Na co nezapomenout při spaní pod širákem

Kvalitní spánek je nesmírně důležitý a na cestách obzvlášť. Už jedna špatná noc může mít na svědomí výrazné zhoršení fyzického výkonu, vyšší riziko špatného rozhodování, znatelně sníženou imunitu nebo citelnou emocionální rozkolísanost. Zkrátka nic po čem při výletech do přírody toužíme.

Proto je podstatné, abychom si v noci co nejlépe odpočali. Jenže zatímco někteří usnou kdekoliv jako dřevo, pro jiné se spaní pod širákem často změní v útrpné očekávání ranního vysvobození.

Podělím se o pár tipů jak na to, abyste si noci venku pod hvězdnou oblohou co nejvíce užili a zbytečně netrpěli.

Zabalte si vhodný spacák a dobrou karimatku

Jednoznačně chybou číslo 1 bývá podcenění, jak teplý spací pytel je pro spaní venku potřeba. V našich podmínkách jsou vám tzv. letní spacáky (s komfortní teplotou vysoko nad nulou) víceméně k ničemu. Zejména pokud jste žena. Muži mají výhodu v tom, že jim ve srovnání s dámami pro pocit tepelné pohody většinou stačí slabší izolace, ale tato rada platí i pro ně.

Solidně “vymrznout” můžete v Česku prakticky kdykoliv a kdekoliv. Nejen na horách, kde si studené noci “užijete” i v létě, ale také v nížinách zjara nebo na podzim klesá teploměr klidně k pěti stupňům. Jistě zažijete i žhavé letní noci, ale pokud chcete spát také jinde a jindy než na Jižní Moravě na konci července, je pro vás ideální univerzální volbou třísezonní spacák.

Ten mívá teplotní limity pár stupňů pod nulou a je určen do podmínek, které v mírném podnebném pásmu panují po většinu roku mimo zimu. A zároveň stačí i do vyšších hor v létě. O výběru správného spacáku se dozvíte také na webu Za horami.cz.

Spacákem to ale nekončí. Bez dobré izolace zespodu, o kterou se stará karimatka, vám sebelepší péřák bude k ničemu. Ve spacáku totiž izoluje vzduch, který drží na místě jeho náplň. Logicky tedy stlačená část, na které ležíte, nemá jak zabránit úniku tepla. A jiné teplo než to, které si vytvoříte vlastním tělem, uvnitř nebude.

Karimatka tím pádem neurčuje pouze míru pohodlí, nýbrž do velké míry rozhoduje, jestli se celou noc nebudete klepat jak podvyživený ratlík. Její schopnost izolace udává hodnota R – čím vyšší, tím lépe.

Pokud to se spaním venku myslíte vážně a pravidelně, hodí se při výběru cílit zase na tzv. třísezónní podložky – tedy s R o hodnotě 2-4. V této kategorii najdete všechny typy karimatek od klasických pěnových, přes pohodlné nafukovačky i robustnější, ale za přiměřenou cenu nejlépe izolující, samonafukovací.

Konkrétní model už záleží na vás, protože každý nabízí jiný poměr cena/váha/izolace/pohodlí. Důležité ale je, aby dostačoval venkovním podmínkám.

Dobře si vyberte místo, kde strávíte noc

Určitě byste se vždycky měli zamyslet nad tím, jestli zamýšlené místo pro romantický kemping splňuje následující body:

  • Je dostatečně v bezpečí před přírodními živly (bouřka, vítr, tekoucí voda atp.).
  • Nehrozí vám, že na vás něco spadne (strom, šutr…).
  • Je víceméně legální tam zůstat. Podotýkám, že u nás můžete spát pod širákem bez problému mimo nejpřísněji chráněná území typu národní parky (některé však mívají vyhrazená nocoviště) nebo přírodní památky a rezervace. Dokonce i v CHKO je to možné. Pochopitelně pokud se chováte slušně, neohrožujete přírodu nějak jinak a nerozděláváte oheň.
  • Přijali jste rozumná opatření s ohledem na divokou zvěř. Například jste pověsili jídlo dostatečně daleko a vysoko od tábora, aby si na něm – a na vás – nepochutnali medvědi. U nás to vesměs řešit nemusíte (i když mravenci umí být zákeřní), ale už na Slovensku jsou medvědi naprosto reálnou součástí pobytu venku, na kterou je potřeba brát ohled.

Pokud se navíc chystáte spát v podmínkách, které jsou na hraně schopností vašeho vybavení, je potřeba učinit pár dalších úvah:

  • Jaký je tu podklad? Vlhký písek nebo hlína odebírají teplo odspodu. Oproti tomu jehličí, listí nebo suchá tráva pomáhají.
  • Níže u vody bude vždycky chladněji (nehledě na větší množství hmyzu).
  • Pod širákem je lepší spát mimo otevřená prostranství. Nejlépe si zalézt do lesa nebo aspoň na jeho okraj. Hlavně proto, abyste se vyhnuli padající rose, která dokáže spacák pořádně promáčet.
  • Kde je závětří? Aby na vás nefučelo.

Je to právě součet drobností, co určí, jak budete ráno fit. Někdy není na výběr a musíte se přizpůsobit situaci a terénu, ale obvykle se i tak dá vybrat mezi horším a o chlup lepším řešením. I z tohoto důvodu si na hledání vhodného plácku vyhraďte dost času a neřešte to na poslední chvíli nebo dokonce až po setmění.

Často je lepší se pod něco schovat

Já vím, že pod nekonečnou hvězdnou oblohou je index romantiky nejvyšší, ale ono většinou není od věci mít v dosahu nějaký přístřešek.

Počasí umí být nevypočitatelné a pár nocí, kdy jsme narychlo natahovali plachtu, protože na nás zničehonic začalo pršet, jsem už zažil.

Již jsem zmiňoval riziko, že vás pořádně zmáčí rosa nebo profoukne vítr. Nečekanou komplikací ve spokojeném snění, ale může být i měsíc. Hlavně za úplňku se bez nějakého odstínění nebo aspoň masky na oči moc dobře nevyspíte, protože je to jako by vám po většinu noci někdo svítil do obličeje baterkou.

Jako skvělé lehké přístřeší poslouží obyčejná celta, kterou seženete za pár stovek. Případně tarp, což je tvarovaná plachta z velmi lehkých materiálů. U nás si také můžete naplánovat výlet podle turistických přístřešků, které snadno vyhledáte a podle fotek zkontrolujete na mapy.cz nebo boudy.info.

Trénujte

Spaní v přírodě je dovednost jako každá jiná a tím pádem se dá trénovat.

Jednak si díky tréninku zvyknete. Sám o sobě vím, že vždycky první noc na karimatce po opravdu dlouhé době nestojí za mnoho. Jakmile si odvyknu, potřebuji jedno adaptační rozlámání, abych následně zase mohl spokojeně prospat celou noc víceméně kdekoliv.

A jednak každé spaní venku znamená příležitost zkoušet a ladit různé postupy a vychytávky, kterými si své snění můžete zpříjemnit a zkvalitnit. Čím více nocí pod širákem zažijete, tím více si je budete užívat a třeba se vám zpátky do pohodlné postele, kde vás však neprobudí slunce a zpěv ptáků, ani nebude chtít.

Autorem článku je Kuba Venglář, který radí dobrodruhům a cestovatelům na svém webu Za horami.cz. Všechna práva na použití jakékoliv části textu nebo fotografií vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.