Newgrange a Knowth

V irském hrabství Meath nedaleko města Drogheda se nachází komplex megalitických památek Brú na Bóinne. Zdejší hrobky a menhiry pochází z doby kolem 4 000 let př. n. l. a datují se přibližně do období neolitu. Celá oblast s nejznámějšími monumenty, kterými jsou právě hrobky Newgrange a Knowth, je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozsáhlá kupolovitá mohyla Newgrange, zapuštěná do země a porostlá travou, má rozpětí 80 m a svou výškou dosahuje 13 m. Svým stářím z doby 3 200 př. n. l. předstihuje i starověké egyptské pyramidy a řadí se mezi nejpozoruhodnější prehistorické stavby v celé Evropě. Účel hrobky zůstává doposud neznámý. Mohlo se jednat o pohřební místo králů nebo sakrální stavbu, kde se prováděly různé náboženské rituály. Předpokládá se, že monument byl navržen tak, aby znázorňoval koloběh roku, neboť vchodem do hrobky prochází v den zimního slunovratu sluneční paprsky až do vnitřní chodby. Aby se hrobka nezřítila, drží ji pohromadě 97 balvanů rozmístěných po celém obvodu mohyly. Hlavní vchod střeží nádherně zdobený obrubní kámen, na kterém jsou vyryty dvojité a trojité spirály. Původně hrobku zřejmě obklopoval kruh obrovských stojících kamenů, který měl v průměru 100 m. Dnes z nich zbylo pouhých dvanáct a některé jsou dokonce pod úrovní zdejšího terénu. Jméno je odvozeno od sousloví „new granary“, což v překladu znamená nová sýpka. Hrobka skutečně v minulosti chvíli jako sklad pšenice sloužila. Mnohem oblíbenější je však domněnka, že místo má spojitost s keltskou legendou o zakázané lásce mezi Diarmuidem a Gráinne. Dle těchto úvah jméno Newgrange pochází z irštiny a znamená Gráinnina jeskyně.

V údolí řeky Boyne se nachází největší pohřební mohyla v okolí, hrobka Knowth. Ta se skládá z jedné hlavní a sedmnácti menších mohyl. Její stáří se odhaduje kolem 2 500 až 2 000 let př. n. l. Uvnitř hrobky jsou dvě chodby, z nichž každá ústí do pohřební místnosti. V místnosti se třemi výklenky je v kameni vyhloubena prohlubeň, kam se umisťovaly ostatky mrtvých po kremaci. Během vykopávek zde bylo nalezeno přes 200 kamenů zdobených megalitickým uměním, které představují spirály a kosočtverce. Tomuto umění se rovněž přezdívá „skryté“, neboť kameny se zdobily pouze na zadní části, která byla otočená směrem k mohyle a nebyla vidět.