nadmořské výšky přes 2 500 m), tak i stepní roviny.

Stejně tak je Rumunsko rozmanité etnicky. V Sedmihradsku se nachází početné menšiny maďarské a sikulské (maďarizovaný turkický kmen) a pozůstatky dříve velmi četné menšiny německé. V Banátu vedle sebe žijí Rumuni, Maďaři, ale také například Srbové a Češi. Na černomořském pobřeží, v Dobrudži, žije asi 50 000 etnických Turků a Tatarů, dále například Rusíni a mnoho dalších národností. Díky těmto atributům má každá část Rumunska svou ojedinělou atmosféru a zvyky.

Klima je v Rumunsku spíše kontinentální. V zimě je Rumunsko skoro celé zasypané sněhem. V přímořských oblastech v průběhu zimy často prší, v létě dosahují teploty až 40° C. Bukurešť je v létě často opravdu nepříjemně horká a suchá. Pro návštěvu Rumunska je pravděpodobně nejvhodnějším obdobím konec léta či začátek podzimu - Černé moře je stále příjemně teplé a na horách ještě neleží sníh (ten může nepříjemně překvapit na jaře).

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.