Rumunsko

Proč jet do Rumunska - Základní informace

Proč jet do Rumunska?

Protože v Rumunsku najdete stále ještě opuštěné hory, jedny z nejrozsáhlejších lesních porostů v Evropě, krásná města plná památek a neobyčejně pohostinné lidi. V Rumunsku můžete jak lézt po horách, tak se koupat v moři nebo navštívit lázně. Seznámíte se nejen s kulturou rumunskou, ale i maďarskou, německou nebo tureckou. Pokud máte rádi víno, tak si také přijdete na své. V Rumunsku je tak trochu od všeho něco. Někde cítíte orientální atmosféru, zatímco jinde si připadáte jak v uličkách Norimberku.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Základní informace o Rumunsku

Rumunsko leží jihovýchodně od ČR, prvorepublikové Československo dokonce s Rumunskem přímo sousedilo. Dnešní Rumunsko sousedí na severu s Ukrajinou, na západě s Maďarskem, na jihozápadě se Srbskem, na jihu s Bulharskem, na východě s Moldavskou Republikou a opět Ukrajinou. Část východní hranice země tvoří černomořské pobřeží. Hlavním městem je Bukurešť. Rumunsko již leží v jiném časovém pásmu než ČR, a tudíž je třeba posunout si ručičku hodinek o hodinu napřed.

Rumunsko je ojediněle přírodně rozmanité - nalezneme zde jak vysokohorské oblasti (Karpaty dosahují v Rumunsku nadmořské výšky přes 2 500 m), tak i stepní roviny.

Stejně tak je Rumunsko rozmanité etnicky. V Sedmihradsku se nachází početné menšiny maďarské a sikulské (maďarizovaný turkický kmen) a pozůstatky dříve velmi četné menšiny německé. V Banátu vedle sebe žijí Rumuni, Maďaři, ale také například Srbové a Češi. Na černomořském pobřeží, v Dobrudži, žije asi 50 000 etnických Turků a Tatarů, dále například Rusíni a mnoho dalších národností. Díky těmto atributům má každá část Rumunska svou ojedinělou atmosféru a zvyky.

Klima je v Rumunsku spíše kontinentální. V zimě je Rumunsko skoro celé zasypané sněhem. V přímořských oblastech v průběhu zimy často prší, v létě dosahují teploty až 40° C. Bukurešť je v létě často opravdu nepříjemně horká a suchá. Pro návštěvu Rumunska je pravděpodobně nejvhodnějším obdobím konec léta či začátek podzimu - Černé moře je stále příjemně teplé a na horách ještě neleží sníh (ten může nepříjemně překvapit na jaře).

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.