Anakao

Anakao můžete navštívit v rámci zájezdu Madagaskar

Malá rybářská osada Vezů se v posledních letech stala oblíbeným cílem turistů. Nenajdete tu ovšem žádné velké komplexy hotelů, ale příjemné bungalovy v písčitých dunách obklopených trnitým bušem, což je zcela zvláštní společenstvo rostlin a živočichů jihozápadního Madagaskaru. Období dešťů tu trvá jen velmi krátce a stává se, že některý rok nezaprší vůbec. Tomuto polopouštnímu klimatu se přizpůsobila i vegetace, která se s vodou naučila hospodařit. Mnohé rostliny mají sukulentní charakter, to znamená, že ve svých pletivech zadržují vodu. Poznáme to obvykle podle toho, že taková rostlinka je nějakým způsobem „obézní“, má ztluštělé listy anebo stonky, jindy zase ukládá zásoby drahocenné tekutiny do podzemí. Nenápadná, teninká liána pak vlastní kořenovou nebo stonkovou hlízu velikosti pořádného kbelíku.

Nejimpozantnějšími a zřejmě i nejznámějšími sukulenty jsou baobaby. Madagaskar je centrem jejich výskytu; roste tu 7 druhů. V trnitém buši má domov nejmenší z nich, Adansonia rubrostipa, jemuž Malgaši říkají fony. Dorůstá výšky jen okolo 4 nebo 5 metrů, zato může mít kmen o průměru 2 či 3 metry. Kromě baobabů tu rostou několikametrové chobotnicové stromy (rodu Didierea), stromová pachypodia, která v malém provedení známe i z našich domovů, kde si je pěstujeme v květináčích, různé pryšce, kalanchoe a mnohé další.

Mnoho rostlin trnitého buše má trny nebo ostny, odtud ostatně pochází i název celého společenstva. Pichlavá výbava může v některých případech chránit před okusem býložravci, ale to je spíš výjimka. Trny a ostny plní obvykle funkci slunečníku – stíní stonek před přímým slunečním žárem.

Trnitý buš neexistuje nikde jinde na světě, jen na jihozápadě Madagaskaru. Dnes je velmi ohrožen vypalováním, kácením, pastvou a invazními druhy rostlin, např. americkými opunciemi. Přesto skrývá dosud mnoho neznámého, mimo jiné např. i účinné látky, které by bylo možno využít k léčbě nemocí. Lidovým způsobem tak již po staletí činí místní léčitelé a šamani, s jejichž „zbožím“ se lze setkat na trhu v Toliaře.

Vesnička Anakao však není jen trnitý buš v jejím okolí, je to také moře, potápění a korálové útesy. Přímo v Anakau si lze zapůjčit potřebné vybavení a spolu s instruktorem se potápět na některém z nedalekých korálových útesů. Kupříkladu i v okolí proslulého ostrova Nosy Ve.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.