Itálie

Sever nebo jih - Za čím cestovat do Itálie

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Itálie? Pro někoho to může být tvar země, který připomíná kozačku. Jiný si vzpomene na výbornou pizzu a espresso a neopomenutelné jsou také italské pláže a hory. Tato temperamentní země jižní Evropy má toho tolik co nabídnout! Můžete sem jezdit celý život, a přesto se nebudete nikdy nudit. Každý kout země je jiný a sever a jih spolu mají pramálo společného.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Sever nebo jih Itálie?

Mentalita severu vám bude zřejmě velmi blízká. Tuto část země symbolizují pulzující města, byznys a nákupní centra. Vše funguje poměrně bezproblémově a na čas. Chod běžných dnů se nijak zvlášť neliší od těch našich, středoevropských.

Ovšem čím se vydáte dále na jih, tím více se vám bude otevírat taková Itálie, jakou si ji obvykle představujeme. Auta, které se na silnicích předhání se skútry. Semafory, které ztrácí svůj význam. Zde totiž platí pravidlo: „Kdo hlasitěji troubí, ten dřív jede.” Restaurace otevřené dlouho do noci, místní víno teče proudem a kdo odpoledne při šálku espressa neřeší výsledky fotbalu, jako by nebyl. Čas tu nehraje roli. Důležitá je rodina, přátelé a setkání u dobrého jídla. Vše ostatní počká.

Ať už si k návštěvě vyberete sever, jih nebo některý z ostrovů, italský životní styl si zamilujete a vždy se sem budete rádi vracet.

Leťte na Sicílii v dobré partě

Za čím cestovat do Itálie

Při průzkumu této temperamentní země rozhodně budete mít co objevovat. Od severu k jihu na vás čeká nekonečné množství památek, z nichž přes 50 je zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Milovníkům slunce a pláží Itálie nabízí 8 000 km pobřežípět moří, v nichž se ukrývají ostrovy s divokou přírodou i termálními prameny. Milovníci turistiky a zimních sportů jistě ocení sever země a místní hory. Nezapomenutelným zážitkem je také italská gastronomie, kulturamóda. Rozmanitost této země vás prostě nikdy neomrzí.

Hory a zimní sporty

Itálie se může pochlubit velmi dobrým zázemím pro kvalitní lyžování. Italské hory nejsou daleko, dostanete se sem přibližně za 8 hodin jízdy autem. Lyžařská střediska v italských DolomitechAlpách patří mezi ty nejoblíbenější v Evropě. Špičková kvalita služeb, až 300 slunečných dnů v roce a tisíce kilometrů sjezdovek. To vše dělá ze severu Itálie jednu z nejvyhledávanějších zimních destinací v Evropě.

Moře a opalování

Na své si zde přijdou i milovníci letních sportů a odpočinku na pláži. 8 000 km pobřeží a pět moří nabízí nekonečné množství zábavy i relaxace. Ať už pojedete do Bibione na rodinnou dovolenou nebo se s partnerem ubytujete v luxusním resortu na Sardinii, nebudete litovat. Itálie patří mezi nejnavštěvovanější letní evropské destinace a služby jsou tu na excelentní úrovni.

Památky a města

Schválně, kolik italských měst dokážete vyjmenovat? Možná nejvíc ze všech států Evropy. Řím, Milán, Benátky, Janov, Neapol, Palermo, Florencie, Pisa, Bologna... Všechna tato místa jsou celosvětově známá a ročně lákají statisíce turistů. Zřejmě si k nim dokážete přiřadit i nejznámější památky, které jste už navštívili nebo se chystáte objevit: Colosseum, La Scala, náměstí San Marco, Vesuv, Šikmá věž… Itálie láká návštěvníky na stovky památek z nichž přes 50 je zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Agroturismus

Pojem agroturismus znamená způsob trávení volného času v typických venkovských podmínkách. Bývá také spojen s často neplacenou prací v zemědělství a napodobováním tradičních venkovských zvyků. Pokud je vám taková forma dovolené blízká, vydejte se například na Sardinii nebo do Toskánska. Ponoříte se do nádherné přírody a užijete si chvíle relaxu se sklenkou vína. Místní farmářské usedlosti, z nichž některé pamatují i několik století, si stále zachovávají svou starobylou atmosféru.

Termální prameny

[image:left:18133]

Horké léčivé prameny uprostřed divoké přírody. I to je Itálie. V toskánském městečku Saturnia najdete sirné prameny a za termálními parky se vydejte na ostrov Ischia, který leží nedaleko Neapole. Italské lázně jsou jedinečnou kombinací středomořské zeleně, bazénů s termální i minerální vodou a písečných pláží. Termální prameny ulevují při artróze a léčí například dermatologická onemocnění, dnu, ischias, gynekologické potíže nebo respirační problémy.

Móda a design

Italská móda a design jsou nadčasové pojmy, které se vyznačují střídmou elegancí a kvalitou zpracování. Mnoho světoznámých stylistů pochází právě odtud a další se sem jezdí inspirovat a učit. Světovým hlavním městem módy je Milán a na jeho proslulém Fashion weeku nesmí chybět nikdo, kdo ve světě módy něco znamená. Pokud vás lákají luxusní značky a jména jako Valentino, Versace, Prada, Armani, Moschino či Dolce & Gabbana vás nenechají chladnými, vydejte se na fashion výlet do Itálie.

Hudba

Mezi světově nejproslulejší operní domy patří bezesporu Teatro alla Scala v Miláně. Co do uznání soupeří o prvenství s několika jinými divadly, například s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou. Italskou operu si ale nejvíce užijete v její domovině. Až pojedete do Milána, zavítejte i na představení do La Scala. Ať už si vyberete Traviatu, Nabucco, Turandot nebo třeba Aidu, bude to jistě nezapomenutelný zážitek.

Gastronomie

Itálie je synonymem slovního spojení „dolce far niente” neboli „sladké nicnedělání”. Užijete si ho především ve spojení s jídlem, které pohltí všechny vaše smysly a nedovolí vám zabývat se čímkoliv jiným. Ráno si pochutnáte na cappuccinu s teplým croissantem, k obědu si dáte čerstvou rybu a sklenku vína. Přes den vám zažene hlad panini s mozzarellou a prosciuttem a pak už na vás čeká několikachodová večeře sestavená z regionálních surovin. Vynikající jídlo vás bude provázet po celou dobu vašeho pobytu. Není divu, jste přece v zemi s jednou z nejlepších kuchyní na světě.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Leťte na Sicílii v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.