Finsko - zajímavosti a památky

Helsinki - Města a hrady - Jezerní oblast - Laponsko - Finské ostrovy

Helsinki

Hlavní město Finska Helsinky (finsky Helsinki) by nemělo uniknout pozornosti žádného návštěvníka Finska, dokonce ani největším milovníkům přírody. Celá metropole se skládá ze čtyř měst: Helsinky, Espoo, Vantaa a maličkého Kauniainen. Hranici mezi nimi poznáte prakticky jen výrazným zvýšením tarifu v městské hromadné dopravě. Celou metropoli obývá asi jeden milión obyvatel. Helsinky vždy byly na pomezí mezi západem (Švédskem) a východem (Ruskem) a vliv obou kultur zde můžeme pozorovat i dnes.

Jeďte do Finska v dobré partě

Většina hlavních památek je v samotném centru města. K povinné návštěvě zve Senátní náměstí a krásná bílá helsinská katedrála. Zde se nachází ulička Sofiankatu sloužící jako muzeum historie Helsinek pod otevřeným nebem. Pravé centrum Helsinek leží hned u přístavu a parku Esplanadi, nejznámější promenády ve městě. Katedrála Uspenski je jednou z největších pravoslavných staveb v Evropě. Kostel Temppeliaukio je unikátní tím, že je postaven ve skále. Při příjemné procházce směrem k zálivu Töölönlahti si prohlédnete Finský parlament, zbrusu nový Dům hudby, moderní koncertní dům Finlandia TaloFinskou operu. Nedaleko je také Olympijský stadion, kde Emil Zátopek vyhrál tři zlaté medaile. V Helsinkách jsou i skvělá muzea: Národní muzeum, muzeum moderního umění Kiasma, muzeum umění Atheneum, Mannerheimovo muzeum nebo skanzen na ostrově Seurasaari. Všechny památky můžete objet na městských kolech, jejichž používání je zdarma.

I v Espoo se můžete projít, proběhnout nebo projet na kole. Mezi zajímavosti patří třeba sídlo firmy Nokia, moderní městská čtvrť uprostřed přírody Tapiola nebo Alvarem Aaltem navržený komplex technické univerzity. Otužilci se mohou vykoupat v moři.

Na své si v metropoli přijdou i milovníci přírody. Město omývá Baltské moře, které vytváří nespočet zálivů. V zimě moře zamrzá, a tak k výbavě Helsinek patří i ledoborce. Několik ostrůvků nabízí vynikající možnosti pozorování ptactva. Na pevnině najdeme kromě obytných zón a sportovních komplexů i spoustu parků, lesů a dokonce i farem a polí. Absolutním unikátem jsou dva národní parky na území metropole! Suomenlinna je jednou z největších mořských pevností na světě a také památkou UNESCO. Na ostrůvek, kde žije podél památek asi tisícovka stálých obyvatel, jezdí pravidelně loď přímo z centra Helsinek.

Finská města a hrady

Turku je nejstarším městem v celém Finsku a až do 19. století bylo nejdůležitějším městem země. Nejpopulárnější atrakcí je hrad ze 13. století. Také procházka po starém městě patří k turistickým „povinnostem”. Město je v pohybu zejména v létě, kdy ho oživí spousta kulturních akcí.

Historické město Rauma rozhodně stojí za návštěvu. Staré dřevěné domy v centru jsou dokonce památkou UNESCO. Některé z nich pocházejí ze 17. století. V létě lze podniknout výlety na okolní ostrůvky. Nedaleko Raumy stojí jedna ze dvou finských jaderných elektráren. 25 kilometrů od Raumy najdete další z památek UNESCO – pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki.

Druhým nejstarším městem ve Finsku je Porvoo. Leží nedaleko Helsinek a je turisticky vyhledávaným místem především pro své krásné centrum se starými dřevěnými domky červené barvy na břehu řeky. Za návštěvu stojí i katedrála ze 14. století. Spousta kavárenrestaurací láká k víkendovým výletům obyvatele Helsinek.

Pěkné hrady najdete ve městech SavonlinnaHämeenlinna.

Jezerní oblast

Ve Finsku je téměř 200 000 jezer. Většina z nich se nachází ve středním a východním Finsku. Pohyb v tomto regionu je na mnoha místech téměř nemožný bez lodičky. U čtvrtého největšího evropského jezera Saimaa můžete trávit dovolenou v chatě a chodit do sauny, rybařit, plavat, jezdit na lodičce, sbírat houby a borůvky a večer grilovat.

Příznivci aktivnější dovolené mohou navštívit v této oblasti národní park Koli. Na jeho území je spousta možností sportovního a outdoorového vyžití, ale největší atrakcí je nejznámější vyhlídkový bod ve Finsku. Z kopce Ukko-Koli se za hezkého počasí nabízí dechberoucí výhled na tisíce jezer uprostřed nekonečných lesů.

národním parku Linnansaari je možné pozorovat vzácné tuleně a užívat si na lodičce průzračné vody a opuštěných ostrůvků. V národním parku Kolovesi můžete kromě obligátních výletů na loďce a pěšky vidět 5 000 let staré malby na skalách.

Laponsko

Laponská divočina láká k návštěvě jak v létě, tak v zimě. Pro pěší turistiku jsou skvěle uzpůsobené především národní parky. Milovníci turistiky by rozhodně neměli vynechat národní park Oulanka přímo na hranicích s Ruskem. Nabízí trasy vhodné na jednodenní i mnohodenní túry v překrásné přírodě. Můžete zde zahlédnout i stopy medvědů.

Národní park Urho Kekkonen nabízí pravou laponskou přírodu. Pro delší pochody je potřeba mít patřičné vybavení včetně dobré mapy a ideálně také GPS. V zimě park nabízí více než sto kilometrů dobře upravených běžkařských stop. Podobné zážitky nabízí i národní park Pallas-Yllästunturi, Syöte nebo Pyhä-Luosto. Na vrcholcích kopců (tunturi) již není les a nabízí se unikátní výhledy do širokého okolí. Na podzim se listnaté stromy zbarví do úžasných odstínů žluté a červené (období se nazývá ruska). V zimě za jasného počasí je možné pozorovat polární záři.

Není bez zajímavosti, že v Laponsku žije více sobů než lidí. Šťastlivec může zahlédnout i losa. Hlavní město Laponska Rovaniemi je příjemným místem pro doplnění zásob a odpočinek. O několik kilometrů dále na sever je populární turistická vesnička zvaná Santa Claus Village, která leží přímo na polárním kruhu. Levi je jedním z nejpopulárnějších zimních středisek v celé Skandinávii.

Finské ostrovy

Navštívit ostrůvky v moři poblíž Finska není úplně jednoduché ani levné. Jedná se ovšem o jeden z nejúžasnějších turistických cílů v severní Evropě. Jistý obrázek si můžete udělat z paluby lodi při plavbě do Švédska nebo ještě lépe z letadla před přistáním v Helsinkách. Ostrůvků neustále přibývá, protože kontinent zatížený tisíce let ledovcem se postupně vynořuje z moře. Jedinou finskou přírodní památkou na seznamu UNESCO jsou právě ostrůvky v okolí finského pobřeží.

Ålandské ostrovy

Ålandské ostrovy (celkem jich je 6 500) leží mezi Švédskem a Finskem. Patří Finsku, hovoří se na nich švédsky a mají speciální status v rámci Evropské unie. V letních měsících jsou ideálním místem pro cyklovýlety, ale lákají i jejich pláže.

Autorem textu je Jan Brotánek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Finska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.