Srí Lanka

V souvislosti s tímto překrásným ostrovem nejčastěji uslyšíte o perle Indického oceánu. Ač se zdá toto přirovnání jako klišé, Cejlon, jak se dříve ostrov jmenoval, je opravdu vzácnou, zářivou a jedinečnou perlou v oceánu.

Srí Lanka, nacházející se v těsné blízkosti Indie a ležící téměř na pomyslné rovníkové čáře, skrývá vše, co by tropický ostrov měl mít. Slunečné pláže s kokosovými palmami, příjemně teplý oceán s divokými vlnami, ale i klidnou hladinou, zelené pralesy a hory s překrásnými čajovými plantážemi, výborné exotické ovoce a usměvavé lidi. Ale pojďme hezky popořádku, ZPOMALME. Přesně tak jako jsou zvyklí srílanští obyvatelé.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vítejte v Colombu!

Srí Lanka je rozlohou o něco menší než Česká republika, obývá ji ale dvakrát tolik obyvatel, je tedy poměrně dost zalidněná. Proto je potřeba připravit se hned po příletu na pořádný asijský chaos. Přiletíte na hlavní letiště Bandaranayake v hlavním městě Colombo. Je ale dobré vědět, že se letiště nachází blíže městu Negombo (cca 10 km), proto je někdy výhodnější najít si ubytování na první noc tam.

Teď se ale ocitáme, po asi 12hodinovém letu, v příletové hale na Srí Lance. Pokud nejste ostřílený turista a nedejbože jste v Asii poprvé, zaskočí vás spousta věcí. Houf pokřikujících místních, kteří vám bez varování berou vaše kufry a snaží se vás nalákat do svých taxíků za zaručeně nejlepší ceny. Strašidelně vyhlížející směnárna, kam dáte své peníze a okamžitě zalitujete, protože zároveň s vámi tam obsluhují další tři klienty najednou. Nebojte, peníze se vám vrátí v pořádku. Už značně vyděšení kráčíte směrem k východu, kde si vás na poslední chvíli odchytí usmívající se prodejce SIM karet, kterou prý musíte mít. Má výjimečně pravdu, SIM karty jsou levné a data v mobilu se budou hodit. Google mapy fungují na ostrově perfektně.

Konečně se vám podaří dostat se ven, kde vás praští do nosu teplý a vlhký vzduch jako v ZOO v pavilonu opic. Slyšíte troubení, pokřikující Srílančany a začne nová tahanice o to, do jakého taxíku, autobusu nebo tuk-tuku nastoupíte. Jste totiž na místě, odkud se snadno dostanete kamkoliv. Ať už využijete jakýkoli dopravní prostředek, nečekejte spořádanou jízdu. Brzda, plyn, brzda, nesmyslné předjíždění už tak předjíždějícího autobusu v maximální rychlosti 50–70 km/h, troubení a na první pohled absolutní chaos. Ale nebojte, na konci tohoto vyprávění již budete relaxovat na klidné, prosluněné pláži, ze které se vám nebude chtít zpět do uspěchané Evropy.

Máte z toho trochu strach? To je správně, nejedete do luxusu, jedete do Asie. Asie, kde i v 5hvězdičkovém hotelu můžete objevit švába či odpadky. Chudoba je v některých ulicích pekelně cítit a chaos je tu denním chlebem. Pokud vás to ale neodradilo, a naopak začalo lákat víc, stane se Srí Lanka vaší srdcovou záležitostí!

Proč tedy Srí Lanku navštívit?

Takže si to shrňme. Na Srí Lanku jedeme hlavně za autenticitou. Čeká nás návrat do minulosti, kde na všudypřítomných rýžových polích uvidíme pracovat lidi bez použití nejmodernější techniky pouze s pomocí zvířat. Domácnosti, snažící se rozbité věci opravit, ne vyhodit.

Překvapí nás rozmanitost tropického ostrova, která se každých 50 km mění. Břehy ostrova oplývají překrásnými dlouhými plážemi, některá místa ale skrývají i pláže maličké, téměř soukromé.

Směrem do vnitrozemí se rozprostírá nedotčený magický deštný prales s rozmanitou vegetací a živočichy. Přímo v srdci Srí Lanky, ve vnitrozemí, se nachází hory poseté čajovými plantážemi, džunglí, nespočtem řek a malých i poměrně velkých vodopádů. Lákadlem pro nás bude v neposlední řadě také teplé počasí po celý rok a velmi nízké ceny.

Ať už se budete na Srí Lance probouzet kdekoliv, budete mít pocit, že jste se ocitli v ráji.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi (Žijte s námi na Srí Lance, s.r.o.), všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.