Segesta

Segesta můžete navštívit v rámci zájezdu Sicílie a Liparské ostrovy

Nedokončený dórský chrám je jednou z nejvýznamnějších starověkých památek Sicílie. Leží ve vnitrozemí na východ od pobřežních měst Erice a Trapani a jeho velkým kladem je skvělá přírodní poloha. Chrám stojí na malém vršku Monte Barbaro na okraji hlubokého kaňonu a uprostřed hor, nedaleko od něj stojí ještě řecké divadlo.

Dějiny

Chrám i divadlo mají svůj původ už v době, kdy zde sídlili Elymové, původní obyvatelé Sicílie, podle legendy údajně potomci Trójanů. Elymové se smísili s Řeky a byli postupně helenizováni (pořečtěni). Segesta byla v neustálém sporu s řeckým městem Selinús (Selinunte). Její žádost o pomoc v tomto sporu dokonce vyprovokovala Atény k vyslání velké námořní flotily na Sicílii (415–13 př. Kr.), která byla drtivě poražena Syrakusami.

Později se Segesta spojila s Kartaginci, kteří zcela zničili Selinunte, ale ve 4. století byla naopak Segesta dobyta syrakuskými tyrany. Za vlády Římanů se většina obyvatel přesunula do pobřežního Castellammare del Golfo, kde měli lepší možnosti obchodování. Město bylo zničeno barbarským kmenem Vandalů.

Chrám a divadlo

Dórský chrám byl postaven kolem roku 430 př. Kr., ale v důsledku zmíněných válečných konfliktů nebyl nikdy dokončen. Z větší vzdálenosti to není poznat, protože jeho 36 mohutných sloupů doslova svítí do dáli. Při bližším pohledu je už dobře vidět, že chrámu chybí střecha, vnitřní stěny a sloupům chybí typické vroubkování.

Pěšky nebo také minibusem se od chrámu dostanete k malému antickému divadlu, které leží vysoko v horách a je z něj špičkový výhled přes zelené pláně na mořské pobřeží i na dórský chrám.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.