Outdoorové aktivity v Indii

Pěší a vysokohorská turistika, treking - Pouštní vyjížďky na velbloudech - Sloní safari - Pozorování ptáků - Safari na džípech - Cyklistika - Potápění a šnorchlování - Závěsné létání a paragliding - Sjíždění řek na raftech a kajacích

Indie je země, která nabízí ideální podmínky pro nejrůznější sporty i výpravy za dobrodružstvím. Můžete si vybrat vysokohorskou turistiku či výpravy na kolech, paragliding, horolezectví, safari v džungli, potápění, projížďky na slonech... seznam je takřka nekonečný.

Jeďte do Indie a Nepálu v dobré partě

Pěší a vysokohorská turistika, treking

Indie nabízí úžasné možnosti pěší turistiky, zejména v podhůří Himálaje. Oblíbenými cíli treků jsou chrámy, buddhistické kláštery, odlehlá jezera a horské průsmyky. Na mnohé vrcholy nad 5 000 m mohou vystoupit jak horolezci, tak turisté. Na níže položených pláních a vysočinách lze podnikat výlety do džungle a za divokou zvěří. Z bezpečnostních důvodů dává většina lidí přednost organizovaným zájezdům, jež pořádají místní cestovní kanceláře, i když je také možné najmout si prostřednictvím některé místní turistické agentury své vlastní nosiče a průvodce.

Stát Himáčalpradéš

Tento stát představuje ráj vysokohorských turistů. Hlavní treková sezona začíná v květnu a končí v říjnu, nicméně monzuny znemožňují absolvování některých tras v červenci a srpnu. Nedoporučuje se vydávat na trek samostatně. Mezi oblíbené středně náročné trasy patří pěší túry do údolí Pin ve Spiti, přes průsmyk Hamta z Manálí do Láhaulu, z McLeod Gandže do údolí Čamba. Dalším populárním místem turistických výprav je Velký himálajský národní park nedaleko Kullú.

Výlety do horských průsmyků, k jezerům a středověkým klášterům si můžete domluvit v některé z agentur ve městech Manálí, McLeod Ganž a Bhamur.

Stát Ladákh

V Ladákhu si přijdou na své turisté, trekaři i horolezci – je ohraničen horami a tvoří jej hory. Strmé skalní stěny a ledovce oddělují údolí řeky Indu od Tibetu, Kašmíru a Himáčalpradéše. Lidé žijí výhradně v úzkých pásech zeleně podél řek, které se řítí z horských ledovců. Tento nehostinný region je domovem jedné z posledních nenarušených komunit tantrických buddhistů, které před vnějšími vlivy uchránila naprostá nedostupnost území. Od listopadu do května je Ladákh téměř odříznut od okolního světa. Díky geografické izolaci se zde dodnes zachoval téměř středověký způsob života, jemuž udávají rytmus roční období. Hory v Ladákhu nabízejí inspirativní terén pro treking, mnohé trasy vystupují do výšek nad 5 000 m nad mořem, takže je nezbytné absolvovat dostatečnou aklimatizaci, abyste si nepřivodili akutní horskou nemoc. Nejlepší období pro treky je léto. Doporučuje se najmout si průvodce z důvodu nedostatečného označení tras a také kvůli zásobám jídla.

Následující treky patří mezi nejoblíbenější:

Výstup na Stok Kangri

Tento dramaticky působící 6 120 m vysoký štít se tyčí nad vesnicí Stok, která leží na opačné straně údolí Léh. Navzdory nadmořské výšce mohou turisté, kteří již prošli aklimatizací, výstup zvládnout za 4–5 dní. Poté, co stezka opustí Stok, prochází přes zelené pastviny, pak kamenitou pustinou, až dorazí do základního tábora Stok Kangri ve výšce 4 800 m nad mořem. Aklimatizační přestávka na přenocování je v Mankarmu. Odtud se dostanete na vrchol a zpět za jeden namáhavý den. Chcete-li zvolit jistější variantu, udělejte si přestávku na noc nad hranicí sněhu ve výškovém kempu Stok Kangri.

Ze Spituku do údolí Markha a do Hemiše

Začátkem tohoto oblíbeného 8–9denního treku je gompa (buddhistický klášter) Spituk. Také je možné začít trek ve Stoku nebo v Čilingu na západním břehu řeky Zanskar, přes kterou se lze přepravit v lanovce. Ze Spituku trasa pokračuje překrásným údolím Zingčen dva dny až do Ganda-la (4 920 m) a jednodenní aklimatizační přestávkou po cestě. Na vzdálenější straně průsmyku je pozvolný sestup do údolí Markha a vesnice Skiu. Další den dospějete do vesnice Markha, odkud trasa znovu stoupá na zvlněné pastviny jaků v Nimalingu. Z Nimalingu stezka dále stoupá do Kongmaru-la (5 030 m), což je vznešené orlí hnízdo s úchvatnými výhledy na sever a jih. Po přechodu průsmyku je další tábor v Sang Sumbo. Z tohoto tábora se pak sestupuje ke gompě Hemiš.

Z Lamajuru do Čilingu přes Dung Dung-la

Trek začíná v lamajurské gompě, pak překračuje pohoří Zanskar a vrací se údolím Indu přes řeku Zanskar. Trasa směřující do Čilingu vede přes údolí a stoupá až k Prinkiti-la (3 750 m), pak klesá ke starobylé gompě ve Wanle. Další den dojdete do Hindžu, které je na úpatí Konze-la (4 950 m), kde se doporučuje strávit jeden aklimatizační den před výstupem do průsmyku. Z Konze-la vás ohromí působivý výhled na pohoří Východní Karákorám. Ze sedla je to do Sundo Činmu jen kousek z kopce. Následující etapa stoupá do výšky 4 820 m nad mořem, kde leží Dung Dung-la a odkud je závratný výhled na pohoří Zanskar a na řeku. Poslední kus cesty do Čilingu stihnete během jednoho dlouhého dne. Do Léhu dorazíte večer.

Údolí Zanskar

Toto Ladákhské údolí je od listopadu do května zcela odříznuto od okolního světa. Led uzavře horské průsmyky a údolí se schoulí do ticha skryté pod sněhovou peřinou. Zemědělci v údolí tráví celé léto tím, že shromažďují potravu a palivo na zimu. Hlavní sezóna trekingu začíná koncem června a končí v říjnu, ale sem tam přijede někdo na proslulý zimní trek po zamrzlé řece Zanskar. V srpnu a září mohou itinerář narušit bouře. Vzhledem k tomu, že většina tras vede do výšek nad 5 000 m, je nezbytná dostatečná aklimatizace. Většina lidí provádí přípravy na trek v Léhu, průvodce a nosiče však seženete i v Padumu.

Následující treky patří mezi nejoblíbenější:

Z Padumu do Darči přes Šinkun-la

Tento velmi populární 7–8denní trek vede údolím Tsarap na východ směrem k Darčena dálnici Manálí–Léh v Láhaulu. Pomalu se buduje silnice údolím, což trekařům umožňuje, aby některé etapy na začátku a na konci vypustili. Trasa začíná v Padumu a směřuje na východ do Raru během dvou poklidných dnů cesty. Většina trekařů dělá odbočku na sever k jeskynnímu klášteru v Phuktalu a stráví druhou noc v Purne, aby se připravila na dlouhý výstup na Šinkun-la (5 090 m). Další zastávky i s noclehem se dají dělat ve Skingu, Kargjaku před tím, než stezka překročí Velký Himálaj a začne sestupovat k hlavni silnici v Darče.

Z Padumu do Lamajuru přes Singge-la

Tento náročný trek začíná buď v Padumu nebo v klášteře Karša. Z Padumu vede silnice po levém břehu řeky Zanskar, až se odkloní na sever k bělostné gompy Lingšet, přes průsmyk Hanum-la (4 950 m). Z Píšu vede trasa přes pohoří Zanskar průsmykem Singge-la (5 050 m), odkud je nádherný výhled. Není to příliš náročný trek a pozvolný sestup do vesnice Photaskar lze uskutečnit už za jeden den. Za Photaskarem stezka překračuje průsmyk Sisir-la (4 850 m) a směřuje do vesnice Honupatta a dále klesá do Wanly. Konečná etpa do Lamajuru se dá projít pěšky nebo džípem.

Čadarský trek

Jen málo skutečných odvážlivců zavítá do Ladákhu v zimě, aby se pokusili zdolat jedinečný trek po zamrzlé řece Zanskar. I když nevede ve vysokých nadmořských výškách, podmínky jsou těžké a expedice vyžaduje profesionální vybavení na táboření v zimě. Také je nutné mít zkušené místní průvodce, aby našli bezpečný průchod přes led. Startovní čára je v Čilingu, kam se z Léhu dostanete džípem. Trasa vede sedm dní podél řeky pohádkovým kaňonem, kempuje se ve skalních jeskyních na březích řeky. Většina lidí si tento trek plánuje tak, aby stihla festival Losar v Padumu a Karše.

Stát Uttarákhand

Trek k horskému sedlu Kuárí

Trasa vedoucí přes průsmyk Kuárí (3 640 m) známá také jako Curzonova stezka byla v dobách britské koloniální nadvlády velmi oblíbená a stále zůstává jednou z nejschůdnějších tras v celém Uttarákhandu. Umožňuje impozantní výhledy na zasněžené vrcholky v okolí Nandadéví. Vyrazíte z Aulí a 75 km dlouhá trasa kolem jezer, vodopádů, lesů, lučin a malých vesnic do Ghátu vám zabere pět dní (i když je možné projít během tří dnů zkrácenou trasu končící v Tapovanu). Je nezbytné mít s sebou vlastní stan, průvodce a zásobu potravin – toto vše lze snadno zařídit v Džošímathu. Z Džošímathu se snadno dostanete autobusem nebo kabinovou lanovkou. Z ghátu se lze společnými džípy dopravit do vesnice Nandaprajag, z níž jezdí autobusy do Džošímáthu, nebo na jihozápad do Rišikéše a Haridváru.

Trek Nandadéví

Nádherná krajina začleněná na Seznam světového dědictví UNESCO. Trek Nandadeví je jedním z oblíbených v regionu Garhwal. Vrchol se tyčí do výšky 7 816 m a střeží ho posvátná bohyně Nandadéví, která je jednou z tváří Párvatí. „Nanda“ znamená v sanskrtu radost, štěstí a „déví“ znamená bohyně. Trek Nandadéví začína v Latě, malé vesnici, která leží přibližně dvě hodiny cesty od Džošímáthu. Odtud se dále pokračuje k Lata Kharak ležící ve výšce 3 689 m a poté se stáčí k průsmyku Dharansi (4 250 m). Pokud dorazíte až sem, budete odměněni dechberoucím výhledem na zasněžené vrcholy Dronagiri, Nanda Gunthi a mnoho dalších. Poté z průsmyku Dharansi dojdete strmým klesáním do Debrughety, pak do Hitoly (2 900 m) a trek končí v Džošímáthu.

Trek ke Garhaválským chrámům (chrám Gangótrí a ledovec Gaumukh)

Na velkolepém odlehlém místě v nadmořské výšce 3 042 m stojí chrám Gangótrí, který zde původně nechal vybudovat velitel Gurkhů Amar Singh Tharpa v 18. století. Odvážní a oddaní poutníci se zde potápějí do ledových vod pramene Gangy. Nedaleko je skála, kde údajně vytryskla Ganga z rozpuštěných vlasů boha Šivy. Díky pramenu Gangy (nazývané Bhágiráthí, dokud nedorazí k Deoprajágu) je Gangótri jedním z nejposvátnějších míst v Indii. Výpravu (i se zpáteční cestou 38 km) z Gangótri k samotnému prameni řeky u ledovce Gaumukh a nazpět lze uskutečnit během tří dnů se dvěma přenocováními v Bhojbase. Bhojbasa leží 14 km od chrámu Gangótrí.

Pouštní vyjížďky na velbloudech

Safari na velbloudech se pořádají napříč Indií, od hodinových výletů po několikadenní výpravy. Při delších výletech se každou noc pod hvězdami postaví tábor. Nejlepší oblastí na velbloudí treky je Rádžastán v severozápadní části Indie.

Zde se rozkládá poušť Thár zasahující až do oblasti dnešního Pákistánu. Kdysi tudy vedla obchodní stezka, dnes je to turistický ráj. Často vyhledávaný výlet má podobu jednoho i vícedenního „camel safari“ s možností přespání pod širou oblohou uprostřed pouště. Z města Džaisalmér můžete podniknout až čtrnáctidenní camel safari, kde se lze na velbloudech dostat až do severněji položeného pouštního města Bikaner. Jídlo a ubytování zajišťuje agentura, která výpravu pořádá. Většinou se spí pod stany, ale také v kempech a chatkách, vše si lze domluvit s agenturou (např. Camelman, Desert Safari Jaisalmer, Rajasthan Direct).

Sloní safari

Projížďky na slonech představují úžasný způsob, jak se dostat blíž k volně žijící zvěři. Mnohé z národních parků v Indii mají své vlastní slony, které pronajímají na safari do oblastí, kde se pěšky nebo džípem nedostanete. Při vyjížďce na slonech se můžete dokonce ocitnout jen pár metrů od tygra či jiných vzácných a plachých zvířat. Projížďky na slonech jsou také mnohem šetrnější k přírodě a zvířatům než hlučné džípy. V těchto oblastech si můžete naplánovat sloní safari:

Státy Bihár a Džárkhand

Safari na slonech provozují v přírodní rezervaci Palamau, která je součástí národního parku Bétla v Džárkhandu.

Státy Madhjárpradeš a Čhattisgarh

Sloní safari po stopách tygrů prochází tygří rezervací Panna, národním parkem Pénč a národním parkem Kanha.

Stát Radžastán

Na slonech majestátně vyjedete až k pevnosti Amber.

Stát Uttarákhand

Zde můžete spatřit divoké šelmy při projížďce na slonech v Corbettově tygří rezervaci.

Stát Západní Bengálsko

Objeďte si na slonech národní park Džaldapára, abyste viděli indického nosorožce.

Pozorování ptáků

V Indii najdete některá z nejvýznamnějších ptačích hnízdišť na světě. Uvádíme několik hlavních míst na pozorování ptáků:

Stát Gudžarát

Mezi ideální místa pro ty, kteří touží spatřit co největší množství vzácných ptáků, patří ptačí rezervace Khijadiya, rezervace Malý RannNal Sarovar nejlépe od listopadu do dubna.

Stát Himáčalpradéš

Ve Velkém himálajském národním parku můžete zahlédnout až 180 ptačích druhů.

Stát Urísa

Jak domácí druhy, tak stěhovavé vodní ptáky, včetně plameňáků, uvidíte od listopadu do ledna v národním parku Similipal a na jezeře Čilika.

Státy Paňdžáb a Harijána

V ptačí rezervaci Sultanpur najdete stovky ptačích druhů, včetně vzácného jeřába Antigonina.

Safari na džípech

Nejen na slonech, ale i džípem můžete navštívit národní parky, domorodé vesnice i odlehlé chrámy a kláštery. Zde je několik oblíbených možností:

Státy Bihár a Džárkhand

Džípem se můžete vypravit za divokou zvěří do národního parku Bétla.

Stát Gudžarát

Na safari džípem uvidíte lvy indické v přírodní rezervaci Sasan Gir.

Stát Džammú a Kašmír

Vyjedete do horských průsmyků a prohlédnete si kláštery kolem Ladákhu a Zanskaru.

Stát Rádžastán

Divokou zvěř můžete pozorovat v džípu v národním parku Ranthambhór, v rezervaci a národním parku Sariska.

Cyklistika

V Indii se organizují úžasné výlety na kolech či motocyklech, nebo si můžete některý z těchto dopravních prostředků půjčit a sestavit si svou vlastní trasu.

Stát Džammú a Kašmír

Zde se dají podnikat báječné výlety na horských kolech po okolí Ladákhu.

Stát Radžastán

Půjčovny kol jsou k dispozici ve městě Puškar i v národním parku Ranthambhór.

Státy Uttarpradéš a Uttarákhand

Půjčovny kol najdete v Ágře a cyklistické výlety se pořádají v Kausání.

Potápění a šnorchlování

Andamanské ostrovy jsou skvělou destinací pro potápění a šnorchlování. Uvítá vás tam panensky čisté moře plné podmořského života, který tepe mezi korálovými útesy. Nejlepším místem pro potápění je ostrov Havelock, kde uvidíte krásné svažující se útesy, strmé stěny a korálové zahrady. Viditelnost je obvykle dobrá a může dosáhnout až 40 m. Obdobné zážitky můžete očekávat na sousedních ostrovech Lakšadvíp. Nejlepší podmínky pro potápění jsou od poloviny října do poloviny května.

Za potápěním se můžete také vydat do státu Goa, kde potápěčské kurzy a zážitky zajišťuje např. organizace PADI.

Závěsné létání a paragliding

Stát Himáčalpradéš je hlavním místem létání v Indii. Můžete si přivézt svou vlastní výstroj, nebo zařídit kurzy a tandemové lety. Každý rok v květnu se ve městě Billing pořádá setkání milovníků závěsného létání (Himalayan Hang Gliding Rally).

Sjíždění řek na raftech a kajacích

Mohutné řeky, které se po celé Indii ženou dolů z kopců a hor, nabízejí fantastické příležitosti pro sjíždění divoké vody. Ten nejlepší rafting v Indii poskytují řeky v Západním Bengálsku, Sikkimu, Himáčalpradéši, Uttarákhandu a Ladákhu. Nejlepší období pro sjíždění řek v jednotlivých státech je následující:

Obtížnost řek je různá, od stupně WW II (mírně těžká) po WW IV (velmi těžká) a většina provozovatelů raftingu nabízí několikadenní plavby, stejně jako krátké vzrušující jízdy. Mezi nejkrásnější sjezdy patří pětidenní výlet soutěskou po řece Zanskar v Ladákhu.

Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Indie a Nepálu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.