Doprava v Jeruzalémě

Doprava v Jeruzalémě je poměrně komplikovaná. Kromě jedné tramvajové linky zde veškerou dopravu zajišťují pouze autobusy. Vzhledem k téměř nepřetržitým zácpám v celém městě autobusy mnohdy spíše stojí, než jedou. Na druhou stranu běžný turista se bez dopravy snadno obejde vzhledem k tomu, že většina památek se nachází buď přímo ve Starém Městě, nebo v jeho těsné blízkosti.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Pokud přijedete do Jeruzaléma na hlavní autobusové nádraží (hebrejsky tachana merkazit), do centra se dostane tramvají. Tramvajová linka propojuje východní a západní Jeruzalém (vede od Hory Herzl až do Beit Chanína). Tramvají se tedy dostanete jak do centra Nového Města (stanice Jaffa center), tak i ke Starému Městu (stanice City Hall). Seznam místních autobusových linek a jejich trasy naleznete na stránkách izraelské dopravní společnosti Egged. V autobusu se lístky kupují přímo u řidiče, a tak lze vcházet pouze předními dveřmi. Lístky jsou přestupní a platí na dobu 1,5 hodiny.

Jízdenky na tramvaj lze zakoupit v automatech na všech tramvajových zastávkách. Kromě toho si také můžete pořídit anonymní smart kartu Rav Kav Card, kterou lze dobíjet i on-line. Ta platí jak na autobus, tak i na tramvaj. Cena jedné jízdy je 5,9 NIS.

Orientace ve městě

Nové Město

Základní orientace ve městě je poměrně jednoduchá, ale úzké uličky Starého Města a některých částí Nového Města mohou turisty často mást. Nové Město se nachází mimo hradby Města Starého. Jeho jádro tvoří centrum, které lemuje hlavní ulici Jeruzaléma – Jaffo street. Jaffská ulice se táhne od Starého Města až k hlavnímu autobusovému nádraží, které se nachází na okraji města směrem na Tel Aviv. Jaffskou ulici lze snadno poznat, je uzavřena pro automobilovou dopravu a jejím středem vede kolejiště pro tramvaj. Ostatně jeruzalémská tramvaj je pohodlným dopravním prostředkem, který vede z východního Jeruzaléma až na Horu Herzl.

Pokud byste šli Jaffskou ulicí od Starého Města, dojdete na náměstí Kikar Ciyon, na které navazuje nejrušnější jeruzalémská ulice Ben Jehuda s mnoha obchůdky, občerstveními a pouličními zpěváky. Nedaleko Kikar Ciyon se pak Jaffská ulice protíná s ulicí King George a ulicí Strauss, která vás zavede do ultraortodoxní čtvrti Mea Šearim. Jaffská ulice pak dále pokračuje až k hlavnímu jeruzalémskému trhu (šuk) Machane Jehuda, který je jednou z největších atrakcí pro návštěvníky města.

Staré Město

Staré město tvoří pomyslnou hranici mezi východním a západním Jeruzalémem. Je rozděleno na čtyři základní čtvrtě – muslimskou, křesťanskou, židovskou a arménskou. Pokud budete přicházet z Nového Města po Jaffské ulici, vstoupíte do města Jaffskou bránou. Pokud se vydáte rovně, dostanete se na hlavní trh Starého Města, který vás zavede přímo ke Zdi nářkůChrámové hoře. Napravo od Jaffské brány se nachází arménská čtvrť, skrz kterou je možné se dostat do čtvrti židovské. Nalevo od Jaffské brány se pak rozkládá čtvrť křesťanská. Celé Staré Město je položeno na kopci, jehož spodní úpatí tvoří právě Chrámová hora. Pokud se tedy ve spletitých uličkách Starého Města ztratíte, směr dolů z kopce vás vždy zaručeně přivede ke Chrámové hoře.

Autorkami textu jsou Marie Fritzová a Michaela Ježová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.