Doprava - jak se dostat do Istanbulu

Letecky - Autobusem - Vlakem - Autem

Letecky do Istanbulu

V Istanbulu jsou dvě velká mezinárodní letiště. Větší a používanější z nich je letiště Atatürkovo v evropské části města. Toto letiště je jedním z největších evropských leteckých uzlů a má přímé spojení s téměř všemi významnějšími místy v Evropě, tedy i s Prahou. Zpáteční letenku z Prahy do Istanbulu se společností Turkish Airlines lze pořídit za cenu od 5 000 Kč v závislosti na sezóně, dnu v týdnu a času prodeje. Z Atatűrkova letiště, které leží asi 20 km od města, je do centra Istanbulu dobré spojení, protože přímo na letišti je zastávka metra (stanice Atatűrk Hava Alani). Tato linka sice přímo do centra nezajíždí, je potřeba ve stanici Zeytinburnu přestoupit na tramvaj (Hizli Tramvay), přesto by doprava z letiště do centra neměla trvat o moc déle než hodinu. Hlavní istanbulské autobusové nádraží Esenler je jen několik málo stanic metrem od letiště (zastávka Otogar).

Leťte do Turecka v dobré partě

Druhé istanbulské letiště Sabiha Gökçen leží dost daleko od centra v asijské části města. Používají jej především vnitrostátní turecké linky a pak nízkonákladové společnosti, které spojují Turecko a zbytek světa. Mezi nimi je nejzajímavější turecká letecká společnost Pegasus Airlines, která zajišťuje přímé lety z Prahy. Ceny letenek s touto společností se mění velmi výrazně v závislosti na konkrétním dni, kdy chcete letět. Dále je třeba počítat v případě letiště Sabiha Gökçen s mnohem delší, složitější a dražší cestou z letiště do centra města než v případě Atatürkova letiště. Z letiště Sabiha Gökçen jezdí expresní autobusy Havabus do zastávky Kadiköy (v centru asijské části Istanbulu) a na náměstí Taksim, kde lze přestoupit na metro. V obou případech jen cesta tímto autobusem trvá hodinu a půl. Autobusy jezdí od 3:30 ráno do jedné hodiny po půlnoci.

Autobusem do Istanbulu

Přestože se některé autobusové společnosti snaží tvrdit opak, v současné době neexistuje přímé autobusové spojení z České republiky do Istanbulu. Budete muset přestupovat, pravděpodobně v Sofii. Existují však společnosti, které vám lístek z Prahy či Brna do Istanbulu prodají (například společnost Eurotours), v tom případě máte alespoň velkou šanci, že v případě zpoždění na vás navazující autobus v Sofii počká nebo že se společnost o vás nějak postará. Cesta autobusem do Istanbulu trvá kolem 36 hodin, tedy dvě noci a jeden den. Pokud vyjedete večer z Prahy, budete druhý den odpoledne v Sofii a třetí den ráno přijedete do Istanbulu. Podobně při ranním odjezdu z Prahy jste v Sofii druhý den časně ráno a v Istanbulu druhý den večer. Všechny dálkové autobusy z Evropy staví na velkém autobusovém nádraží ve čtvrti Esenler (též zvané Bayrampaşa), které leží na lince metra. Některé autobusy pak pokračují ještě dále do centra nebo vás autobusová společnost dopraví do centra servisním minibusem.

Vlakem do Istanbulu

Evropské hlavní nádraží v Istanbulu se jmenuje Şirkeci (a v tureckých jízdních řádech se vyskytuje výhradně tento název, název Istanbul tam nehledejte). Na toto nádraží přijíždí každý den přímý vlak z Bukurešti (s Českými drahami se do Bukurešti dostanete s jedním přestupem v Budapešti za cca 24 hodin), a pak také vlak z řecké Soluně. V porovnání s cestováním autobusem je však vlak o mnoho dražší a o mnoho pomalejší. I přímá letenka s Turkish Airlines vyjde levněji. Cestování po železnici do Turecka má tedy význam jen pro železniční nadšence a pro majitele volných jízdenek.

Autem do Istanbulu

Z České republiky do Istanbulu lze bez větších problémů dojet vlastním vozem. Z Prahy do Istanbulu je to 1 850 km a cesta trvá podle rychlosti jízdy a zdržení na hranicích kolem 24 hodin. Většinu cesty se jede po dálnicích, z Prahy přes Brno, Bratislavu, BudapešťBělehrad až do srbského města Niš. Z Niše na bulharskou hranici následuje asi 100 km dlouhý úsek, kde je silnice relativně úzká a klikatá a kde se projíždí krásným kaňonem řeky Nišavy. Povrch silnice byl nedávno opraven, a tak lze i tento úsek bez problémů zvládnout, byť o něco pomaleji. Sofie se objíždí po obchvatu, kde jsou dopravní zácpy pravidlem, pokud můžete, načasujte si cestu tak, abyste Sofii neprojížděli v době dopravní špičky. Za Sofií opět začíná dálnice.

Dálniční poplatky sice cestou zaplatíte, v porovnání s cenami dálnic v Itálii, Francii nebo třeba Chorvatsku se však nejedná o žádné krvavé částky. Kompletní přehled poplatků za dálniční známky a mýtné brány v jednotlivých zemích naleznete například na stránkách Tolls. Též kontroly na hranicích probíhají v současné době poměrně hladce, jediný problém bývá při zpáteční cestě na hranici mezi Srbskem a Maďarskem. Pokuste se vyhnout prázdninovým víkendům, kdy je tato hranice beznadějně ucpaná a čeká se zde i mnoho hodin. Ve všední dny je však průjezdná bez problémů.

Asi pro vás nebude žádné překvapení, že v centru Istanbulu lze jen obtížně zaparkovat. Pokud se vám to již povede, zaplatíte za parkování opravdu vysoké částky. Lepší je využít záchytná parkoviště typu P+R, ta znají i v Turecku. Při příjezdu po dálnici od Edirne a tedy od Evropy, je nejlépe použitelné P+R parkoviště u stanice metra a tramvaje Zeytinburnu, tramvají jste odtud v centru zhruba za 30 minut.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Turecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.