Měna a ceny na Kubě

Dvě měny - Směnárny - Bankomaty - Spropitné - Ceny

Dvě měny na Kubě

Na Kubě ještě nedávno existovaly současně dvě měny – CUP (peso cubano) pro KubánceCUC (peso convertible) pro turisty. Poměr mezi těmito měnami byl cca 1:25 (1 CUC = 25 CUP), turista se ale v podstatě s kubánským pesem nesetkal. Konvertibilní peso CUC bylo uměle vytvořené, aby nahradilo americké dolary, které byly předtím v oběhu.

Leťte na Kubu v dobré partě

V rámci rozsáhlé měnové reformy, která se dlouhé roky odkládala, došlo konečně ke dni 62. výročí kubánské revoluce ke zrušení CUC. Od 1. 1. 2021 tak zůstává jedinou oficiální měnou kubánské peso se směnným kurzem 24 CUP = 1 USD.

Směnárny

Existují tři způsoby, jak na Kubě vyměnit peníze. Doporučujeme si vzít eura, protože na dolary je uvalena 10% antiimperialistická daň – přijdete tedy o značnou část vašeho kapesného.

Pokud se jedete válet do nějakého z all inclusive resortů, můžete využít hotelové směnárny. Vyhnete se tak frontám a nemusíte nikam jezdit a hledat banku nebo směnárnu.

Na ulici můžete peníze vyměnit buď v bance, nebo v oficiálních směnárnách CADECA. Ani v jedné se nevyhnete frontě a k výměně budete potřebovat váš cestovní pas. Nezapomeňte si také směněné peníze hned na místě přepočítat.

Vzhledem k měnové reformě většina soukromých služeb (casas particulares, taxi, soukromí průvodci atd.) ráda přijme zahraniční měnu (EUR, USD, CAD).

Bankomaty a placení kartou

V současné době není problém na Kubě vybrat peníze z bankomatu. Nejsou přijímány karty amerických bank, ale tento problém se nás v ČR většinou netýká. Bankomaty bývají v každém větším městě, většinou u bank nebo na rušných ulicích.

Platba kartou je také možná – v Havaně a na Varaderu není většinou problém zaplatit v obchodě nebo restauraci. Bohužel se ale často stává, že jim terminály nefungují, proto se raději předem informujte, jestli je platba kartou možná. V menších městech to ještě není tak rozšířené, takže u sebe vždy raději mějte nějakou hotovost.

Spropitné

Vzhledem k tomu, že je průměrný plat na Kubě kolem 500 kubánských pesos (v přepočtu cca 500 korun), se spropitné řadí k jednomu z hlavních zdrojů příjmu: drobnými bankovkami můžete obdarovat číšníky v restauracích, pokojské, místní průvodce, řidiče autobusu, nosiče zavazadel nebo muzikanty na ulici.

Běžné je spropitné i v letoviscích all inclusive, kde si za drobný peníz zajistíte větší pozornost personálu. Vítané jsou také nejrůznější drobné dárečky, které většina turistů na Kubu vozí: bonbony a čokolády pro děti, líčení nebo laky na nehty pro ženy, flash disky, propisky, drobná elektronika a podobně.

Orientační úroveň cen

Vzhledem k tomu, že je Kuba komunistickou zemí, jsou ceny ve státních obchodech pevně dány – nemá tedy smysl hledat akce a slevy nebo nižší ceny, to je zbytečná ztráta času. ;) Zde můžete nakoupit např. rum, doutníky, některé potraviny nebo některé hygienické potřeby jako šampony a sprchové gely.

Výjimkou jsou soukromé služby (stánky s ručně vyráběnými suvenýry Artesanía, ubytování v soukromí, taxi atd.), kdy je běžnou praxí smlouvat, což doporučujeme – první nabídka je totiž většinou značně nadsazená.

Stravování

Pokud se rozhodnete stravovat na ulici, máte na výběr několik možností: kubánské kafeterie, státní restaurace nebo soukromé paladares. V turistických městech najdete i specializované restaurace, pizzerie nebo si v Havaně na Maleconu můžete dát gulášek v restauraci, kterou vlastní vnuk bývalého prezidenta Husáka.

Ve státních restauracích najdete převážně typická kubánská jídla v cenovém rozmezí 5–10 USD. Jsou většinou levnější než soukromé restaurace, na druhou stranu je nabídka jídel omezená (vaří se ze sezónních surovin) a jídlo většinou není tak chutné.

Paladares jsou soukromé restaurace, kde bývá nabídka pestřejší a jídlo chutnější. Dávají si záležet na tom, aby se zákazník vrátil, případně jejich podnik doporučil dál. Ceny se pohybují lehce výš (10–20 USD, u specialit z těžko sehnatelných surovin klidně i výše), ale občas se dá i smlouvat.

Cafetería je rychlé občerstvení určené pro Kubánce, kde si můžete dát vše od housky se šunkou nebo vaječnou omeletou přes špagety nebo pizzu až po pečené kuřecí stehno s congrí. Ceny se pohybují od 10 do 70 kubánských pesos (cca stejná hodnota jako česká koruna) a jídlo většinou můžete zapít fresh džusem ze sezónního ovoce za 3–5 pesos (CUP). Pokud nemluvíte španělsky, počítejte s tím, že vás na těchto místech budou většinou ignorovat – nemáte tam co dělat – a hygiena také není valná, takže i přesto, že je jídlo většinou dobré, nevyhnete se následným střevním problémům.

Ubytování

Ceny ubytování v soukromí se pohybují od cca 25 do 50 USD za pokoj (závisí vždy na lokalitě, sezoně, vybavení a schopnosti smlouvat). Pokoje bývají většinou dvoulůžkové, postele jsou ale velice široké, takže se zde bez problémů vyspí i čtyři lidé – majitel tuto možnost ale musí akceptovat, vše záleží na domluvě.

Doprava

Cestování na Kubě je asi nejdražší položkou v cestovatelském rozpočtu. Ceny autobusů si můžete snadno ověřit na webu Viazul a ceny soukromé dopravy jsou zase velice variabilní, i když se kubánská vláda v poslední době snaží ceny regulovat – k velké nespokojenosti taxikářů. Před nasednutím do taxíku si vždy domluvte cenu – je to jediný způsob, jak se vyhnout nepříjemnému překvapení v cílové destinaci.

Suvenýry

Pokud si jako suvenýr chcete dovézt doutníky nebo rum, můžete se spolehnout na stejné ceny ve všech obchodech – tyto artikly má pod palcem stát. Průměrná cena lepšího rumu je kolem 10 USD, doutníky začínají na 3 USD a i zde odpovídá cena kvalitě. Na těch nejlevnějších, strojově balených Guantanamera si moc nepochutnáte a za značky jako Cohiba, Partagas nebo Romeo a Julieta je zase potřeba si připlatit.

Ručně vyráběné suvenýry z přírodních materiálů jako dřevo nebo kůže můžete sehnat na tržištích Artesanía. Obchodníci mají oblíbené slevové „akce“, kdy čím více koupíte, tím vás to vyjde levněji (např. 1 kus za 5 USD, 3 kusy za 13 USD a 5 kusů za 20 USD). Ceny mají jednotlivé stánky na tržišti většinou podobné, ale i zde se dá smlouvat, i když jen lehce. Spíše dostanete lepší konečnou cenu při nakoupení více suvenýrů v jednom stánku.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.