Cinque Terre

Cinque Terre můžete navštívit v rámci zájezdu Toskánsko

Cinque Terre je oblast mezi přímořským letoviskem Levanto a přístavem La Spezia, která nese název podle pěti vesniček zde ležících: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Vesničky jsou vystavěny na kolmých útesech v několika zátokách. Díky působivé poloze na pobřeží se jedná o velmi malebný kout Ligurska. Tato oblast je proslulá výrobou vína. Všude kolem vesnic nalézáme v terasách vinice, takže není výjimkou, že hrozny jsou sklízeny i ze člunů. Mezi místní proslulá kvalitní bílá vína patří Sciacchetra a Cinque Terre. Mezi další zdroje příjmu Cinque Terre patří pěstování oliv a lov ančoviček. Až v 90. letech 20. století byly vesnice propojeny sítí silnic, a proto si místo dodnes udrželo svůj původní charakter. Pobřeží od Cinque Terre až po Portovenere je součástí Ligurské riviéry a je zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO.

Riomaggiore je nejvýchodněji umístěná vesnička. Výstavba doslova vzbuzuje obdiv, jelikož domy jsou zapasované do útesů tak, že snad jediné dva nemají základy na stejné úrovni. Romantický přístav pod vesničkou pak dotváří typickou atmosféru. Na místo dohlíží kostelík San Giovanni Battista.

Velice malebná vesnička Manarola leží na tajemných tmavých skalách, na nichž jsou vystavěny domky v pastelových barvách. Bývala natolik oddělena od okolního světa, že si místních 850 obyvatel dokonce vytvořilo vlastní dialekt.

Corniglia je z pěti vesniček nejmenší a nejodlehlejší. Leží na útesu ve výšce 90 metrů nad mořem, a tak jediný způsob, jak se dostat k moři nebo na vlakové nádraží, je po dlouhém schodišti. Nalezneme tu nejlepší koupání v Cinque Terre. Na jednom z několika náměstí se nachází gotický kostel San Pietro s nádherným růžicovým oknem z mramoru.

Vernazza má pověst nejhezčí a nejmalebnější v Cinque Terre. Může se chlubit jediným přírodním přístavem skalnatého pobřeží. Úzké uličky a pestrobarevné omítky vysokých domů dodávají vesničce nebývalý půvab. Obec pak stráží středověký hrad a vedle náměstí nalezneme kostel Santa Margherita di Antiochia z doby gotiky.

Monterosso je hlavní, nejmodernější a největší z pětice vesniček Cinque Terre. Žije zde 1 800 obyvatel. Krásné, široké a rozmanité pláže jsou kopcem odděleny od staré čtvrti, kde se na samém vrcholu nachází klášter Convento dei Cappuccini ze 17. století. Narodil se zde nositel Nobelovy ceny, básník Eugenio Montale.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.