Irsko

Proč právě Irsko? - Poloha - Hrdý národ - Nezávislé Irsko - Základní informace

Proč právě Irsko?

Patříte mezi milovníky turistiky a nespoutané přírody? Zajímá vás historie a rádi byste si prohlédli megalitické památky? Nebo si raději nad sklenkou něčeho dobrého poslechnete trochu hudby v příjemném prostředí útulné hospůdky? Pak je pro vás Irsko ideální destinací. Přestože je svou rozlohou menší než Česká republika, jeho návštěvou zajisté uspokojíte nejedno vaše přání.

Jeďte do Irska v dobré partě

Podmanivá příroda smaragdového ostrova vám snadno učaruje svou nevídanou krásou, až se vám chvílemi bude zdát, že snad ani není možné, aby existovalo tolik odstínů zelené. Četné památky, z nichž některé jsou dokonce starší než egyptské pyramidy, vám umožní nahlédnout do bohaté, leč mnohdy pohnuté historie. Možná také podlehnete kouzlu místních lidí – ať už díky jejich pohostinnosti a humoru, či pod vlivem jemné whiskey nebo piva Guinness.

A kdeže onen Smaragdový ostrov leží?

Irský ostrov je součástí souostroví Velké Británie a Irska, které se nachází v severozápadní Evropě. Od Británie je oddělen Irským mořem a dvěma průlivy, Severním a Svatého Jiří. Jižní pobřeží omývají vody Keltského moře a západní pobřeží pak Atlantický oceán. Ten s sebou také přináší Golfský proud, jehož působení má za následek relativní stálost mírných teplot v průběhu celého roku. To je celkem příjemné v zimních měsících, v létě by ale leckterý Ir pravděpodobně uvítal o pár stupňů navíc.

Malý, ale hrdý národ

Rozlohou se sice Irsko blíží České republice, nicméně díky počtu obyvatel a jejich rozmístění narazíte i v dnešní době v této zemi na rozsáhlá místa, která stále vypadají jako Bohem zapomenutá. Pravda, Irové jsou celkem nepočetný národ, přesto však dokázali světu dát mnoho významných umělců, spisovatelů či vědců, na jejichž úspěchy jsou náležitě hrdí. Národní hrdost je v Irsku poměrně rozšířenou vlastností, ať už se týká vydobyté nezávislosti na Británii či případných úspěchů tamních sportovních družstev.

Nezávislé Irsko

Irsko bylo vyhlášeno suverénním nezávislým demokratickým státem teprve v roce 1949. V čele této republiky s dvoukomorovým parlamentem stojí prezident, kterým je v současné době Michael D. Higgins. Většina irské populace žije ve městech, z nichž největším je s 1,1 milionem obyvatel hlavní město Dublin. Leží na východním pobřeží ostrova a obklopuje ústí řeky Liffey. Mezi další větší města pak patří například Cork, Galway, Limerick, Waterford či Wexford.

Díky členství v Evropské unii v Irsku výrazně stoupla životní úroveň. Prudký ekonomický růst v devadesátých letech a dravost tamních podnikatelů se dokonce Irsku zasloužili o novou přezdívku – keltský tygr. Období relativního blahobytu však bohužel v roce 2008 vystřídala finanční krize a od daného označení se proto raději upustilo. Irové jsou ale národ poměrně houževnatý, který jen tak něco neskolí. S vervou hodnou dravé šelmy se krizi jali řešit a zdá se, že se jim to celkem daří.

Základní informace o Irsku

Oficiální název: Irsko (Éire), ale jelikož je Irsko republikou, lidé často místo oficiálního názvu používají pojmenování Irská republika (Poblacht na hÉireann). Oblíbená je také přezdívka „smaragdový ostrov“ či „ostrov svatých a učenců“. Donedávna se pro Irsko také používalo označení "keltský tygr", od kterého se ovšem kvůli nedávné finanční krizi již upustilo.

Státní zřízení: pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem. Současným prezidentem je Michael D. Higgins a ministerským předsedou Enda Kenny (2013).

Hlavní město: Dublin (Baile Átha Cliath, doslova město u prouťového brodu).

Rozloha: Celková rozloha irského ostrova je 84 421 km2 z čehož 70 282 km2 zabírá Irsko a 14 139 km2 Severní Irsko. Irsko je tak třetím největším ostrovem v Evropě a dvacátým na světě.

Administrativní členění: Irský ostrov je rozdělen do čtyř provincií (Munster, Ulster, Leinster, Connacht), které se dále dělí na hrabství. Celkový počet hrabství na ostrově je 32, z toho 26 spadá pod Irsko a zbylých 6 pod Severní Irsko.

Počet obyvatel: Podle statistického úřadu žilo při sčítání lidu v roce 2011 v Irsku 4 588 252 lidí.

Etnické složení obyvatelstva: 88 % tvoří Irové, zbylých 12 % ostatní minoritní skupiny, jako jsou například irští kočovníci (tzv. travellers). Početné jsou v Irsku i mnohé národnostní menšiny, a to především z evropských států, ale zastoupeny jsou i ty asijské či americké.

Náboženství: Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství, v rámci kterého má největší zastoupení katolická církev. Dalšími církvemi, ke kterým se lidé v Irsku hlásí, jsou presbytariánská, metodistická, anglikánská, ale na vzestupu je také hinduismus a islám.

Jazyk: Národním a prvním oficiálním jazykem je irština, nicméně daleko více používaný je druhý oficiální jazyk, angličtina.

Města: Největším městem Irska je Dublin s 1,1 milionem obyvatel, dalšími významnými městy jsou pak Cork, Galway, Limerick, Kilkenny, Waterford či Wexford.

Vlajka a státní znak: národní vlajkou je irská zeleno-bílo-oranžová trikolóra a státním znakem harfa. Irsko je tak jedinou zemí, jejíž státním znakem je hudební nástroj.

Podnebí: Irsko je ostrovním státem, což významným způsobem ovlivňuje jeho podnebí. To je sice mírné, avšak počasí bývá často velmi proměnlivé. Díky působení Golfského proudu, který omývá irské břehy, dosahují průměrné teploty v zimě 4–6 °C a v létě 14–16 °C.

Reliéf: Díky vydatným srážkám zabírají patnáct procent celkové rozlohy ostrova vřesoviště. V centrální části Irska se rozkládá rozsáhlá vápencová nížina, která kontrastuje s pahorkatým reliéfem pobřežních částí ostrova. Pohoří v jižní části ostrova jsou pískovcová, jinde převažuje žula.

Nejvyšší hora: Nejvyšším vrcholem Irska je Carrantuohill (Corrán Tuathaill, 1 041 m n. m.) v pohoří Macguillycuddy's Reeks, které se nachází v hrabství Kerry v jihozápadním cípu ostrova.

Nejdelší řeka: Nejdelším tokem je řeka Shannon (Abha na Sionainne), která pramení na úbočí hory Cuilcagh v hrabství Cavan a po 340 kilometrech se vlévá do Atlantického oceánu.

Největší jezero: Největším jezerem na ostrově je Lough Neagh (396 km2), to se ovšem nachází v Severním Irsku. Největším jezerem v Irské republice je tak Lough Corrib (178 km2) v hrabství Galway.

Nejvyšší vodopád: Ve srovnání např. s Niagarskými vodopády se zdá Powerscourt se svými 122 metry zanedbatelným, ale i tak dokáže návštěvníky překvapit svou krásou.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Irska v dobré partě