Suvenýry a nákupy v Rumunsku

Keramika - Vína - Pálenka - Sýry - Peníze

Rumunsko rozhodně patří mezi země, ze kterých si můžete dovézt mnoho zajímavých suvenýrů. Proč tomu tak je? Rumunsko je velkým výrobcem zboží různého druhu. Pokud máte rádi folklór, tak budete potěšeni velkou nabídkou výrobků tradičních řemesel.

Keramika

Lidová keramika se tradičně vyrábí hned v několika regionech v zemi a každý region má také keramiku pro něj typickou. Sedmihradská keramika, vyráběna maďarsky mluvícími Sikuly, je tradičně modrá s motivy rostlin či ptáčků. Oproti tomu keramika z valašského Horezu má zcela jiný ornamentální ráz. Dále jsou hojně k dostání různé sošky a výrobky ze dřeva. Jejich kvalita a autentičnost kolísá, ale to už musí posoudit sám zákazník.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Za tradičními výrobky nemusíte jezdit do lokality jejich produkce, protože často v turistických oblastech nebo při větších silnicích přímo výrobci či jejich příbuzní tyto výrobky ve stáncích prodávají, přičemž ceny jsou jen o málo vyšší a výběr bývá slušný. Většinou je k dostání sikulská keramika a výrobky ze dřeva.

Rumunská vína

Jeden z největších darů přírody, které Rumunsko má, jsou jeho vinice. Víno se v Rumunsku pěstuje již od dob Římanů. Kvalitou patří rumunské víno mezi evropskou špičku, což se projevuje i na mnohých oceněních, která rumunská vína dostávají na mezinárodních festivalech. Převážná část produkce pochází z Valašska a Dobrudži. Avšak i moldavské (značka Cotnari) nebo sedmihradké víno vás potěší svou chutí.

Díky klimatickým podmínkám, které jsou pro pěstování vína ideální, je možné koupit jak vína suchá a polosuchá, tak také vína sladká a polosladká. Nebojte se sladká vína ochutnat, hlava vás po nich bolet nebude. V těchto zeměpisných šířkách je zakázáno víno doslazovat umělým přidáním fruktózy a tudíž všechna sladkost je získána jen slunečním svitem.

Mezi nejlepší značky se řadí vína z vinařství Murfatlar, Jidvei, Cotnari či Stafanești. Odrůda feteasca neagră je odrůdou rumunskou, která se nepěstuje nikde jinde. Červené víno feteasca neagra bývá suché či polosuché, plné barvy a hutnější chuti.

Pálenka

S výrobou vína jde přirozeně ruku v ruce i výroba brandy. Mezi nejoblíbenější značky mezi místními, ale i mezi cizinci patří Alexandrion nebo Zaraza. Ceny jedné láhve se pohybuje v přepočtu od 100 do 700 Kč. Pochopitelně záleží na době zrání, jestli se jedná o dárkové balení atd.

Dalším vhodným suvenýrem může být i místní rumunská slivovice, rumunsky țuica (čti cujka) či pálenka z jiného ovoce - pălincă (čti palinka). Nejkvalitnější țuica se vyrábí v Maramureši a nejlépe uděláte, když si ji opatříte přímo od výrobce. To by neměl být těžký úkol, stačí se zeptat, kdo ve vsi či městě slivovici vyrábí a místní vás již nasměrují. Pokud byste však nemohli či nechtěli kupovat pálenku od malého domácího výrobce, tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit țuica de Zalău, která by měla být k dostání v každém větším obchodě.

Další pro Rumunsko typickou lihovinou je tzv. Afinată. Jedná se o likér tmavě modré barvy vyráběný z borůvek. Nejrozšířenější je afinata značky Saber z města Radăuți.

Sýry

Pokud jste milovníci sýrů, tak jste v Rumunsku na správné adrese. Nejlepší možností je opět nakupovat přímo u zdroje. Pokud se budete pohybovat na horách, neváhejte a při sestupu z hřebene se zastavte v nějaké salaši a optejte se, zda byste nemohli koupit sýr. Avšak i sýry, které jsou v prodeji v obchodech či supermarketech, jsou vysoké kvality a pokud víte, že ještě budete muset delší dobu cestovat, je dobrou volbou koupit sýr vakuově balený.

Podstatné je vědět, jaké druhy sýrů se v Rumunsku vyskytují. Sýry se dělí podle konzistence a také podle toho, z jakého mléka se vyrábí. Možné je pořídit sýr z mléka kravského (lapte de vacă), ovčího (lapte de oaie) či bůvolího (lapte de bivol). Sýry jsou druhu brânză, telemea nebo cașcaval. Brânză je sýr měkčí a existuje jak ve slané, tak sladké variantě. Cașcaval je tvrdý sýr, telemea je obdobou našeho řecké fety, bulharského sirene, resp. našeho balkánského sýra.

Peníze

Rumunskou měnou je leu (pl. lei). Peníze se dají vyměnit buď na hranicích nebo v jakémkoliv městě. Síť bankomatů je také poměrně slušná. Rozhodně nedoporučuji vyměňovat peníze od lidí, kteří postávají před směnárnami, můžete se totiž dočkat nepříjemného překvapení, když budete chtít zaplatit a zjistíte, že peníze, které jste vyměnili, jsou už neplatné.

Rumunsko prošlo před několika lety měnovou reformou, kdy byly číslicím odmazány čtyři nuly. Dnešní 1 leu bylo dříve 10 000 lei. Nedivte se, pokud vás prodavač v obchodě požádá o sumu o čtyři nuly delší, než jste čekali - mnozí si stále ještě na nové peníze nezvykli a ceny udávají ve starých lei. Na webu kurzy.cz nalezente aktuální kurz leu ke koruně.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.