Ubytování ve Švédsku

Ve Švédsku je vcelku dost možností ubytování v nejrůznějších cenových kategoriích. Kromě klasických hotelů, kde je třeba sáhnout hlouběji do peněženky, může turista najít cenově příznivější nocleh v hostelích (najdete nejčastěji pod označením vandrarhem) nebo v docela početných kempech. Ceny jsou závislé na sezónním období a místě, kde ubytování hledáte - pro představu můžete využít například stránky Švédského turistického sdružení (Svenska turistföreningen), kde je možné nocleh také rezervovat.

Jeďte do Norska a Švédska v dobré partě

Přehled kempů najdete například na švédském vyhledávači kempů, kde můžete udělat i rezervaci.

Velice dobře funguje v celé Skandinávii také soukromý pronájem chat (chata = stuga nebo sommarstuga), který se vyplatí zejména v případě, že chcete zůstat na jednom místě alespoň týden. Z hlediska ceny a komfortu bydlení je nejvýhodnější, obzvláště cestujete-li ve větším počtu. Ceny se velmi liší podle sezóny, oblasti, zařízení chat a dostupného příslušenství, a pochopitelně platí „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Pronájem chat zprostředkovává velké množství webů, osvědčený je např. Stugnet.se.

Pokud patříte mezi vyznavače vyloženě nízkonákladové turistiky a cestujete jen se stanem nebo spacákem, podobně jako u nás to není problém. Můžete využít tzv. allemansrätt, což znamená právo každého na volný přístup a pobyt v přírodě. Původně se jednalo pouze o zvyk, který je ale od roku 1994 zakotvený i v ústavě. V podobném rozsahu je rozšířený po celé Skandinávii. Podle tohoto ustanovení je možné se v přírodě nejen svobodně pohybovat a sbírat houby či volně rostoucí plody, ale také přenocovat.

Ovšem je důležité si při tom dát pozor na několik věcí a důsledně se držet pravidla „nerušit a neničit“: nejprve je potřeba se ujistit, že půda, na které se chystáte postavit stan nebo rozvalit se ve spacáku pod širákem, nepatří žádnému soukromému vlastníku – v takovém případě byste si museli vyžádat jeho souhlas. Stejně tak si nestavte stan v blízkosti obydlí, je totiž nepřijatelné svou přítomností obtěžovat místní obyvatele. Nesmíte také rušit zvěř ani jakkoli ničit přírodu. Když místo opouštíte, mělo by vypadat tak, jako kdybyste tam nikdy nebyli – proto je nutné posbírat po sobě všechny odpadky a odnést je. Oheň je lepší nerozdělávat, přestože to není výslovně zakázáno. Shrnuto, přenocovat nebo kempovat ve volné přírodě smíte, pokud se vůči okolí budete chovat po všech stránkách maximálně ohleduplně a šetrně.

přírodních parcích a oblastech s vyšším stupněm ochrany přírody však allemansrätt neplatí. Přenocovat je možné pouze na vyznačených místech, což bývají nejčastěji kempy a turistické chaty, které jsou rozmístěné v přiměřených vzdálenostech tak, aby pěší turisté měli dostatek příležitostí nalézt při vícedenním pochodu chráněnou oblastí nocleh a střechu nad hlavou.

Autorkou textu je Hana Štěříková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Norska a Švédska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.