Doprava aneb jak se dostat do Norska

Autem - Vlakem - Autobusem - Letecky - S cestovní kanceláří

Autem do Norska

Nejflexibilnější možností dopravy do řídce osídlené Skandinávie (a hlavně po ní) je samozřejmě vlastní automobil. Vzhledem k tomu, že se jedná o poloostrov, dost těžko se cestou vyhnete použití trajektu. Dnes už je tedy možné celou cestu absolvovat po mostech, ale museli byste si zajet až do dánského Jutska a pak se zase vracet přes ostrovy na východ do Švédska.

Jeďte do Norska v dobré partě

Při dopravě z České republiky se tedy vyplatí zkrátit si cestu alespoň jedním trajektem. Možností, odkud přesně plout a kam, je velké množství. Velmi oblíbené jsou krátké a levné trajekty mezi Německem a dánskými ostrovy. Buď se dá plout z Puttgarten do Rødby (plavba trvá asi 1 hodinu), nebo z Rostocku do Gedseru (asi 2 hodiny). Jednosměrný lístek za auto včetně čtyř pasažérů stojí v obou přépadech okolo 70 €. Více informací o trajektech najdete na webu společnosti Scandlines.

Poté už můžete pokračovat po mostě Øresund (průjezd je zpoplatně - ceny viz Øresund Bridge) mezi Kodaní a švédským Malmö. Ještě stále jezdí i kratičký trajekt na sever od Kodaně, mezi dánským Helsingørem (od Hamletova hradu Elsinor) do švédského Helsingborgu, a v kombinaci s některým z německých trajektů na něj lze získat i výhodnou slevu (podrobněji opět na Scandlines).

Můžete se také svézt některým z delších trajektů z Německa (Rostocku či Sassnitz) přímo do jižního Švédska (Trelleborg). Cesta je sice delší (4 až 7 hodin) a trochu dražší, ale můžete si aspoň odpočinout nebo se během plavby trochu vyspat. Konečná cena hodně závisí na zvoleném typu ubytování během plavby. Trajekt si můžete zajistit například na stránkách Directferries.

Na pořádné vyspání a odpočinek lze také využít dlouhé a pohodlné trajekty z německého Kielu až do Osla, ale takový komfort už nese i svou cenu. Plavba trvá zhruba 20 hodin a cena jednosměrného lístku za auto včetně čtyř pasažérů začíná na cca 550 € (viz ColorLine).

Pokud míříte přímo do jižního či západního Norska, nabízí se též alternativní cesta přes Jutský poloostrov. Buď můžete plout z jeho severní špice (Hirtshals) na jižní výběžek Norska (Kristiansand), plavba trvá asi 4 hodiny. Nebo můžete plout delší a dražší cestou až do Stavangeru či Bergenu v západním Norsku (pro bližší informace navštivte stránky Fjordline či ColorLine).

Alternativou je také levná, ale nepříliš komfortní plavba s Polferries z Polska (Świnoujście) do Švédska (Ystad). Vyplatí se porovnat nabídky jednotlivých společností a zvláště různé „cenové akce“ (závisí i na konkrétním dni nebo hodině plavby). Ne vždy je delší trajekt skutečně výrazně dražší, zato vám může ušetřit hodiny řízení, desítky litrů benzínu a stovky únavných kilometrů.

Vlakem do Norska

Vlaková doprava je v současnosti čím dál tím dražší a hlavně v konkurenci s levnou leteckou dopravou značně strádá. To se projevuje na nepříjemném řídnutí spojů a mizení jejich návazností. Výhodou je samozřejmě asi největší komfort cestování.

Na stránkách Českých drah si lze zakoupit jízdenku do dánské Kodaně (s jedním přestupem v Hamburku). Z Prahy vyrazíte ráno a do Kodaně dojedete večer téhož dne. Pro cestu do Dánska můžete využít výhodné jízdenky Českých drah (tzv. Včasná jízdenka Evropa). Jízdenka pro jednu osobu z Prahy do Kodaně stojí zhruba 1 700 Kč. Z přestupního Hamburku jezdí také spoje až do švédského Malmö. Odtud už se dostanete rychlíkem do Osla. K rezervaci jízdenky lze využít například webové stránky Scandinavianrail. Vlaky do Skandinávie bývají často plně obsazené, takže se vyplatí sehnat si včas i místenku. Nejspolehlivějším nástrojem ke hledání vlakových spojení v Evropě jsou tradičně stránky německých drah Deutsche Bahn.

Autobusem do Norska

Autobusové spojení do Norska zajišťuje v České republice například společnost Flixbus. Cesta trvá zhruba 23 hodin.

Letecky do Norska

Letecká doprava je v dnešní době asi nejpopulárnějším kompromisem rychlosti, pohodlí a ceny. Z Prahy létají přímé letecké spoje do Osla, Stavangeru a Bergenu. Lety jsou operovány norskou nízkonákladovou společností Norwegian, kde za zpáteční letenku zaplatíte cca 3 500 Kč. Kromě přímých spojů existuje samozřejmě také velké množství leteckých společností, které létají do Osla, Bergenu či Trondheimu s jedním přestupem (například KLM, Air Baltic, Finnair, Austrian a další). Ceny těchto zpátečních letenek začínají na 5 000 Kč.

Nicméně pokud si najdete opravdu výhodný spoj, nebo ulovíte nějakou akční letenku, můžete se dostat až doprostřed Skandinávie třeba i za méně než 1 500 Kč. Slabým místem levných letenek jsou ovšem notoricky předražené autobusové (či vlakové) spoje mezi letištěm a centrem města. Je tak třeba počítat s dalšími 100 až 150 NOK na autobus, a to dokonce i v Bergenu, kde se letiště teoreticky nachází uvnitř první zóny městské hromadné dopravy (jízdenka asi za čtvrtinu ceny), ovšem žádný (frekventovaný) městský autobus v dosahu několika kilometrů od terminálu stejně nestaví.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Norska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá hned dva zájezdy a sice turisticko-poznávací zájezd do jižního Norska a poznávací zájezd s turistikou do severního Norska v kombinaci se Švédskem.

Autorem textu je Pavel Vondřička, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.