Güímar je městečko se zhruba 20 tisíci obyvateli, které leží ve vinařské oblasti na Tenerife jen několik kilometrů od pobřeží. Město získalo věhlas díky norskému cestovateli a spisovatelovi Thoru Heyerdahlovi, který žil na ostrově na sklonku života – od roku 1994 až do své smrti v roce 2002.
Na předměstí Güímaru stojí kamenné terasy postavené z lávového kamene za sucha. Tyto stavby zvané molleros nebo majones připomínají svým vzhledem pyramidy. Heyerdahl věřil, že se jedná o kultovní stavby původních obyvatel Kanárských ostrovů, Guančů, určené k uctívání slunce, a viděl zde souvislost s inckými pyramidami v Jižní Americe. S pomocí svého přítele, bohatého rejdaře Freda Olsena, zakoupil Heyerdahl půdu, na níž byly stavby odkryty, a vytvořil zde etnografický park a výzkumné centrum. Ten zde stojí dodnes. Heyerdahlovy teorie ale nikdy nebyly vědecky potvrzeny, vědci datují vznik staveb spíše až do poloviny 19. století.
Heyerdahlův život
Thor Heyerdahl se narodil v roce 1914 v norském Larviku. V roce 1947 přeplul na svém balzovém raftu Kon-Tiki, který byl replikou lodi starých Inků, z Jižní Ameriky do Polynésie. V letech 1969 a 1970 pak přeplul na raftech z papyru zvaných Ra 1 a Ra 2 Atlantický oceán, když vyrazil z Maroka. Dobrodružné a nebezpečné plavby měly dokázat spojení mezi původními (předkolumbovskými) obyvateli Ameriky, Severní Afriky a Pacifiku, Heyerdahlovi přitom přinesly světovou proslulost. Norský dobrodruh, který byl zastáncem teorie šíření kultur tímto způsobem, vydal za svůj život řadu vědeckých i popularizačních knih.
Muzeum v Güímaru
V muzeu v Güímaru jsou k vidění repliky Heyerdahlových raftů, dále domorodé masky, sbírka kamenných figurek, fotografie pyramid z celého světa i různé dokumenty týkající se starobylých kultur, kterými se Heyerdahl na svých cestách zabýval. Najdeme zde informace i o samotném Heyerdahlovi. Součástí komplexu je navíc i botanická zahrada zahrnující tenerifské endemity a také tzv. „jedová zahrada“ představující rostliny, kterým je v přírodě lepší se vyhnout.