Švýcarsko

Švýcarské kantony - Švýcarská geografie - Švýcarské regiony

Sýr, čokoláda, Matterhorn, Heidi, jódlování... Asi nebudu daleko od pravdy, když budu tvrdit, že se vám při těchto pěti slovech vybavilo Švýcarsko. Trošku stereotypní, ale důvěrně známý popis této nádherné alpské země, kterou si takto udržuje v mysli mnoho lidí, dokud ji neprozkoumá blíže.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Švýcarsko možná není typickou dovolenkovou destinací. Jaké reakce se vám dostane, když svým příbuzným nebo známým oznámíte, že na letní dovolenou jedete do Švýcarska? „A vy nejedete k moři? Vždyť přece frčí Seychely, Bali, Srí Lanka, Dominikánská republika. Letenky tam seženete v akci celkem za hubičku a je tam v porovnání se Švýcarskem strašně lacino…“ Jenže když se dostanete pod povrch těchto stereotypů a objevíte, co mnohým „rychloturistům” zůstává skryté, tak zjistíte, že „investice” vložená do cestování po Švýcarsku se vám mnohonásobně vrátí. Pojďte se podívat, co všechno může Švýcarsko svým návštěvníkům nabídnout.

Švýcarské kantony a kdo je vlastně prezident?

Švýcarská konfederace (což je správný politický název Švýcarska) je samosprávně rozdělena do 26 svrchovaných krajů nazývaných kantony. Ty mají relativně velké rozhodovací pravomoci a švýcarská ústava prohlašuje, že kantony jsou svrchované do té míry, že jejich suverenita není omezena federálním zákonem. Každý kanton má svou vlastní ústavu, zákonodárce, výkonnou moc, policii a soudy.

Mezi největší kantony patří kanton Graubünden, Bern a Valais/Wallis, VaudTicino. Ten je zajímavý tím, že se nazývá „Sonnenstube der Schweiz“, tedy sluneční světnice Švýcarska. Mezi nejmenší je pak Appenzell Innerrhoden, Zug a Basel-Stadt.

Švýcarské konfederaci jako celku vládne sedmičlenná vláda Federální rada (Bundesrat), jejíž členové se každý rok střídají v úřadu prezidenta. Navíc každý z členů rady je i ministrem za určitou oblast.

Rozmanitost švýcarské geografie

Švýcarsko, které je svou rozlohou 41 285 km² (přičemž 4 % tvoří vodní plocha) menší než Česko, má velmi rozmanitý reliéf, který vychází z tektonických procesů, zejména z kolize euroasijské desky s africkou deskou. Díky ní vznikly tři hlavní geografické regiony země: Alpy (které se rozprostírají na jihu a jihovýchodě země a tvoří více než polovinu území), vápencové pohoří Jura (které tvoří přes 300 km dlouhý oblouk podél francouzské a německé hranice od kantonu Ženeva na jihozápadě po kanton Schaffhausen na severovýchodě) a Švýcarská plošina (Mittelland), kde žije většina obyvatel Švýcarska.

Nejvyšším bodem Švýcarska je hora Dufourspitze (4 634 m n. m.), nejníže položeným bodem pak jezero Maggiore (193 m n. m.).

Švýcarsko se nachází v povodí pěti významných evropských řek: Rýn, Rhôna, Dunaj, Po a Adiže. Více než dvě třetiny území leží v povodí Rýna. Patří sem také spádová oblast největšího přítoku Rýna, řeky Aare. Soutok řek Aare, Reuss a Limmat východně od města Brugg na severu Švýcarska je známý jako “Wasseschloss der Schweiz” (vodní hrad).

Ve Švýcarsku také najdeme četná jezera a ledovce, které patří k největším v Evropě. Za největší jezero je mnohými považováno to Ženevské, ale o to se Švýcarsko dělí s Francií, tudíž největším jezerem, které leží celou svou plochou ve Švýcarsku, je Neuchâtelské jezero (215,2 km²). Největším jezerem ležícím celou plochou v jednom kantonu je Thunské jezero (47,7 km²). Většina švýcarských přírodních jezer je ledovcového původu.

Švýcarské regiony

Oblast Ženevského jezera

Oblast Ženevského jezera (ve francouzštině Lac Léman) je právem nazýváno „Švýcarská riviéra”. Můžete se procházet po jezerních promenádách lemovaných palmami a přitom obdivovat zasněžený masiv francouzských Savojských Alp spolu s horou Mont Blanc na jižní straně jezera.

Vlakem můžete projet vinařské vesnice jako St. Saphorin nebo Cully, protože právě jedny z nejlepších vín ve Švýcarsku pocházejí ze zdejších vinic oblasti Lavaux, která je součástí kulturního dědictví UNESCO.

Lodě společnosti CNG zase v sezóně spojují všechna místa na švýcarském i francouzském břehu (francouzská městečka Yvoire, Thonon nebo Evian-Les-Bains také stojí za návštěvu).

Hospodářským centrem oblasti je bezesporu multikulturní Ženeva, kde má sídlo spousta mezinárodních organizací jako třeba OSN nebo Červený kříž. Lausanne s neuvěřitelně strmými kopci a působivou gotickou katedrálou je zase sídlem Mezinárodního olympijského výboru, ve městě Montreux se každoročně koná jedinečný Montreux Jazz Festival a stranou pozornosti nesmí zůstat ani nejnavštěvovanější a nejlépe dochovaný středověký hrad Chillon.

Pohoří Jura – Arc Jurassien

Největší zajímavostí tohoto regionu, který spojuje Ženevu a Basilej, jsou tři vzájemně propojená malebná jezera – Neuchâtelské, Murtenské a Bielské. A také pohoří Jura, které tvoří oblouk („arc”) uzavírající severozápad Švýcarska. Toto pohoří je hodně zalesněné, nenajdete tady dramaticky vysoké štíty, ale zato lesnaté kopce, kamenné svahy, skály a tajemné soutěsky. Tento kraj je velmi oblíbený mezi samotnými Švýcary, protože není tak „postižený” turismem.

Vysoko položené a odlehlé údolí Vallée de Joux je ideální k túrám a běžkování, městečko Avenches k objevování zajímavých pamětihodností z období, kdy bývalo někdejší metropolí Římské říše. Za návštěvu také stojí město Neuchâtel se zajímavou starou čtvrtí a město Biel/Bienne, které je centrem švýcarského hodinářského průmyslu.

Bernská vysočina (Berner Oberland) s oblastí Jungfraujoch

Region Jungfrau, hornatá oblast jižně od švýcarského hlavního města Bernu, je jednou z turisticky nejoblíbenějších oblastí Švýcarska. A není se čemu divit: najdete zde slavné vrcholy Eiger, Mönch a Jungfrau, ledovce, množství panoramat, nádherné turistické stezky a aktivity pro rodiny s dětmi. Město Interlaken, které je známé mezi vyznavači adrenalinových sportů, je bránou do regionu a také hlavním dopravním uzlem.

Jižně od Interlakenu se region rozděluje na dvě hlavní údolí: na východě Grindelwald a na západě Lauterbrunnen. Z Grindelwaldu se dostanete k vrcholu First se stezkou First Cliff Walk a jezeru Bachalpsee. Z Lauterbrunnenu máte přístup na známý vrchol Schilthorn, který proslavil film s agentem 007, do malebné vesnice Mürren nebo k vodopádům Trümmelbachfälle. Z obou údolí se pak dostanete do hor uprostřed, včetně Kleine Scheidegg a známou zubačkou na Jungfraujoch – „Top of Europe”.

Ementál – Valašsko Švýcarska

Možná je to trošku troufalé přirovnání, ale idylicky zvlněné kopce s pasoucími se krávami v samém srdci Švýcarska v mnohém připomínají kraj na moravsko-slovenském pomezí.

Při dobrém počasí budete mít z některých vyvýšených míst úžasný výhled na sněhem pokryté vrcholky Bernských Alp na jedné straně a pohoří Jura na straně druhé. Ementál je také charakteristický svou architekturou – ať už jsou to staleté okouzlující statky s typickými převislými střechami, okny s dřevěnými okenicemi a truhlíky s muškáty v každém z nich, nebo typické dřevěné sýpky. Jestli vám Ementál zní povědomě, tak jste na správné stopě. Toto údolí totiž dalo název známému sýru s dírami. Sýr Emmentaler AOP, který se vyrábí ve vesnici Affoltern, se přezdívá „král sýrů”.

Valais – Zermatt

Valais (německy Wallis), třetí nejrozlehlejší kanton Švýcarska, tvoří pás rozmanité krajiny přes celé údolí řeky Rhôny, které je ze všech stran odříznuto vysokými horami. I když velkou část kantonu pokrývají ledovce, je to region s nejsušším podnebím a největším počtem slunečných dnů v zemi. Díky tomu se zde dobře daří vinné révě a místní vína patří k nejlepším v zemi. Největším “tahákem” tohoto regionu je dozajista Zermatt, nejslavnější horské středisko ve Švýcarsku, na něž majestátně shlíží Matterhorn se svým charakteristickým trojúhelníkovým tvarem.

V regionu najdete ale i termální lázně (Brigerbad, Leukerbad) a zajímavostí je zavlažovací systém kanálů Suonen (ve francouzštině bisses), který byl zdejšími obyvateli vybudován již ve středověku.

Centrální Švýcarsko

Centrální Švýcarsko je rozmanitá oblast s nádhernými jezery, zejména Vierwaldstättersee a známými horskými vrcholy v blízkém okolí: historické město Luzern je skvělým výchozím bodem pro výlety na Rigi – královnu hor, dračí horu Pilatus, Titlis s rotující kabinou, Stoos se svou nejstrmější lanovkou na světě nebo Stanserhorn s unikátní lanovkou- kabrioletem.

Pokud pobýváte v Lucernu, můžete také využít Tell Pass, což je vícedenní průkaz, který zahrnuje veřejnou dopravu v regionu zdarma a slevu na některé atrakce v regionu středního Švýcarska. Díky tomu je návštěva místních zajímavostí pro turisty mnohem dostupnější (o dalších typech slevových karet se dočtete v kapitole Cestování po Švýcarsku).

Curych a severovýchodní Švýcarsko

Největší město Švýcarska, Curych, patří podle mnoha průzkumů k městům s nejideálnějšími podmínkami pro život. A není se čemu divit. Tato atraktivní obchodní a finanční metropole se rozkládá na březích řeky Limmat a je obrácená k Curyšskému jezeru, u něhož můžou místní relaxovat v parcích, jezdit na kole nebo kolečkových bruslích, nebo se vyvézt lanovkou na místní kopec Uetliberg s nádhernými výhledy na Alpy. Přitom město ale za alespoň krátkou návštěvu rozhodně stojí.

St. Gallenu najdete velkolepou barokní katedrálu, Appenzell se pyšní tradičním sýrem a v severovýchodním koutě Švýcarska u města Schaffhausen řeka Rýn tvoří největší vodopády v Evropě Rheinfall.

Graubünden

Největší švýcarský kanton na jihovýchodě země se kromě nejstaršího města Švýcarska (Chur), majestátních hor, známých lyžařských středisek DavosSvatý Mořic pyšní vlastním jazykem, kterým je rétorománština. V Graubündenu se také odehrává fiktivní příběh dětské knižní hrdinky Heidi, po které je dokonce pojmenován turistický region – Heidiland.

Graubündenská železniční společnost Rhätische Bahn vás nadchne svou úchvatnou sítí malebných tratí, které po viaduktech překonávají hluboká údolí a protínají horské průsmyky (Albulapass, Berninapass). Velká část Graubündenu však zůstává zahraničním turistům málo známá a je vyhledávaná spíše Švýcary, kteří mají rádi oblast Engadin na východě země.

Ticino

Italsky hovořící kanton nabízí okouzlující scenérii a kombinaci pohostinné atmosféry italského středomoří a švýcarského pořádku. Ticino nabízí spoustu druhů nevšedních míst: od hustě zalesněných kopců, starobylých románských kostelů, středověkých hradů zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO až po křišťálově čistá jezera. Najdete tady nejmenší obec ve Švýcarsku s pouhými třinácti stálými obyvateli, město s nejnižší nadmořskou výškou ve Švýcarsku (Ascona, 196 m n. m. na břehu jezera Lago Maggiore) a botanickou zahradu na ostrovech na jezeře.

Pokud nemáte čas cestovat po celém Švýcarsku, navštivte tematický park Swiss Miniatur, kde uvidíte všechny jeho krásy ve zmenšeném měřítku a díky tomu Švýcarsko prozkoumáte během několika hodin. Pokud pojedete do Ticina vlakem, budete projíždět skrz 57 kilometrů dlouhý Gotthardský úpatní tunel – nejdelší železniční tunel na světě.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě