Ženetka tečkovaná

(lat. Genetta genetta, angl. common genet, small-spotted genet nebo European genet)

Popis

Patří mezi kočkovité šelmy. Je nejrozšířenějším druhem ženetky, vyskytuje se v Africe, na Arabském poloostrově, ale i v Evropě, kde byla vysazena lidmi. Obývá suché skalnaté oblasti s jeskyněmi, hustá křoví a borovicové lesy.

Ženetka připomíná štíhlou kočku, tělo je dlouhé 40–55 cm, dosahuje váhy 1,3–2,3 kg. Má bledě šedožlutý kožich s 3–4 řadami tmavých teček táhnoucích se po bocích zvířete. Pruhovaný ocas je skoro stejně dlouhý jako tělo. Po hřbetě se jí táhne pruh delší srsti, který naježí, když se cítí ohrožena. Ženetky mají malou hlavu se špičatým čenichem a bělavými skvrnami pod očima, velké zakulacené uši, krátké nohy s částečně zatažitelnými drápy.

Je to skrytě žijící noční zvíře, které se přes den ukrývá. Ženetky jsou velmi mrštné a pohyblivé. V zajetí se dožívají až 13 let, předpokládá se, že v přírodě to bude o něco méně.

Sociální uspořádání

Dospělci jsou samotářští, každý jedinec si hájí svoje teritorium. Území samců a samic se ale často překrývají.

Potrava

Ženetky jsou masožravé, jejich jídelníček je velmi různorodý. Živí se malými savci, ještěrkami, ptáky, obojživelníky, hmyzem a dokonce ovocem. Jejich nejoblíbenější kořistí jsou ale myšice křovinné. Ženetky umí výborně šplhat po stromech, takže loví také veverky a plchy. Občas loví i domácí drůbež. Kořist zabíjí kousnutím do krku jako kočky.

Rozmnožování

Samotnému páření ženetek, které trvá pár minut, předchází několikahodinové námluvy. Po 10 až 11týdenní březosti samice rodí v úkrytu 1–4 slepá mláďata. Ty začínají opouštět úkryt a zkoumat okolí ve věku 45 dní, v 8 týdnech jsou mláďata odstavena. Samice může mít až dva vrhy ročně.

Zajímavosti

  • Tento druh je někdy chován v USA a v Asii jako exotický domácí mazlíček. Ženetky se také v některých oblastech chovají místo domácích koček, aby hubily hlodavce.
  • Vyskytují se i v Evropě, kam byly buď dovezeny a vysazeny člověkem, anebo unikly z chovů. Tito jedinci vytvořili životaschopné populace ve Španělsku, Portugalsku, jižní Francii, Belgii, Švýcarsku, Německu a v severozápadní Itálii.
  • V mnoha zemích se loví pro kožešinu a v některých oblastech také pro použití v tradiční medicíně.
  • Ženetka tečkovaná je zařazena mezi málo dotčené druhy. Její početnost ohrožuje kácení lesů a lov.
  • Velké pachové žlázy ženetek produkují sekret páchnoucí po pižmu.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.