Praktické informace o Kubě

Časový posun - Pitná voda - Elektřina - Internet - Telefonování - Vízum - Přílet a odlet - Celní předpisy - Zdravotní péče - Kriminalita - Značení ulic

Časový posun

Na Kubě je oproti ČR o 6 hodin méně. Stejně jako my mají zimní a letní čas, jen ho mění v jiné datum, takže se cca na dva týdny v roce stane, že je rozdíl jen 5 hodin.

Leťte na Kubu v dobré partě

Pitná voda

Na Kubě doporučujeme pít zásadně balenou vodu. Kubánci sice normálně pijí vodu z kohoutku, ale ti už jsou na místní bakterie zvyklí – vám by to akorát zbytečně znepříjemnilo dovolenou.

Pokud nebude zbytí a voda nebude k sehnání (i to se může stát), prožeňte kohoutkovou vodu alespoň lahví s filtrem nebo si ji nechte převařit. To už by žádné větší střevní potíže způsobit nemělo.

V hotelových komplexech jsou voda i led bezpečné, tam není nutné nic řešit.

Elektřina

Na Kubu budete potřebovat adaptér na starou americkou zásuvku (dva ploché kolíky), v některých hotelech jsou na pokojích i zásuvky se dvěma kulatými kolíky, kam bez problémů zapojíte např. nabíječku na mobil.

Elektrické napětí je převážně 110 V – počítejte tedy s delší dobou nabíjení. Někde je i 220 V, ale to opět spíše v hotelech. Zásuvky s vyšším napětím jsou označeny.

Internet

I když se v posledních letech situace s internetem na Kubě značně zlepšila, pořád ještě nemůžeme očekávat standard, na který jsme zvyklí z Evropy. Na veřejné sítě a Wi-Fi zdarma zapomeňte úplně – celou síť má pod palcem jeden státní podnik (ETECSA) a tomu je třeba vše řádně zaplatit.

K připojení k síti Wi-Fi (buď v hotelovém lobby nebo větších parcích ve městech) budete potřebovat kartičku na internet – zde si většinou za 1 USD můžete brouzdat hodinu po internetu.

Kartičky jsou dostupné buď na recepci hotelu nebo v kioscích ETECSA, které bezpečně poznáte podle dlouhé fronty. Na kartičce máte unikátní přihlašovací jméno a heslo, které zadáte do prohlížeče, který se vám otevře při přihlášení k Wi-Fi. Můžete buď celou hodinu vyčerpat naráz, nebo v průběhu až 30 dní od prvního připojení. Nezapomeňte tedy po skončení používání internetu odpojit telefon/počítač od Wi-Fi, aby se přestal odečítat dostupný čas.

Rychlost internetu závisí na momentálním počtu uživatelů – pokud se chcete připojit v parku v podvečer, kdy většina Kubánců volá se svými rodinami v zahraničí, je velmi pomalý. Naopak pokud se připojíte někdy v noci nebo brzy ráno, můžete domů do ČR poslat i pár fotek. V lepších hotelech bývá připojení kvalitnější, v těch levnějších se zas naopak může stát, že se za celou dobu pobytu ani nepřipojíte, protože se o to současně bude pokoušet další nespočet zoufalých turistů…

Nedávno bylo Kubáncům povoleno mít internet i doma. Může se tak stát, že v některé casa particular narazíte na připojení, ale to zatím jen velmi ojediněle. Vzhledem k poměru ceny internetu a průměrnému platu na Kubě je to pro mnohé nepředstavitelné.

Sečteno podtrženo – Kubu si užijte naplno a vnímejte raději svět okolo než obrazovku svého mobilu. ;)

Telefonování

Pokud máte aktivní roaming, dovoláte se i pošlete SMS z vlastního telefonu.

Na ulicích jsou také k dispozici telefonní automaty – bohužel nefungují na mince, takže i sem budete prvně muset koupit kartičku od ETECSA – toto se vyplatí, pokud budete potřebovat často volat na místní pevné linky.

Vzhledem k tomu, že jsou Kubánci velice ochotní a sdílní, rádi vám v nouzi pomůžou. Téměř každá domácnost má doma pevnou linku a téměř každý Kubánec vlastní mobilní telefon – pokud tedy budete z nějakého důvodu potřebovat volat na nějaké kubánské číslo, zkuste požádat místní. ;) Nezapomeňte jim uhradit náklady – volání z pevné linky na pevnou je relativně levné, s mobily je to o poznání horší – počítejte s cca 1 USD za minutu hovoru.

Kupovat kubánskou SIM kartu nemá smysl, vyjde na nějakých 50 USD a nikde jinde ve světě už ji nikdy nepoužijete – roaming na Kubě zatím nevedou.

Vízum

Na Kubu je potřeba vyřídit vízum neboli turistickou kartu. Tu vám bez problémů vystaví na počkání na kubánské ambasádě v Praze – je potřeba předložit cestovní pas a letenku (platby přijímají pouze kartou) nebo v některých cestovních kancelářích (např. Čedok, Kentlucky, …).

Turistickou kartou se budete muset prokázat i při odletu, tak ji opatrujte jako oko v hlavě.

Vízum platí 30 dní od vstupu na Kubu a lze jej až 2x prodloužit – pokud se tedy chystáte na delší expedici, počítejte s povinnou návštěvou imigrační policie, kde vám kartu za poplatek prodlouží.

Formality při příletu a odletu

Declaración de aduanas

Při cestě na Kubu dostanete v letadle k vyplnění celní prohlášení (Declaración de Aduanas para Pasajeros). Je ve španělsko-anglické verzi a formulář je velice intuitivní, tak by s vyplněním neměl být problém. Tento formulář odevzdáte u východu z letiště.

Pasová kontrola, víza, focení

U přepážky na kubánském letišti projdete pasovou kontrolou, kde vám bude zkontrolována a orazítkována turistická karta a budete vyfoceni.

Kontrola zavazadel

Následně vás bude čekat kontrola příručních zavazadel, která necháte projet scannerem podobně jako při kontrole na odletu.

Pak už bude následovat jen vyzvednutí zavazadel – zde počítejte s cca hodinou strávenou čekáním. U východu budete ještě odevzdávat zmiňované celní prohlášení, a pokud nevezete žádné artikly určené k proclení, můžete halu opustit.

Jsou zde namátkové kontroly, tak se může stát, že budete zastaveni imigrační policií a budete muset otevřít zavazadla. Většinou ale turisty nezastavují, kontroly uplatňují spíše na Kubánce žijící v zahraničí nebo na turisty, kteří na Kubu jezdí „podezřele často“ – většinou už dostanou tip z předchozích kontrol.

Odletová taxa

Odletová taxa, která byla v minulosti 25 USD a působila značné zdržování, byla již zrušena. Není třeba se tím tedy zabývat, i když mnoho webů tuto informaci stále mylně udává.

Odlet

Obecně se doporučuje být na kubánském letišti už 3 hodiny předem. Na Kubě zatím neexistuje online odbavení, všichni cestující tedy musí projít přes check-in na přepážce, což při kubánském pracovním nasazení způsobuje dlouhé fronty.

Po odbavení a vyzvednutí palubních lístků projdete přes scanner (klasika – kontrola na tekutiny apod.) a potom hned k další přepážce, kde si vás znovu vyfotí a orazí turistickou kartu a pas.

Celní předpisy

Zde platí omezení v rámci zemí EU, kdy je od cla osvobozeno následující zboží:

Tabák a tabákové výrobky:

  • 200 kusů cigaret, nebo 
  • 100 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 gramy na kus), nebo 
  • 50 kusů doutníků, nebo
  • 250 gramů tabáku na kouření, nebo 
  • úměrná kombinace těchto tabákových výrobků (celkové množství nesmí přesáhnout 100 %)

Alkohol a alkoholické nápoje:

  • 1 litr: destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových nebo nedenaturovaný etylalkohol s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více, nebo
  • 1 litr: destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu, tafi a saké nebo podobné nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína, nebo
  • 2 litry: úměrná kombinace těchto výrobků a nešumivá vína

Pokud byste něčeho vezli více, je potřeba toto zboží v cílové destinaci proclít.

Zdravotní péče

Před návštěvou lékaře doporučujeme kontaktovat asistenční službu své pojišťovny, kde se dozvíte, jak dále postupovat – jestli je třeba péči nejprve uhradit na místě a pak vám bude částka z pojistky navrácena, anebo se zařízení mezi sebou vyrovnají. Pojišťovna vám také poradí, se kterými nemocnicemi/klinikami v dané lokalitě spolupracuje.

Na Kubě existují dva typy zařízení – pro Kubánce a pro turisty. Samozřejmě doporučujeme navštívit mezinárodní kliniku určenou pro turisty (Clínica Internacional) – nejen proto, že vám účty odsud pojišťovna s velkou pravděpodobností proplatí, ale hlavně proto, že kvalita péče, vybavení a dostupnost léků je na úplně jiné úrovní než pro běžný kubánský lid.

Stejně jako nemocnice, tak i lékárny jsou dvojí, ty turistické ve větších městech opět mnohem lépe zásobované, kde ovšem počítejte s o poznání vyššími cenami než u nás. Doporučujeme si tedy potřebné léky dovézt z ČR – povolen je dovoz až 10 kg. Budou se hodit léky na průjem nebo na bolest, rýmu, kašel nebo teplotu, případně i 3denní „cestovní antibiotika“. Pokud na konci pobytu potom léky někomu z místních na Kubě necháte, budou vám neskonale vděční – pro ně je složité sehnat i běžný aspirin. A nezapomeňte na repelent – komáři dokážou být pěkně otravní a ceny se v lékárnách šplhají do závratných výšin.

Kriminalita

Kuba je jednou ze zemí s nejnižší kriminalitou v celé Jižní Americe. I tak si ale dávejte pozor na svoje osobní věci v místech s vysokou koncentrací osob jako ve veřejných dopravních prostředcích, v obchodních centrech a v Havaně: v historickém centru a na nábřežní promenádě Malecón. Jediné, co vám hrozí, je okradení drobnými pouličními zloději, takže si dávejte pozor především na kabelky, fotoaparáty a peněženky. Pozor si také dávejte na svoje osobní věci na pláži.

Značení ulic na Kubě

Značení ulic na Kubě není nijak složité – umístění budov se vždy značí tak, že se uvede ulice, na které leží a následně umístění mezi kterými ulicemi, kolmými na danou ulici, se nachází (protože některé ulice na Kubě jsou velice dlouhé).

Mezi kterými ulicemi se nacházíte, naleznete na patníku na každém rohu, kde se ulice kříží:

  • Např. Calle 23 e/ 1ra y 2da znamená, že se budova nachází na 23. ulici, mezi první a druhou ulicí, které jsou na ni kolmé

Pokud se budova nachází na rohu dvou ulic, tak se označení zjednodušuje:

  • Např. Avenida 1ra esq. 36 znamená, že budovu najdete na hlavní ulici Avenida 1ra na rohu s 36. ulicí (esq. je označení právě pro „esquina“ neboli roh)

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.