Fauna a flóra Tanzanie

Zajímavosti o fauně Tanzanie

Objevy nových druhů

Východní Afrika patří mezi místa s nejvyšší biodiverzitou (počtem druhů) na světě, kde se stále objevují nové druhy zvířat. V Tanzanii je to hlavně pohoří Udzungwa, kde se ještě zachoval původní prales v nadmořské výšce od 250 do 2 600 m n. m. Od roku 1990 je tato oblast vyhlášena národním parkem.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

V roce 1997 odtud byl popsán nový druh komby – komba udzungwaská (Galagoides zanzibaricus udzungwensis). V roce 2005 byl objeven ve dvou oblastech nezávisle na sobě – v pohoří Udzungwa a na Mount Rungwe – nový druh primáta, paviánec (mangabej) kipunji (Rungwecebus kupunji). V každé z oblastí žije necelých 500 jedinců. Předpokládá se, že z pozemních druhů mangabejů přešel na lidi jeden z kmenů viru HIV, druhý je od šimpanze. Ve stejném roce byl pozorován i nový druh bércouna – bércoun udzungwaský (Rhynchocyon udzungwensis).

Dále byla v roce 2011 popsána Matildina růžkatá zmije (Atheris matildae), je pojmenována po dceři objevitele, která si hada velmi oblíbila. Místo přesného výskytu se tají, v zajetí je zatím chováno jen 12 jedinců tohoto druhu plaza.

Tyto nově objevené druhy ohrožuje hlavně negativní vliv člověka na jejich malé populace.

Medojed a medozvěstka

Medojed kapský (lat. Mellivora capensis, angl. honey badger) je všežravá šelma, ale jak napovídá jeho anglické jméno, rád si pochutná na medu a larvách divokých včel. Při vyhledávání včelích úlů spolupracuje s ptákem medozvěstkou (lat. Indicator, angl. honeyguide), která se živí larvami a voskem. Medojed rozhrabe včelí hnízdo a medozvěstka se tak dostane k potravě, která je jinak dobře ukryta.

Medojed je také extrémně odolný vůči jedům, takže loví i zmije útočné a kobry.

Cichlidy východoafrických jezer

V jezerech Velké příkopové propadliny, jako je Tanganika nebo Malawi, žije mnoho endemických druhů živočichů. Mezi nejznámější patří ryby cichlidy, žije jich zde přes 200 druhů! Nikde jinde se nevyskytuje takové množství druhů a barvených forem, které jsou přizpůsobeny všem jezerním prostředím a různým typům potravy.

Ještě zajímavější jsou jejich námluvy a péče o potomstvo. Samečkové některých druhů cichlid vytváří písečné náspy, na které pak lákají samičky, aby tam nakladly jikry. U jiných se vyvinula péče o jikry, které jsou ukryté v bezpečí tlamy samice. Rybí potěr se pak pohybuje v hejnu kolem matky a v případě nebezpečí se honem vrací do tlamy.

Jednotlivé druhy cichlid se nápadně liší svým zbarvením. Vizuálně se rozlišují i během námluv a tření. Problém nastává s rostoucím znečištěním jezer, kdy se voda kalí, a ryby se tak při výběru partnera mohou splést. Tak dochází k vzájemnému křížení, které může vést až k zániku druhů.

Díky svému zajímavému chování jsou cichlidy velmi populární mezi akvaristy.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Agama osadní
Antilopa losí
Baobab prstnatý
Buvol kaferský
Buvolec stepní a modrý
Damani
Delfín skákavý a indočínský
Dikdik Kirkův
Drop kori
Gazela Thomsonova a Grantova
Gekon domácí
Gepard štíhlý
Gueréza pláštíková
Gueréza zanzibarská
Hadilov písař
Hyena skvrnitá
Hroch obojživelný
Impala
Jeřáb královský
Kávovník arabský
Klubák žlutozobý a červenozobý
Kočkodan diadémový
Krokodýl nilský
Kudu velký a malý
Lev pustinný
Levhart skvrnitý africký
Mangusta jižní a žíhaná
Marabu africký
Nosorožec dvourohý
Pakůň žíhaný
Pavián babuin
Pelikán bílý
Pes ušatý
Plameňáci
Prase savanové
Pštros dvouprstý
Šakali
Skálolez skákavý
Serval stepní
Slon africký
Snovači
Supi
Termiti
Voduška velká
Zebra stepní
Želva obrovská
Ženetka tečkovaná
Žirafa

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.