Hasankeyf

Hasankeyf je historické město na jihovýchodě Turecka na břehu řeky Tigris (turecky Dicle). Město bylo založeno mezopotámskými panovníky z Mari již v 18. století př. n. l. Později jej obývali Byzantinci, Arabové a Osmané, dnes tvoří většinu obyvatel Hasankeyfu Kurdové. Z historických památek jsou nejvýznamnější zbytky mostu přes Tigris z 12. století, citadela se zbytky středověkých mešit a paláců a několik středověkých hrobek nacházejících se jak na citadele, tak podél toku řeky. Ve skalách pod citadelou si v minulosti místní obyvatelé vyhloubili řadu jeskynních obydlí, která připomínají mnohem známější oblast Kappadokie ve středním Turecku.

Přestože byly památky Hasankeyfu zařazeny na listinu 180 nejvýznamnějších architektonických památek světa, jejich budoucnost je nejistá. Turecká vláda totiž plánuje výstavbu obří přehrady na řece Tigris, po jejímž napuštění se většina města ocitne pod vodní hladinou. Po mohutných protestech organizací z celého světa byla stavba přehrady dočasně přerušena, v roce 2010 však byly práce na přehradě obnoveny a na jaro 2012 bylo ohlášeno její zprovoznění. Léto 2011 je tedy pravděpodobně posledním obdobím, kdy budeme moci památky Hasankeyfu vidět bez potřeby půjčovat si potápěčské vybavení.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.