Bosna a Hercegovina - hory, turistika, lyžování

Turistika - Cykloturistika - Vodní sporty - Lyžování - Pozor na miny

Pokud jedete do Bosny a Hercegoviny, určitě máte rádi přírodu – a pokud ne, tak ji rádi mít začnete. Tak čisté řeky, nedotčené soutěsky, vodopády, pořádné hory Vás nenechají v klidu. V národním parku Sutjeska, Kozara či Una se nabízejí neuvěřitelné výhledy a fotograf si jistě přijde na své.

Jeďte do Bosny a Hercegoviny v dobré partě

Takzvané olympijské hory (olimpijske planine), kde se pořádala zimní olympiáda 1984, se stále využívají jako střediska zimních sportů, a tak si s sebou v zimě nezapomeňte vybavení anebo si ho na místě zapůjčíte. Nevyjíždějte z vyznačených tras – mimo lavin můžete spustit i nějakou tu zapomenutou minu.

Obyvatelé Bosny obvykle nejsou velkými dobrodruhy a velká turistika či sportování pro ně příliš není. Nepočítáme samozřejmě profesionální sportovce, ti tu nějací jsou. Obecně ale sport nepatří k běžným koníčkům, zejména ne mezi mladými lidmi.

Hory a turistika

Vychutnejme si možnosti, které se nám nabízejí. Turistika je zde lákavá. Horská turistika apod. není nic nemožného, ale držte se vyznačených tras (opět připomínám miny). A pokud vás občas ve volné přírodě rozhodí nějaký ten odpad, obrňte se trpělivostí, bohužel to asi totiž nebude jedinkrát. Bosňané se teprve musejí naučit vážit si svých přírodních pokladů.

Obvyklými turistickými cíli jsou hory, národní parky (Sutjeska, Kozara, Una), okolí vodopádů (jmenujme za všechny Kravice) a řek (např. okolí Neretvy, Uny, Bosny aj.), jejichž kaňony jsou jedinečné. Z horské turistiky je třeba zmínit Sutjesku, Prenj, Maglić (pohoří s nejvyšším bodem státu, který se jmenuje stejně jako pohoří a měří 2 386 m) a Bjelašnica (pohoří jižně od Sarajeva, kde najdeme tzv. olympijské hory, nejvyšší bod se také jmenuje dle celého pohoří a měří 2 067 m).

Příjemné je, že i třeba hned za centrem Sarajeva (skutečně tak maximálně 10 minut líné chůze z Baščaršije) se můžeme vydat na příjemnou túru okolní přírodou. Cesta vede od kdysi luxusní plovárny tzv. Alejí ambasadorů – na protějším břehu Miljacky se na vás seshora bude jakoby "zubit" muslimský hřbitov Alifakovac – a stezka vás povede stále dále údolím řeky mezi stále rostoucími kopci. Vyzkoušet si cestou můžete i nějaké to horolezení (horolezců zde v průsmyku na skalách najdete za přijatelného počasí vždycky alespoň pár), lidé sem také chodí třeba po práci běhat, ve vodě obvykle stojí i pár rybářů... Takový způsob turistiky se dá provozovat i kolem jiných řek a z jiných měst. Stezky je někdy možné následovat třeba i celý den.

Cykloturistika

Cykloturistika zde není příliš běžná, a tak nemůžete čekat výjimečně úžasné cyklotrasy. Obvykle se Vám nabízí pouze silniční cyklistika, ale stojí za to, protože výhledy jsou zde skvostné a čerstvého vzduchu je tu, co hrdlo ráčí. Pozor ale na řidiče motorových vozidel na poněkud užších silnicích.

Vodní sporty

Využijte čistých bosenských a hercegovských řek a skvostné okolní přírody a soutěsek a vrhněte se na vodní sporty! Na hlavních říčních tocích (Neretva, Drina, Una, Vrbas, Bosna) není nejmenší problém najmout si raft (i s průvodcem) nebo kajak, to vše klidně i s kompletním servisem, jako je odvoz, strava, ubytování (od penzionů přes chatky až po možnosti přespat pod stanem, půjčovna doplňkového vybavení). Např. několikahodinový rafting na řece Neretvě (na jih od Boračka jezera) stojí kolem 30 €.

Řeky jsou zde divoké, často kaskádovité, občas až vodopádovité, a tak je lepší skutečně dát na průvodce, často totiž není poznat, jak se tok změní za další nepřehlednou zatáčkou. A proud je silný, dna kamenitá. Pokud se ale vyznáte anebo se svěříte odborníkům, zažijete nezapomenutelné zážitky a nafotíte neskutečné záběry přírody, kam se suchou nohou nedostanete.

Lyžování

Využijte olympijské vrcholky v létě i v zimě! Lyžování je zde velmi oblíbené a například ze Sarajeva to není vůbec daleko. V roce 1984 zde bylo zařízeno plně moderní vybavení celých lyžařských letovisek. Dnes to ale také není špatné, úroveň se neustále zvyšuje a ceny jsou stále přijatelné.

Pozor na miny

Ale s výlety do přírody celkově opatrně, na mnoha místech země jsou ještě stále minová pole anebo alespoň oblasti, které nejsou stoprocentně odminované či prověřené. Nedoporučuje se tedy chodit mimo vyznačené a prošlapané cesty. Nepohybujte se zbytečně tam, kudy nikdo evidentně dlouho neprošel.

Stejně tak nechoďte do opuštěných budov, kterých je zde opravdu mnoho. Často se domy používaly jako pasti: jedna strana zaminovala prázdný dům pro případ, že se tam nepřítel bude chtít ukrýt... Dodnes není vše pročištěno. I místní lidé občas šlápnou na minu, a to jsou jistě znalí situace. Nepodceňujte podmínky a nepřeceňujte své pyrotechnické schopnosti.

Přes tyto výstrahy se dá v Bosně a Hercegovině pohybovat bez problémů, není třeba se nijak plašit a tuto zemi ze svých plánů proto vynechat. Vlastně je jen třeba ctít pravidla, která platí pro pohyb v jakémkoli cizím prostředí. Takže buďte sice opatrní, ale Bosně a Hercegovině se rozhodně nevyhýbejte!

Autorkou textu je Radka Nováková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Bosny a Hercegoviny v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.