Tanzanie - měna, ceny a nákup suvenýrů

Měna - Směna - Ceny - Suvenýry a nákupy

V Tanzanii se platí místní měnou – šilinky, značka Tsh. Určitě se vyplatí mít místní peníze, protože bez nich si na ulici nenakoupíte, s dolary pořídíte pouze v komplexech pro bílé turisty a v národních parcích.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Existuje pět různých papírových bankovek a drobné. Drobné využijete při cestách autobusem, například cestujete-li pár stanic, zaplatíte mincí v hodnotě 200 Tsh. Pokud cestujete z konečné na konečnou, budete už možná potřebovat 1000 Tsh, což je papírová bankovka. Pokud to přepočítáte na koruny, dojdete k závěru, že autobus je celkem levný. Kratší trasa vyjde asi na 3 koruny, delší na 15 Kč – a projet například v Dar as Salaamu z konečné na konečnou může trvat i 5 hodin.

Aktuální kurz ČNB:

  • Tanzanský šilink: 100 TZS= 0.92 CZK

Na Wikipedii můžete obdivovat krásu papírových bankovek. Kromě bankovky v hodnotě 1000 Tsh jsou na všech vyobrazena africká zvířata. Na té jedné je Julius Nyerere, první prezident Tanzanie, který se dodnes těší velké úctě a je nazýván učitelem národa. I mince zdobí vyobrazení afrických zvířat. Pokud si tedy necháte nějaké peníze na památku, budou vám připomínat nejen, kolik jste na dovolené utratili, ale třeba i prožité safari. :-)

Směna

Nejlevnější způsob je vybrat si v Dar es Salaamu (nebo některém jiném velkém městě) peníze přímo z bankomatu. Maximum je většinou 400 tisíc Ths, což je asi 4 600 Kč. Pokud cestujete mimo „bílé koridory“, je hotovost v tanzanské měně nutností a uvedený obnos vám může vystačit na poměrně dlouhou dobu. Je možné také vyměnit ve směnárně, v Dar es Salaamu jich je spousta. Výhodnější kurz je v centru města, na letišti se nevyplatí vyměňovat větší obnos.

Nevýhodou je, že bankomat vám vyplivne spoustu bankovek v hodnotě 10 000 Tsh. S těmi je pak všude problém, snažte se tedy je co nejrychleji rozměnit a mít vždy v zásobě drobné mince i dost tisícovek.

S sebou si vezměte dolary, ale drobné pro výměnu nevyužijete: o ty není zájem a dají vám na ně mizerný kurz nebo je nebudou chtít vůbec. Drobné dolary se vám ale budou hodit na spropitné. Padesát dolarů budete potřebovat na vízum a při návštěvě národního parku se také hodí platit v dolarech. Pokud budete mít euro a budete chtít platit (ne směnit), tak je kurz většinou 1:1, tedy 1 euro = 1 dolar. Na webu je k dispozici aktuální kurz.

Ceny

Pokud se pohybujete v bílých koridorech, je v Tanzanii dost draho. Připravte si dolary a už to samo o sobě předurčuje cenovou hladinu. Jeden dolar přeci není moc? Zní to lépe než 1 750 šilinků. A ještě lépe – máte jen Euro? No to nevadí! Tak místo jednoho dolaru dáte jedno euro. Takže za kafe v hotelu zaplatíte například tři dolary. Pokud si dáte kafe v místní restauraci na ulici v centru Dar es Salaamu, zaplatíte 500 Tsh, 10krát méně. A tak je to se vším.

Velmi levně pořídíte ovoce na ulici a na vesnických trzích. Ceny se pohybují často v desetnících, záleží na tom, je-li pro dané ovoce sezóna. Tak ananas v sezóně stojí asi korunu v Kigomě, kde se kousek za městem sklízí a asi 6 korun v Daru, kam se musí dovézt. Pivo stojí okolo 20 korun (mimo hotelové komplexy), Coca-cola a další limonády také tak. Kompletní oběd pořídíte ve městě od 40 Kč.

Celkově je tedy v Tanzanii velmi levně a můžete tam nezřízeně jíst a pít! Když to budete dělat každý den, u místních lidí rázem stoupnete v ceně. ;-) Pokud budete v hotelu, připravte se na mnohem vyšší výdaje a na snahu vařit „po evropsku“, což často končí nepříliš chutnými jídly.

Suvenýry a nákupy

Suvenýry lze v Tanzanii koupit doslova na každém rohu, obzvlášť jste-li v oblasti zaměřené na turismus. Ve městech jako Moshi či Arusha existují speciální obchody pro turisty, které nabízejí vše, co si jen dokážete pod pojmem „suvenýr z Afriky“ představit. Tyto obchody patří do „bílých koridorů“ a dle toho jsou také nastaveny ceny suvenýrů. Často jsou zde prodavači oblečení do kostýmů typu „jak má Afričan vypadat“ a hodně často si obchody pronajímají nějakého Masaje, aby se s ním mohli turisté zadarmo vyfotit.

Suvenýry jsou ke koupi všude na ulicích, můžete narazit na Masajky prodávající korálkové šperky, na kluky s hromadou triček s africkými motivy, na řezbáře a na malíře. Na Zanzibaru se prodávají mušle a podobné věci, ale dejte si pozor při nakupování chráněných druhů měkkýšů a jejich následném vývozu. Zajímavou kratochvílí se může stát nakupování látek – tradičních kitenge a kanga.

Pokud jste v Dar es Salaamu, zajeďte se podívat na tradiční trh řezbářů z kmene Makonde, na Mwenge. Zajímavou zastávkou na trase dalla-dalla do Mwenge je Village Museum, což je v podstatě skanzen. Můžete si tam prohlédnout různé typy Tanzanských chýší.

Další zajímavou komunitou v Dar es Salaamu jsou malíři stylu Tingatinga. Více informací najdete také na jejich oficiálních stránkách Tingatinga.org. Na Oyster Bay, kde sídlí, jede dalla-dalla z Posta do Masaki.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.