Irské svátky a tradice

Velikonoce - Svátek svatého Patrika - Pohanské tradice - Současnost - Přehled festivalů

Díky své historii, ale i díky vlivu novodobých přistěhovalců, je dnešní Irsko etnicky velice rozmanitou zemí. Podstatné kulturní rozdíly však najdete i mezi irskými katolíky a protestanty, mluvčími irštiny a angličtiny, obyvateli měst a irského venkova či irskými kočovníky a usedlíky. Není tedy nijak zvlášť překvapující, že se mnozí podivují nad tím, co vlastně z Irů dělá pravé Iry? Je to jejich původ? Řeč? Nebo snad víra? Přestože na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, která by uspokojila každého, útěchou nám může být tvrzení, že z lidí dělá pravé Iry jejich ochota a připravenost bít se za svůj národ.

Leťte do Irska v dobré partě

Navzdory této polemice však existují určité tradice a svátky, které jsou příznačné pro tuto zemi nebo se zde slaví specifickým způsobem. Jednou z odlišností oslav různých svátečních příležitostí, která může být pro Čechy nezvyklá, je přísný zákaz soukromého odpalování pyrotechniky, pokud k tomu nemáte speciální povolení. V Irsku proto na Silvestra nečekejte skoro žádné ohňostroje, jelikož je zde nákup rachejtlí a podobných výrobků takřka nemožný a držení pyrotechniky může být potrestáno pokutou či dokonce vězením.

Velikonoce

Náboženství v Irsku i nadále hraje významnou společenskou roli, což se projevuje v důležitosti, kterou Irové připisují jednotlivým křesťanským svátkům v průběhu roku. Jednou z nejdůležitějších oslav jsou pro Iry Velikonoce a příprava na ně. Na Masopustní úterý si Irové dávají palačinky, protože by během následujícího půstu neměli jíst vejce. Během Popeleční středy pak i v Dublinu potkáte velké množství lidí s křížkem od popela na čele.

Na Velký pátek většinou neuslyšíte žádnou sekačku, pilu a podobně. Tento den jsou venkovní práce zakázané, protože ho lidé mají trávit odpočinkem či nákupy svátečního oblečení, které si o Velikonoční neděli vezmou na mši. Oproti koledě v Čechách hledají zdejší děti vajíčka (dnes převážně čokoládová) a jiné dobroty na zahradě, kde je pro ně velikonoční zajíček schoval.

Svátek svatého Patrika

Přestože vliv náboženství přetrvává dodnes, pokles počtu lidí aktivně praktikujících víru ovlivňuje způsob, jakým se v Irsku oslavují některé z původních křesťanských tradic a svátků. Tyto změny jsou nejvíce patrné v rámci oslav svátku svatého Patrika. Ten byl původně zaveden, aby velebil památku světce, který v Irsku pomohl zavést křesťanskou víru. V minulosti proto tento den lidé začínali návštěvou bohoslužby, po které se šli podívat na slavnostní průvod či procesí. Oslavy pak zakončili v hospodě, protože tento den představoval konec postního období a to bylo nutné oslavit.

Dnes se sice lidé stále oblékají do zeleného a chodí se dívat na průvod, náboženský aspekt tohoto svátku však spíše přehlíží. Mnozí, včetně turistů, které oslavy tohoto svátku do Irska přilákají, berou tento den volna hlavně jako další příležitost k tomu se opít.

Pokud se vám poštěstí být na svátek sv. Patrika v Dublinu, stojí za to se zajít podívat na slavnostní průvod. Ten vychází ze severní strany města, z náměstí Charlese Parnella a končí, jak jinak, v katedrále sv. Patrika. Složení průvodu i kostýmy zúčastněných se mění každý rok a podívaná je to vskutku pestrá. Vyplatí se proto vystát si dobré místo, odkud pak průvod budete sledovat. Dobré je se i pořádně obléct, protože v březnu bývá v Dublinu stále chladno a celá podívaná trvá několik hodin.

O tom, že se irská společnost sekularizuje, svědčí i fakt, že jsou sice zachovány dny volna, kdy se v Irsku původně slavily různé křesťanské svátky, ale z kalendářů zmizely jejich náboženské názvy. Místo nich se dnes používá neutrálního označení "bank holiday". Jedná se například o státní svátek, který připadá na první červnové pondělí, který se v minulosti slavil jako den Seslání Ducha Svatého.

Pohanské tradice

Společně s náboženskými tradicemi se do dnešní doby zachovaly i některé z těch pohanských, které jim předcházely. Mezi ně patří svátky pojící se s příchodem období plodnosti, sklizně a vegetačního klidu: Imbolc, Bealtaine, Lughnasadh a Samhain. Imbolc, kterému odpovídají české Hromnice, oslavuje příchod jara. Dnes se v Irsku slaví spíše sporadicky a převážně pak jako den připomínající památku svaté Brigity. Různá neo-pohanská hnutí se však snaží o vzkříšení jeho původního významu a znovuzavedení tradičních oslav. Podobně je na tom i Ludnasadh, svátek sklizně, který připadá na počátek srpna.

Bealtaine a Samhain se oproti tomu těší větší přízni. Oba dny jsou uznány jako oficiální státní svátky, což znamená, že lidé mají ten den volno. Bealtaine, který připadá na začátek května (volno je na první květnové pondělí, ale oslavy probíhají celý víkend) oslavuje úrodnost a příchod nadcházejícího léta. Během tohoto svátku bývají zažhnuty nesčetné ohně, které symbolizují narůstající sílu slunce. Přestože se v Čechách v tomto období slaví obdobný svátek, Bealtaine získává na oblíbenosti a mnoho českých vyznavačů keltských tradic mu dokonce dává přednost.

Samhain je pak jakýmsi protipólem Bealtainu a připravuje lidi na příchod zimy. Postupem času se oslavy tohoto dne propojily s těmi připomínajícími svátek Všech svatých, díky čemuž vznikl Halloween.

Novodobé tradice

V roce 2009 se vedení pivovaru Guinness rozhodlo uspořádat velkolepé oslavy 350. výročí podniku, které byly na počest jeho zakladatele pojmenovány Arthur Guinness Day (Den Artura Guinnesse). Oslavy vzbudily v Irsku takový ohlas, že se firma rozhodla pokračovat v jejich pořádání a vznikla tak nová tradice slavnosti tohoto irského piva. Pití piva se v Irsku všeobecně těší veliké oblibě, o čemž svědčí i to, s jakou lehkostí Irové přijali za své původně německé říjnové oslavy tohoto moku, Oktoberfest.

Přehled dalších irských festivalů a svátků

  • Leden: Festival tradiční irské hudby, Temple Bar, Dublin.
  • Únor: Mezinárodní filmový festival, Dublin.
  • Březen: Festival dramatu, Roscommon, hrabství Roscommon.
  • Duben: Den Nezávislosti Irské republiky (18.4.).
    Festival jídla, Waterford.
  • Květen: Mezinárodní festival sborové hudby, Cork.
  • Červen: Bloomsday (16. 6.), celé Irsko.
    Bloom, Phoenix park, Dublin (ekvivalent české Flory Olomouc).
  • Červenec: Letní škola W. B. Yeatse, Sligo (zabývá se tvorbou tohoto literárního velikána).
  • Srpen: Šotkův festival, Killorglin, hrabství Kerry (původně se jednalo o oslavu nadpřirozených bytostí, dnes je ovšem tento festival spíše oslavou tradiční irské hudby a tanců).
  • Září: Festival pro nezadané, Lisdoonvarna, hrabství Clare (nezadaní jedinci, kteří se sjedou do Lisdoonvarny, se svěří do péče některého z "dohazovačů", který se jim během festivalu snaží najít ideálního partnera).
    Noc kultury (obdoba české Muzejní noci), různá místa po celém Irsku.
  • Říjen: Mistrovství republiky v orbě, New Ross, hrabství Wexford.
    Den otevřených dveří architektonických památek, Dublin.
  • Listopad: Festival umění, Cashel, hrabství Tipperary.
  • Prosinec: Vánoce Irové slaví podobně, jako je tomu ve Spojeném království. Dárky se rozbalují až ráno 25. 12. Na slavnostní tabuli je namísto českých řízků či kapra většinou pečená šunka. Na Štěpána se pak stále dodržuje tradice, kdy rodiny berou své ratolesti na různá divadelní představení pro děti.

Aktuální seznam konaných festivalů či slavností najdete na internetových stránkách Asociace irských festivalů.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.