Rumunské svátky a tradice

Obyvatelé Rumunska se hlásí převážně k pravoslavnému křesťanství. Katolické a protestantské vyznání je spíše vyznáním maďarské a saské menšiny. Islám vyznává asi 60 000 Turků a Tatarů v Dobrudži. Z tohoto poměru je jasné, že většina svátků a tradic se týká zejména pravoslavného křesťanství. Rumuni jsou národ věřící a stále ještě se v zemi dodržují tradice, z nichž některé sahají až do dob prastarých Dáků. V Rumunsku se dochovalo do dnešních dnů mnoho zvyků, které by nám mohly připadat až pohádkové, např. víra v sudičky. Hodně lidových zvyklostí souvisí pochopitelně s narozením a zesnutím člověka. Narození potomka, jeho křtiny a další obřady s tím související jsou v rumunské společnosti stále živé. Stejně tak svatba či pohřeb se stále drží tradičních scénářů.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

V Rumunsku se svátky opravdu dodržují, a proto je i při cestování praktické mít o nich alespoň přibližný přehled, vzhledem k tomu, že jsou často spojeny s pracovním volnem a prázdninami. Například velikonoční nebo vánoční prázdniny trvají v Rumunsku někdy až tři týdny. Termín katolických a protestantských Velikonoc se navíc řídí podle gregoriánského kalendáře, kdežto pravoslavné Velikonoce jsou určovány podle juliánského kalendáře.

V měsíci březnu dostávají ženy a dívky od mužů tzv. mărțișor. Mărțișor je červenobílý provázek (resp. dva provázky spletené do sebe), který si ženy připnou na oblečení na znamení, že přišlo jaro. Většinou dívky dostávají k mărțișoru také sněženky. Právě tomuto zvyku, který je známý i v sousedním Bulharsku, se připisuje dáko-trácký původ.

Mezi nejvýznamnější církevní svátky, mimo Velikonoc a Vánoc, patří svátek sv. Ondřeje, který se slaví 30. listopadu, svatý Mikuláš, který připadá stejně jako u nás na 6. prosince, a svátek Nanebevzetí Panny Marie, který spadá na stejný den jako Den námořnictva, tedy na 15. srpna. Pro nás jako cestovatele je důležité mít přehled o dnech pracovního klidu. Mezi ně patří i některé z výše uvedených církevních svátků.

Státní svátky, které jsou dny pracovního klidu, jsou následující:

  • 1.-2. ledna – Nový rok
  • duben/květen – Velikonoce
  • 1. květen – Svátek práce
  • květen/červen – Rusalie (neděle + následující den)
  • 15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie
  • 1. prosince – den sjednocení Rumunska
  • 25. nebo 26. prosince – Vánoce

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.