Levhart cejlonský

(lat. Panthera pardus kotiya, angl. Sri Lankan leopard)

Popis

Levhart skvrnitý (leopard, pardál) je nejrozšířenější kočkovitou šelmou světa. Jedním z jeho 22 poddruhů je i levhart cejlonský, který je endemitem ostrova Srí Lanka. Levhart má poměrně krátké nohy a dlouhé tělo. Je menší než tygr, lev i jaguár. Samci jsou o 30 % větší než samice. Jako jiné kočky má zatažitelné drápy. Je velmi přizpůsobivý prostředí a nenáročný na potravu. Při běhu dosáhne rychlosti až 58 km/h, do dálky skočí 6 m, do výšky 3 m a velmi dobře i plave. V přírodě se dožívá zhruba 10 let a v zajetí až 21 let.

Na žlutohnědém kožichu má levhart skvrny tvaru rozet. Vyskytuje se i melanistická forma, která je celá černá (tzv. černý panter). Černá barva je dědičná, je způsobena geneticky. Toto zbarvení může působit jako maskování v deštných lesech. Může to být ale také pozůstatek přizpůsobení se epidemii nemocí, protože geny způsobující melanismus mohou také ovlivnit imunitní systém.

Většinu dne tráví levhart odpočinkem v úkrytu, proto je velmi těžké ho v přírodě spatřit. Nejaktivnější je během noci, za soumraku a úsvitu, kdy vyráží na lov.

Sociální uspořádání

Levharti jsou samotářští a společnost druhého pohlaví vyhledávají pouze v období námluv. Velikost teritoria u samců je od 30–78 km² a u samic 15–16 km². Mezi jedinci se teritoria různě překrývají. Při setkání dvou samců dochází k agresivnímu chování, někdy až k zabití jednoho z nich.

Potrava

Levharti jsou nenároční na potravu, živí se vším od chrobákovitých brouků až po téměř dospělé buvoly. Nejčastěji loví jeleny axise, sambary, divoká prasata a muntžaky. Levharti žerou také drobné hlodavce, opice, ptáky, plazy, obojživelníky a hmyz.

K vyhlédnuté kořisti se skrytě přiblíží a ve vhodném okamžiku zaútočí. Rychlým sprintem ji doženou a zabijí kousnutím do krku. Potravu si na rozdíl od ostatních poddruhů levharta neukrývají na stromech, nemusí ji totiž chránit před konkurenčními predátory. Spíše kořist ukrývají pod listí, větve a její pach se snaží překrýt svými výměšky. Když je úlovek velký, konzumují ho i několik dní.

Rozmnožování

Pomocí čichových vjemů samec zjišťuje možnost pářit se se samicí. Námluvy jsou podobné ostatním kočkovitým – vzájemně se o sebe třou a vydávají mručivé zvuky. Levharti se mohou pářit po celý rok, říje je krátká. Březost trvá od 93 do 112 dní a samice rodí obvykle dvě mláďata na bezpečném místě (jeskyně, trhlina mezi balvany, duté stromy atd.). Kožich mláďat je hustší a delší s méně viditelnými skvrnami. Úmrtnost mláďat je vysoká – 41 až 50 % zahyne během prvního roku života.

Komunikace

Mezi jedinci probíhá komunikace pomocí hlasových signálů – mručení, předení a řvaní. Dále prostřednictvím pachových stop (výměšky a pachové žlázy pod kořenem ocasu) a za pomoci vizuálních signálů – postavení těla, mimické výrazy obličeje a vizuální značení na stromech (poškrábané stromy). Levharti mají výborný čich, zrak a sluch. Žijí ve skrytu a je velmi obtížné je spatřit.

Zajímavosti

  • Ve starověku se věřilo, že levhart je hybrid lva a pantera (slovo panter označovalo černou formu jakékoli velké kočky). Odráží se to i v jeho jméně z řeckého leon (lev) a pardos (panter).
  • Podobně jako lvi se kříží s dalšími kočkovitými šelmami a vznikají hybridi (lvice + leopard = leopon, puma + leopard = pumapard)
  • Levhart se vyskytuje v umění, mytologii a folkloru mnoha zemí. Také v heraldice, kde jsou levharti nejčastěji vyobrazeni po třech.
  • Jen výjimečně napadají a žerou lidi. Pokud to nějaký udělá, většinou jde o zraněného, nemocného jedince s nedostatkem přirozené potravy. Poslední případ se stal v roce 1924, kdy byl zastřelen levhart, který sežral 12 lidí. K lidožravým levhartům se váže i stará pověst. Ve svatyni měli jako soudní pomůcku dva kamenné stupně. Pokud soud nemohl spor odpovědně rozsoudit, měl obžalovaný strávit noc na horním stupni a žalobce na spodním. Přes noc pak levhart spor pomohl „rozsoudit“, většinou zabil člověka na vyšším kamenném stupni. Nikdy ale nezabil oba dva.
  • Některé známé geografické variety a poddruhy byly již vyhubeny či jsou na pokraji vymření. Levhart je ohrožen hlavně ztrátou přirozeného prostředí, pytláctvím a pronásledováním lidmi (kvůli ztrátám na domácích zvířatech).
  • V minulosti se levharti vyskytovali po celém ostrově Srí Lanka (Cejlon), dnes je můžeme najít v národních parcích a rezervacích. Nejlepším místem pro pozorování je národní park Willpattu. Ve volné přírodě žije zhruba 700–950 levhartů cejlonských a v zajetí je po celém světě chováno 75 jedinců.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.