Fauna a flóra Srí Lanky

Typická vegetace - Zvířecí obyvatelé ostrova

Typická vegetace

Ostrov pokrývá velmi bujná exotická příroda díky geografické poloze ostrova poblíž rovníku. Vysoká vlhkost vzduchu, četné tropické deště a průměrné teploty okolo 30 °C po celý rok napovídají, že se vegetaci daří přímo skvěle. Celý ostrov je krásně zelený a nachází se v něm stovky druhů různých rostlin.

Kromě plantáží rýže, čaje a dalších tropických plodin se místní příliš nesnaží měnit vzhled okolní krajiny. Všechno si tak žije svým životem a džungle se rozprostírá po celém ostrově. Nebýt asfaltových silnic a rušné dopravy, pohltila by džungle celý ostrov. Je natolik hustá a rozlehlá, že by vás ani nenapadlo zkoušet projít mimo vyznačené cesty a hledat si vlastní cestičku přírodou.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Kokosové palmy

Palmy jsou nejtypičtějším obrázkem ostrova. Jsou doslova všude, překvapivě i ve vysokých nadmořských výškách. Kromě klasických zelených kokosových ořechů ukrývajících hnědý ořech, jejž všichni známe ze supermarketů, najdeme na ostrově také druh zvaný thambili neboli královský kokos. Je to oranžový kokos s velmi chutnou kokosovou vodou, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Olejové palmy na ostrově najdeme jen zřídka, místní moc dobře vědí, že vysávají příliš mnoho živin a vody z půdy.

Rýže

Rýžová pole jsou pro místní nesmírně důležitá. Ostrované jsou totiž soběstační s jídlem a rýže tvoří základ srílanské kuchyně, a proto se rýžová pole rozprostírají po celém ostrově. Od těch rovinných políček až po kaskádová rýžová políčka, jež najdeme hlavně ve vyšších kopcovitých oblastech. Rýži místní sklízejí 2x do roka v cyklu 4 měsíce růst, 2 měsíce rekultivace. Druhů rýže je na ostrově tolik, že se je ani neodvažuji počítat.

Čajovník

Čajové plantáže najdeme hlavně v horských oblastech, kde se pěstuje ten nejkvalitnější čaj díky ranní rose. Není to však pravidlem, čajové plantáže najdete i poblíž pobřeží. Původně se na Srí Lance pěstovala káva, ale v minulosti kávovníky napadla nemoc a vymýtila téměř veškerou produkci. V době kolonizace učinili Angličané důležité rozhodnutí a veškerou kávu nahradili jejich tolik oblíbeným čajem. Ze vzrostlého čajovníku se sklízejí jen první tři nejzelenější lístky a podle způsobu zpracování, respektive fermentace, dostaneme čaj černý, zelený, nebo dokonce vzácný bílý. Sbírání čaje je výhradou tamilské menšiny. Určitě stojí za to návštěva jedné z mnoha čajových továren s prohlídkou a ukázkou tradičního zpracování čaje. Prohlídky jsou většinou zdarma a dostanete ochutnat hned několik desítek čajů.

Banánovníky

Banánovníky jsou další plodinou pokrývající velkou část ostrova. Na Srí Lance je několik druhů banánů různých barev a chutí. Banány jsou malinké a velice lahodné. Nejčastějším, a podle nás také nejchutnějším druhem, jsou banány odrůdy lime. Velmi specifické jsou červené banány, které působí jako afrodiziakum. Věděli jste, že každý banánovník má tři „děti“? Jakmile matka vyplodí, umře a posléze začínají růst a plodit odnože. Takto se banánovníky postupně rozrůstají.

Skořice

Toto voňavé koření je dodnes jeden z hlavních vývozních artiklů ostrova. Až 80 % světové produkce skořice pochází právě ze Srí Lanky. Skořice je vlastně takový větší keř a nám známý produkt se získává z jemné části pod kůrou. Na zpracování skořice narazíte velmi často a doporučujeme ochutnat čerstvou skořici nebo skořicový čaj.

Tropické ovoce

Ovocné stromy jako mango, avokádo, jackfruit, papája, soursop, mangosteen a mnoho dalšího najdeme také téměř všude. Každý typ ovoce má svoji sezónu, a ne vždy je k sehnání. Ostrov nemůžete opustit bez ochutnání místního ananasu, který bude ten nejlepší, jaký jste kdy ochutnali.

Rozmanité rostlinstvo

Další vegetace ostrova je velmi různorodá a každý kout ostrova nabízí něco jiného. Kaučukovníky, jehličnany, spousty endemických stromů a rostlin, které známe z našich pokojů v miniaturní verzi, a mnoho dalšího čeká jen na vaše objevení.

Zvířecí obyvatelé ostrova

Nedílnou součástí každé země je zvířecí obyvatelstvo. Nejinak tomu je i na Srí Lance, kde najdeme obrovské spektrum volně žijících tvorů. Zvuky opic vycházející z džungle v kombinaci se silným zpěvem ptáků, pávů a čipmanků jsou součástí každého dne, a to po celém ostrově.

Psi

Čeho si povšimnete hned po cestě z letiště, jsou divocí psi, kteří se koncentrují zejména poblíž silnic, a na ostrově jich je opravdu mnoho. Ne vždy je na ně hezký pohled, protože to přece jenom jsou divocí psi, kteří nikdy nespali v posteli a živí se hlavně odpadky. Ale skoro vždycky jsou miloučcí a často vyhledávají kontakt s lidmi. Hlavně tedy s těmi, co mají jídlo. Místní považují psy za reinkarnované osoby, které nežily dobrým životem, a proto s nimi nesdílí žádnou svoji lásku. To však neznamená, že by jim nedávali jídlo, naopak, všechny zbytky od místních rodin míří právě psům.

Divokých psů se nemusíte bát, ale dávejte si pozor! Může se stát, že po vás budou startovat při jízdě na motorce. V takovém případě hlavně nepanikařte a zachovejte chladnou hlavu. Musíte zastavit, oni se rozutečou a vy můžete vesele pokračovat ve vaší jízdě. Trochu paradox, že? Ale funguje stoprocentně, bojí se totiž těch motorek, ne vás. Pokud by vás přeci jenom pes kousl, určitě navštivte nemocnici a nechte se očkovat proti vzteklině.

Sloni

Velmi hojná je na ostrově populace slonů cejlonských, kteří nežijí pouze v rezervacích, ale můžete na ně narazit kdekoliv při vaší cestě. V takovém případě udržujte bezpečnou vzdálenost, především samci dokáží být velmi agresivní. Hodně slonů dokonce žije se srílanskými rodinami. Od mala mají svého mahuta – majitele, se kterým vyrůstají a poslouchají ho. Slon pomůže rodině s těžkou prací a oni ho na oplátku krmí a koupou. Je to překrásné spojení mezi lidmi a slony.

Pro místní je slon posvátný, a tak jsou sloni k vidění u každého většího chrámu, bohužel však připoutáni řetězy s minimem možností pohybu. Obrázek je to opravdu smutný a spousty organizací se pokouší proti tomuto bojovat, ale prozatím neúspěšně. Mnohem hezčí obrázek na toto majestátné zvíře je v jedné z přírodních rezervací ostrova, kde je spatříte ve svém přirozeném prostředí, šťastné a obklopené celou rodinou.

Opice

Na ostrově žije několik druhů opic. Nejpočetnější skupinu tvoří hulmanimakakové. Hulman šedý je na rozdíl od makaka bandara poměrně velká a hlavně hlučná opice. Hulmani jsou černí a mají šedivý obličej a ocas. Velmi jasně dávají skřeky najevo, že to jsou právě oni, kteří ovládají oblast, ve které se pohybují.

Hulmani, stejně jako makakové, žijí v tlupách, kde mají přesně danou hierarchii celé skupiny. Nejsilnější samec je dominantní a vede celou skupinu. Každá skupina bedlivě brání svoje teritorium a nebojí se jít do „přestřelky“ s dalšími opicemi, když dostanou zálusk na samičky z tlupy. Hulmani jsou velice plaší a žádný blízký kontakt s lidmi nepřichází v úvahu. To však neplatí pro drzé makaky, kteří jsou ve chvilce nepozornosti schopni vybrat váš batoh a věci z něho neradi vracejí. Takže pozor na ně, dokáží dokonce i kousnout. Opice jsou také jedněmi z přenašečů vztekliny.

Hadi

Na ostrově jsou desítky druhů hadů včetně těch mořských, od těch nejmenších až po mohutné krajty. Ze všech druhů je téměř třetina jedovatých. Není tak překvapením, že Srí Lanka patří mezi místa s vůbec nejvyšší úmrtností na světě po uštknutí jedovatými hady. Nejčastěji had uštkne člověka při sběru čaje na čajových plantážích či při sběru rýže. Výhodou je fakt, že antisérum je dostupné v každé větší nemocnici proti všem druhům hadů, musíte se tam ale dostat včas!

I přes všechna uštknutí a hojný výskyt mají k hadům místní pozitivní vztah, respektují je a neloví. Je tak běžně vidět shluk místních lidí, kteří jen pozorují plazící se kobru přes město. Jakmile se had odplazí, rozuteče se dav a život jde dál. Toto však neplatí pro velmi nebezpečný a zákeřný druh zmije řetízkové. Jakmile ji místní spatří, bez slitování ji zabijí, neboť tento had způsobil ostrovanům již příliš mnoho bolesti a smutku.

Mezi nejnebezpečnější hady patří takzvaná velká čtyřka, kobra indická, bungar, zmije řetízková a zmije paví. Člověk musí být ostražitý, nikdy nechodit potmě a dávat pozor, kam šlape.

Ještěrky, varani, krokodýli

Další početnou skupinu zvířecích obyvatel tvoří ještěrky, varani a krokodýli. Zejména na ještěrky a různé druhy agam můžete narazit kdekoliv, často i ve vašem pokoji. Jsou velice mrštné a protáhnou se všude. Není absolutně žádný důvod se jich bát, byť jejich pohyb může v někom vyvolávat pocit štítění.

Také varani se mohou přiblížit až k hranici vašeho ubytování. Nikdy však nepůjdou přímo tam, kde jsou lidé. Jsou velice plaší a rychle berou zpátečku v případě, že jim cestu zkříží člověk. Dorůstají rozměrů dosahující až dvou metrů a pro člověka nejsou nebezpeční, ačkoliv na jazyku mají jedovaté toxiny způsobené pojídáním mršin. Varany potkáte jak ve vodě, tak na suchu.

Krokodýli se vyskytují ve sladkých vodách ostrova. Nejčastěji obývají jezírka, nádrže, zavlažovací kanály a močály s pomalu tekoucí vodou. Během migrace si krokodýli můžou cestu zkrátit přes oceán, kam doplují po přítoku řeky. Krokodýly lze spatřit téměř v každé přírodní rezervaci, ale také mimo ni poblíž uvedených vodních ploch.

Hmyz, brouci, pavouci

Tak jako v každé tropické zemi vás i na Srí Lance potrápí havěť v podobě komárů, brouků, mravenců a samozřejmě také pavouků. Komáři jsou nejvíce aktivní v tzv. mosquito time, který je v rozmezí od 17 do 20 h. Proti komárům lze účinně bojovat vonnými tyčinkami nebo citronelovým sprejem, který je stoprocentně účinný. Proti broukům, mravencům a pavoukům nemá smysl bojovat. Stejně vždy vyhrají a dostanou se všude, kam se jim zachce. S tímto je potřeba počítat v každé tropické zemi, včetně Srí Lanky. Jedovatí pavouci jsou na ostrově pouze v deštných pralesech.

Ptáci

Díky tropickému klimatu a izolaci od pevniny je Srí Lanka považována za opravdový ptačí ráj. Několik druhů je endemických a nemůžeme na ně narazit nikde jinde. Druhů je na ostrově několik desítek, ne-li stovek. Od různých papoušků, kormoránů, pelikánů, pávů, kolibříků, ledňáčků a mnoha dalších ptáčků zpěváčků. Probouzet se ráno a poslouchat všechno to zpívání okolo je balzám na duši.

Leopardi

Leopardi (levharti) jsou vrchol pomyslné potravinové pyramidy ostrova. Jsou samotáři a neshlukují se v davech, proto je poměrně složité je vůbec spatřit. Narazit na ně můžeme pouze v přírodních rezervacích Yala a Wilpattu.

Jeleni a medvědi

Po celém ostrově se pohybují stáda různých druhů jelenů. Nejčastěji pak na safari v národních parcích. Největším z nich je sambar indický, který je třetím největším jelenem světa s výškou téměř 2 metry. Jeleni se velmi často pohybují v místech, kde jsou hulmani. Jakmile se blíží nebezpečí, hulmani začnou vyvádět a jeleni se rozutečou.

Ostrov také obývá medvěd pyskatý, který je středně velký a stejně jako v případě jelenů je dnes k vidění pouze v národních parcích, kam byl vytlačen, neboť původně obýval pralesy. Zajímavé je to, že se tento medvěd živí převážně hmyzem.

Ostatní savci

Na ostrově najdeme také mohutná stáda vodních buvolů a menší stáda krav. Dále tu jsou dikobrazi, ježci a v nepatrné míře také kočkovité šelmy.

Ryby

Jelikož je ostrov omýván Indickým oceánem, tak lze tušit, že bohaté je také spektrum ryb. A je to skutečně tak. Red snapper, tiger fish, chicken fish, obří barakudy, krevety, sépie, chobotnice, menší žraloci a desítky dalších druhů ryb si plavou v okolí ostrova a velmi často končí na pultech rybích marketů.

U ostrova je také početná fluktuace velryb, delfínů a kosatek, které můžete pozorovat na jedné z výletních lodí.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.