Cestování po Švýcarsku

Vyhlídkové jízdy vlakem - Plavby lodí - Autobusy - Postauto - Slevy a pasy - Autem

Švýcarský integrovaný systém veřejné dopravy patří k nejlepším na světě. Cestování ve Švýcarsku je ale drahé. Pokud přesto plánujete využívat veřejnou dopravu, měli byste uvažovat o pořízení slevových průkazek.

Jeďte do Švýcarska v dobré partě

Jízdní řády najdete na stránkách SBB.ch anebo Search.ch.

Vyhlídkové jízdy vlakem

Na některých tratích nejsou vlaky jen prostředkem, jak se dostat z místa A na místo B, ale jsou doslova zhmotněním úsloví, že i cesta může být cíl. Chloubou Švýcarska jsou speciální panoramatické vlaky s fantastickými výhledy, přičemž některé spoje jezdí po daných trasách pravidelně a platí na ně standardní jízdné. Není také nutné absolvovat celou trasu, po kterých tyto vyhlídkové vlaky jezdí (jízda po celé trati může trvat přes 8 hodin).

Asi nejznámějším vlakem je Bernina Express (provozovaný Rhétskými drahami), který vyráží z Churu, hlavního města kantonu Graubünden, přes vysokohorský průsmyk Bernina do italského Tirana. Trasa měří 145 kilometrů a vede po viaduktech a přírodou Engadinských Alp.

Trasa Glacier Expressu pro změnu vede mezi ZermattemSv. Mořicem nebo Davosem. Pro tuto cestu, která vede skrz tři švýcarské kantony, je nutné mít rezervovanou místenku.

Na rozdíl od výše zmíněných dvou panoramatických vlaků (tedy vlaků, kde vozy mají prodlouženou výšku oken), v Golden Pass express, který vede z Montreux na břehu Ženevského jezera do Zweisimmenu, místenku mít nemusíte (i když se v sezóně doporučuje). Ze středomořské atmosféry „Švýcarské riviéry” v Montreux stoupá vlak nad jezero a když projede tunelem, najednou se ocitnete v malebných horských vesnicích pohádkové krajiny Bernských Alp. Několikrát denně také na tuto trať vyráží speciální vlak inspirovaný obdobím Belle Époque, tedy secese. Dřevem vykládané vozy dodávají celé cestě noblesní retro atmosféru počátku 20. století. O cestě s MOB Panoramic si můžete více přečíst na OurSwissExperience.com.

Plavby lodí

Švýcarské dráhy a soukromé společnosti provozují lodní dopravu na větších jezerech v zemi, ke kterým patří například Ženevské, Thunské, Brienzské nebo třeba Lucernské (Vierwaldstättersee). Svézt se můžete také po řece, třeba po Aare z Bielu do Solothurnu.

Autobusy

Železniční doprava ve Švýcarsku je podporována a doplňována autobusovou dopravou. Jízdní řády vlaků a autobusů jsou zkoordinovány tak, aby byla zajištěna jejich návaznost. Někdy autobusy provozuje stejný dopravce, jako místní vlakové linky (např. v širším okolí Bernu společnost BLS), někdy je dopravce jiný. Ale jízdenky na danou trasu platí jak ve vlaku, tak v autobuse. Totéž platí i o slevových průkazkách.

Někdy trasy autobusů kopírují i trasy vlaků, ale to je zejména kvůli zvýšené dopravní obslužnosti, protože autobusové linky mají více zastávek než vlak. Proto je na takové trase cestování vlakem rychlejší než autobusem.

Jízdenku na autobus si můžete koupit buď v automatu na autobusové zastávce (pokud je zastávka v blízkosti vlakového nádraží, tak i tam). Pokud zastávka nemá vlastní automat, tak přímo u řidiče autobusu.

Postauto

Žluté poštovní autobusy doplňují železniční síť a zajišťují spojení mezi odlehlými vesnicemi v méně dostupných horských oblastech. Vesměs se na ně vztahuje stejné jízdné jako na běžné vlaky a autobusy. Pokud na dobře udržovaných švýcarských horských silnicích uvidíte modrou čtvercovou značku se žlutou vojenskou trubkou, musíte se řídit příkazy řidiče poštovního autobusu. Poštovní autobus má totiž na horských silnicích přednost (i když normálně platí, že na horských silnicích má přednost auto jedoucí do kopce). Často také v horských serpentinách můžete zaslechnout třítónový klakson poštovního autobusu, který takto dává jasně najevo, že se blíží zpoza zatáčky a že byste měli zpomalit, případně uhnout, aby nedošlo ke kolizi.

Slevy s průkazkou Swiss Travel Pass nebo regionálními pasy

Swiss Travel Pass je průkazka, kterou si můžete koupit na dobu 3, 4, 8 nebo 15 po sobě jdoucích dní. Pro dospělého na 3 dny (při cestování 2. třídou) vyjde na 232 CHF. Se Swiss Travel Passem pak máte v ceně zdarma veřejnou dopravu v devadesáti švýcarských městech, dopravu vlaky (včetně těch panoramatických jako Bernina nebo Glacier Express), autobusy a loděmi (třeba po ThunskémŽenevském jezeře). A také vstup zdarma do více než 500 muzeí po celé zemi.

Jízdenka na některé známé švýcarské lanovky (Rigi, Schilthorn, Stanserhorn nebo Stoos) je již zahrnuta v ceně Swiss Travel Pasu, na většinu ostatních máte se STP poloviční slevu (ale pozor, třeba na turisticky velmi atraktivní masiv Jungfraujoch je sleva pouze 25 %).

Děti do 6 let cestují ve Švýcarsku zdarma, děti ve věku od 6 do 16 let cestují za polovinu ceny. Pokud při nákupu Swiss Travel Passu požádáte i o Family Card, která je zdarma, mají děti od 6 do 16 let cestování zdarma, pokud budou na cestě doprovázeny aspoň jedním rodičem, držitelem Swiss Travel Pass.

Při nákupu STP je dobré si dopředu promyslet itinerář vaší dovolené ve Švýcarsku. Protože pokud se budete zdržovat v jednom regionu, vyplatí se místo STP koupit jen regionální průkazku, kterou nabízí spousta oblastí. A stejně jako STP zahrnuje veřejnou dopravu zdarma a slevu na lanovky a vstupy na turistické atrakce. Pro oblast centrálního Švýcarska (širší okolí Luzernu) je to například Tell Pass, pro Berner Oberland je to Regional Pass.

Pokud si myslíte, že se vám ani tak nevyplatí koupit si Swiss Travel Pass nebo některý z regionálních pasů, ale strávíte aspoň jednu noc v oficiálním ubytovacím zařízení (včetně kempů i AirBnb) ve Švýcarsku, měl by vám váš ubytovatel poskytnout tzv. Gästekarte/Visitors card, která platí po dobu pobytu. S těmito kartami máte zdarma veřejnou dopravu v regionu a navíc slevy na lanovky a další atrakce v regionu.

Více o cestování po Švýcarsku se Swiss Travel Passem najdete na OurSwissExperience.com.

Cestování po Švýcarsku autem

Maximální povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h, řidič u sebe musí mít doklad prokazující vlastnictví vozidla a maximální povolené množství alkoholu je 0,5 promile.

Obecně lze říci, že řidiči se v běžném provozu chovají slušně, na „piráta silnic” tady narazíte zřídkakdy. Už proto, že pokuty a tresty za překročení rychlosti nebo jiné porušení dopravních předpisů jsou tady přísné.

Je třeba myslet na to, že chodci mají na přechodu přednost a pokud ji nedáte, hrozí vám pokuta přes 100 franků (pokuty ale platí i chodci, kteří nepoužijí přechod, který je vzdálený míň než 50 metrů). Více o pravidlech silničního provozu a případných pokutách najdete na těchto adresách:

Grand Tour of Switzerland

Trasa, která by se dala nazvat „to nejlepší ze Švýcarska” spojuje hlavní turistické atrakce Švýcarska, mezi nimiž jsou známá města, jezera, průsmyky, hory a další pamětihodnosti. Tato trasa, která vede většinou mimo hlavní dálniční tahy, je rozčleněna na 10 etap a je dlouhá 1 643 km. Zahrnuje 45 hlavních turistických atrakcí, včetně 12 památek světového dědictví UNESCO a dvou biosférických rezervací, 22 jezer větších než 0,5 km². Nejvyšším bodem Grand Tour of Switzerland je Furka Pass ve výšce 2 429 m n. m., nejnižším bodem pak jezero Maggiore ve výšce 193 m n. m. Veškeré praktické informace od A do Z (včetně souboru do navigace, možností ubytování na trase nebo půjčení auta) najdete na stránkách MySwitzerland.com. Abyste se na cestě neztratili, je důležité sledovat ukazatele s logem Grand Tour of Switzerland. Trasu je dobré jet po směru hodinových ručiček, nejlépe v období od dubna do října. Součástí Grand Tour of Switzerland jsou i „photo spots” – fotorámečky ve tvaru červeného štítu, kde se můžete vyfotit s výhledem na tu či onu pamětihodnost Grand Tour of Switzerland.

Autorkou textu je Hana Hurábová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Užijte si švýcarské ferraty v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.