Jak se vyspat v dopravním prostředku

Určitě to znáte. Vaše vysněná destinace je stovky kilometrů daleko a nezbývá, než absolvovat noc v letadle či autobuse. Už se předem děsíte probdělých hodin a krutého rána? Nedáme vám ultimátní návod, jak se vyspat do růžova, ale pár tipů, které vám noční cestování zpříjemní, by se přeci jen našlo…

Podepřete si hlavu

Nezbytnost, pokud nechcete „chytat lelky“ a probudit se pokaždé, když se bouchnete vlastní bradou do hrudi. Cestovních polštářků už bylo vynalezeno nepočítaně. Základní funkci podpěry hlavy plní klasické nákrčníky ve tvaru podkovy. Mohou být naplněné polystyrenovými kuličkami nebo paměťovou pěnou, takže jsou příjemně měkké, ale pořád vám může padat hlava dopředu, což není zrovna komfortní. Šikovný je prodloužený polštář Travelrest, u kterého si nemusíte tolik ohýbat krk a opřete si o něj čelo i ruce.

Sedíte-li u okýnka, nejlepší je (samo)nafukovací polštářek obdélníkového tvaru, který si zastrčíte mezi okno a sedadlo. Můžete si ho také položit na sklápěcí stoleček před vámi (to platí spíše v případě, že jste menší postavy). Užitečným vynálezem je prostorový „polštářek“, který je vysoký (pokud ne dost, vždycky si ho můžete ještě něčím podložit) a nemusíte se tedy hrbit. Můžete si ho v různých variantách objednat levně na čínských e-shopech, ale o mnoho kvalitnější provedení má např. český vynález Apus Relax, který jeho výrobci dlouho testovali a ladili. Udržuje krk v rovné poloze, takže krční obratle ani svaly nejsou přetěžované. Navíc má výhodu, že je velmi skladný, má měnitelný povlak a variabilní využití (ocení ho třeba i váš spolucestující).

V zahraničí se objevila revoluční vychytávka nazvaná zzzBandčelenka přes oči, která se přichytí k sedadlu, a drží tak hlavu v jedné poloze. Na českém trhu ji zatím nikdo nenabízí, ale je to jistě otázkou času. Autorka článku proto zatím využívá provizorní alternativu, a to uvázat si jednoduše šátkem hlavu k sedadlu. :-)

Obklopte se tmou a tichem

Pokud máte ten dar, že vás nevzbudí ani dělová rána, upřímně blahopřejeme. Vám ostatním doporučíme jediné: špunty do uší. Ano, mohou občas tlačit nebo vypadnout, a ne, netlumí zcela veškeré zvuky, ale to vše je stále o dost příjemnější, než poslouchat chrápání spolucestujícího nebo hluk motoru.

V lékárnách se setkáte s různými druhy. Vybírejte pěnové, které jsou měkké a mají tvar přizpůsobený ušnímu boltci (např. od značky Moldex). Méně pohodlné jsou voskové špunty nebo pěnové ve tvaru válečku. Vyrábí se také plastové, které jsou ergonomické, jednoduše omyvatelné a mají dlouhou životnost. Pokud vás v letadle trápí bolest uší a dutin při vzlétání a přistávání, investujte do speciálních špuntů, které vyrovnávají tlak ve zvukovodu (např. Alpine Flyfit).

Pomáhá-li vám při usínání hudba, můžete vyměnit špunty za sluchátka a vyzkoušet mobilní aplikace s širokou databází melodií (např. Relaxio pro Android a Airsleep pro iPhone). Můžete si v nich vybírat i z různých variant tzv. „bílého šumu“ – konstantního podkladového zvuku, který zklidňuje a eliminuje rušivé zvuky zvenčí (může mít třeba podobu zurčení potůčku, zpěvu ptáků nebo tlukotu srdce).

Látková maska na oči je skvělá věc proti světlům projíždějících aut i svítícím obrazovkám v letadle. Důležité je, aby byla z příjemného měkkého materiálu, a aby vás neškrtila gumička za hlavou. Vyrábí se i tvarované 3D masky, které netlačí na oči. Fajnšmekři mohou sáhnout po chytré usínací masce Sleepace s vestavěnými sluchátky, která přehrává různou relaxační hudbu, a navíc monitoruje spánek.

Zklidněte žaludek

Horské serpentýny umí spustit nepěknou nevolnost, tzv. kinetózu. Starý známý Kinedril ve většině případů pomáhá, a navíc má tlumicí účinky, takže může přispět k rychlejšímu usínání. Protože však začíná působit nejdříve po patnácti minutách, je potřeba na něj nezapomenout už před cestou. Pohotovostním řešením jsou žvýkačky Travel-Gum. Obsahují účinnou látkou, která se z úst vstřebává rovnou do krve, tudíž zabírají i v momentě, kdy už je vám ouvej.

V každém případě je dobré se před jízdou vyhnout tučným a kořeněným jídlům a alkoholu (i když uznáváme, že v malém množství může někoho příjemně ukolébat). Stejně tak nedělá dobrotu cestovat nalačno. Mějte při ruce chladnou vodu nebo kolu, slané sušenky a zázvorové bonbóny, které vašemu žaludku udělají dobře.

Zateplete se

I když cestujete v létě a noci jsou teplé, je třeba počítat se zrádnou klimatizací. Některé aerolinky pasažérům dávají k dispozici deky, ale v případě, že cestujete s nízkonákladovým dopravcem nebo autobusem, nezapomeňte si do příručního zavazadla zabalit alespoň teplejší mikinu, popřípadě šátek, a od věci nejsou ani silnější ponožky. Cestujete-li nalehko, jako pokrývka může klidně posloužit i osuška.

Šťastnou cestu a dobrou noc!

Autorem textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.