Funchal

Funchal můžete navštívit v rámci zájezdu Madeira

Funchal je hlavní město Madeiry, ve kterém žije okolo 112 000 obyvatel. Díky své poloze kolem široké zátoky na jižním pobřeží ostrova má metropole příjemné klimatické podmínky po celý rok. První osadníci se zde usadili již v 15. století. Funchal se dá rozdělit do třech hlavních částí: v západní leží tzv. turistická zóna, kde se nacházejí všechny větší hotely. Na východě města se rozkládá Zona Velha (Staré Město) – spleť někdejších rybářských domků, z nichž některé byly v posledních letech upraveny na pěkné restaurace. Vlastní historické centrum je protkáno sítí úzkých uliček a vyznačuje se historickými budovami i hospůdkami a luxusními obchody. Všechny tři oblasti jsou propojeny pobřežní promenádou Avenida do Mar. V malebném přístavu kotví spousta jachet i větších lodí, které zajišťují dopravu se sousedním ostrovem Porto Santo. Hned za městem se zvedají příkré srázy, do kterých se namáhavě plazí uličky okrajových čtvrtí.

Zajímavosti Funchalu

Katedrála (Sé) je jednou z mála staveb, které zůstaly od prvních dnů kolonizace téměř nedotčeny. V 90. letech 15. století vyslal král Manuel I. z pevniny na Madeiru architekta Pedra Eanese, který měl pracovat na návrhu katedrály. Sé byla dokončena a slavnostně vysvěcena v roce 1514. Stavba je jedním ze skvělých příkladů manuelské gotiky. Zatímco exteriér je poměrně prostý, interiér reprezentuje nádherný přechodný sloh 16. století. Zejména maurský dřevěný strop v mudéjarském slohu zdobený filigránovými ornamenty z cedrového dřeva, intarzie ze slonové kosti a malby dokládají mistrovské kvality uměleckých řemeslníků. Chórové lavice znázorňují světce, věštce a apoštoly. Znaky života na Madeiře zachycují ozdobné detaily na opěrkách pro ruce a na sedadlech: jeden z andělů nese trs banánů, další víno. Poblíž katedrály mají své již tradiční místo prodavačky květin.

Praça do Município – rozlehlé náměstí s nápadnou černobílou dlažbou. Na jeho severovýchodní straně stojí městská radnice.

Palacio de São Lourenço – původně pevnost z počátku 16. století, která měla chránit město před ničivými nájezdy pirátů. Dnes se zde nachází sídlo vojenského guvernéra a částečně i ostrovní vlády.

Ve Funchalu se dále nacházejí další dvě historické pevnosti – Fortaleza do PicoFortaleza São Tiago. Ve městě je dále celá řada zajímavých muzeí: muzeum sakrálního umění, muzeum vína, muzeum užitého umění, fotografické muzeum, přírodovědné muzeum, muzeum moderního umění aj.

Mercado dos Lavradores – pestrá a živá městská tržnice o třech poschodích, která obklopují otevřené nádvoří. Dají se zde koupit všemožné druhy ovoce a zeleniny, květiny, mořské ryby, vína a likéry či proutěné zboží.

Parque de Santa Catarina – městský park, v němž stojí nejstarší madeirský kostelík Capela de Santa Catarina z roku 1425. Nedaleko je vidět i bustu mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Jardim Botánico (botanická zahrada) – v této botanické zahradě, otevřené roku 1960, je možné vidět rostliny nejen z Madeiry, ale z celého světa. Jsou zde pouštní kaktusy, orchideje z deštných pralesů, subtropické palmy i jihoafrické protey. Pro zahradu jsou příznačné kontrasty: symetricky rozvržené záhony po vzoru francouzských zahrad, klidná jezírka i divoké zalesněné porosty. Součástí zahrady je i quinta (panské sídlo) s expozicí historie přírody a park s papoušky. Nedaleko od zahrady se nachází Jardim Orquídea – krásná soukromá orchidejová zahrada.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.