Kizimkazi

Malá rybářská vesnice Kizimkazi leží na jižním konci ostrova Unguja cca 53 km jižně od hlavního města Zanzibaru. Ve skutečnosti je tvořena dvěma osadami – Kizimkazi Dimbani na severu a Kizimkazi Mkunguni na jihu. Vesnice disponuje vcelku pěknou pláží, ale turisté sem míří především kvůli lodním výletům za delfíny, kteří se pravidelně zdržují blízko zdejšího pobřeží. Lodě vyplouvají z Kizimkazi Dimbani a výlety jsou někdy spojené i s návštěvou místní mešity. Historicky je Kizimkazi známé jako někdejší hlavní město celého ostrova, jež bylo osídleno dávno před příchodem ománských sultánů.

Výlety za delfíny jsou většinou organizovány z hlavního města Zanzibar Town. Pravděpodobnost, že delfíny uvidíte, se pohybuje kolem 80 %. Nejlepším časem na plavbu je ráno, kdy je moře klidnější a vítr není tak silný. Z loďky můžete i skočit do moře a šnorchlovat. Milovníci potápění se v této oblasti namísto výletu na lodi potápějí.

Turisté přijíždějící ze Stone Townu si většinou prohlédnou také mešitu Dimbani, která je ze 12. století a patří k nejstarším ve východní Africe. Zvenčí to není moc zajímavá stavba (k vidění je několik náhrobků), ale pokud se objeví místní s klíčem a mešitu otevře, prohlídka interiéru stojí za to. Nápisy z koránu nad mihrábem (výklenek k Mekce) patří k nejstarším příkladům nápisů ve svahilštině (pochází z roku 1107). Pro vstup je potřeba zakrýt si kolena a ramena a zout boty jako do každé mešity. Vstup je zakázán během modliteb a ženám může být zakázán úplně.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.