Rumunsko - praktické informace

Režim vstupu - Telefonování - Internet - Důležitá telefonní čísla a kontakty - Nebezpečí a nástrahy - Toulaví psi

Režim vstupu

Vzhledem k tomu, že je Rumunsko od roku 2007 členem EU, je vstup do země pro občany ČR velice snadný. Na hranicích se stačí prokázat občanským průkazem. Výjimkou je, pokud byste se chtěli v zemi zdržet déle než tři měsíce. Potom se musíte do 90 dnů přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie a vyřídit náležité formality. Více se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Co se týče vstupu do Rumunska, tak naštěstí tytam jsou doby, kdy na hranicích byly nekonečné fronty a celníci hledali každou příležitost k získání úplatku. I cesta vlakem je nyní příjemnější a policista naznačující, že by cestovatel měl zaplatit za setkání s ním částku nejlépe v eurech či dolarech, patří opravdu spíše do dob minulých. Rozhodně je ale nutné se vyvarovat převážení jakéhokoliv množství jakýchkoliv drog. V Rumunsku se držení byť jen malého množství omamných látek velice tvrdě trestá a místní policie je na to dost zaměřena.

Telefonování

V Rumunsku je dobré pokrytí signálem mobilních sítí, avšak pokud rádi navštěvujete zejména horské oblasti, můžete se vyskytnout na místech, kde na signál po několik dnů chůze nenarazíte. Telefonování z Rumunska, pokud nepoužíváte služeb místního operátora, vás však stále vyjde velmi draho, neboť Rumunsko, i přes svoji geografickou blízkost a fakt, že je členem EU, patří u některých tarifů stále do stejné cenové kategorie jako například země Blízkého východu.

Pokud se hodláte v zemi zdržet déle a víte, že budete hojně využívat telefonu, tak se vám vyplatí pořídit si místní sim kartu. Vybrat si můžete ze služeb operátorů Vodafone, Orange, Cosmote a Zapp. Většina mých přátel mi doporučuje operátora Cosmote, z čehož usuzuji, že mají nejvýhodnější tarify. Pokud si tedy nechcete pořídit paušál… Předvolba Rumunska je +40.

Internet

Internet je dnes v Rumunsku zcela běžný. Ve větších městech není problém narazit na restauraci či kavárnu s wifi pokrytím. Samozřejmě se k internetu můžete připojit ve stravovacích řetězcích nadnárodních firem, jako je např. McDonald's. I v penzionech je dnes internet v Rumunsku celkem rozšířený. Horské chaty si však zachovávají svůj divoký ráz a jsou internetového pokrytí většinou prosté.

Důležitá telefonní čísla a kontakty

Policie, hasiči, ambulance

Tel.: 112

Horská služba

Tel.: +40 725 82 66 68
E-mail: salvamont@alpinet.org

Zastupitelský úřad ČR v Bukurešti

Str. Ion Ghica 11
030045 Bucharest
Tel.: +40 213 03 92 30
E-mail: bucharest@embassy.mzv.cz

Nebezpečí a nástrahy

Z mých vlastních cestovatelských zkušeností a hlavně díky nepřetržitému navštěvování Rumunska již od svého dětství mohu s klidem tvrdit, že Rumunsko je jedna z nejbezpečnějších zemí, kterou můžete navštívit. Samozřejmě všude jsou špatní lidé, kteří chtějí někomu ublížit, přece jenom se ale odvážím tvrdit, že v Rumunsku je jejich koncentrace opravdu nízká. Pokud už nějaké nebezpečí ze strany lidí hrozí, tak je to zejména ve městech a to nebezpečí drobných krádeží (i když já jsem nikdy o nic nepřišel).

Povahu Rumunů snad krásně vystihuje příběh, který se stal mně a mému otci při jedné z četných návštev Rumunska - na parkovišti nám myč aut umyl auto, aniž bychom to chtěli, auto však umyl výborně, tak se ho otec zeptal, kolik za provedenou práci vyžaduje. Řekl si o 50 000 lei (ještě před měnovou reformou, dnes 5 lei), otec mu dal bankovku, nasedli jsme do auta a odjížděli z parkoviště, v tom vidíme, že za námi onen myč běží a něco volá, otec tedy zastavil, aby zjistil, co se děje. Myč držel v ruce 50 euro s tím, že se otec spletl...

Toulaví psi

Největší nebezpečí v Rumunsku, kromě divokých poměrů na silnici, však představují zvířata, zejména psi. Psi jsou v Rumunsku toulaví a zubožení, většinou se leknou, jen se na ně podíváte. Pak jsou v Rumunsku psi ovčáků vycvičení k hlídání stáda. Ovčáčtí psi, často velmi početní, jsou opravdovým nebezpečím nebo přinejmenším nepříjemností. Pokud se pohybujete na horách, často se vám stane, že se s nimi musíte konfrontovat, proto bych doporučoval mít s sebou vždy alespoň pepřový sprej, kterým v nouzi zvíře paralyzujete.

Co se týká divokých zvířat, ta se lidí bojí. Pouze v oblastech kolem města Brašov, kde si medvědi navykli na to, že se krmí z popelnic u lidských příbytků, se vyskytují četnější případy napadení člověka medvědem. Tyto případy však byly způsobeny hlavně lidskou hloupostí a ne zvířecí krvežíznivostí.

K nástrahám, které skýtá jízda autem na rumunských silnicích, viz část Doprava do Rumunska.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.