Zajímavosti a památky Kuby

Havana - Varadero - Matanzas - Viñales - Cienfuegos - Trinidad - Santa Clara - Santiago de Cuba - Baracoa

Havana

Kdo při své návštěvě Kuby nenavštíví Havanu, jako by tam nebyl. :) Kubánské hlavní město nabízí rozmanitou plejádu denních i nočních aktivit. Na své si přijdou milovníci hudby, historie, dobrého jídla i zasnění romantici, kteří si užijí bloumání zapadlými uličkami. Většinu turistických aktivit najdete ve třech čtvrtích – Centro Habana, Habana Vieja a Vedado. Za zmínku také stojí dvě pevnosti na opačné straně havanského zálivu Morro-Cabaña.

Centro Habana

Zde se nachází ikona města Capitolio Nacional, který je konečně, po mnoha letech rozsáhlých rekonstrukcí, možné obdivovat bez lešení a navštívit jej i uvnitř. Budova, jejíž výstavba započala v roce 1926, stála téměř 17 milionů USD. Havanský Kapitol, který se nápadně podobná Kapitolu ve Washingtonu původně sloužil jako sídlo kubánského Kongresu – dnes v něm sídlí Národní knihovna vědy a techniky a Kubánská akademie věd.

Pokud přejdete silnici od Kapitolu směrem do centra Havany, narazíte na bar El Floridita – známý díky Ernestu Hemingwayovi, který sem chodil na daiquirí. Můžete si vybrat ze spousty různých příchutí, nejoblíbenější ale zůstává to jeho „klasické“ citrónové. Na baru se můžete vyfotit s jeho sochou a zaposlouchat se do rytmů živé hudby některé z místních kapel. Moc ale nepočítejte s tím, že byste si svůj drink vychutnali vsedě, dveře se zde netrhnou.

Kousek od Kapitolu začíná dlouhý bulvár – Paseo de Martí neboli Prado, který střeží bronzové sochy lvů a dojdete po něm až k Maleconu. O víkendech si zde můžete koupit suvenýry od místních umělců.

Nedaleko Prada narazíte na dvě zajímavá muzea – Národní muzeum krásných umění (Museo Nacional de Bellas Artes), kde můžete obdivovat kubánské i světové památky z nejrůznějších epoch, a Muzeum revoluce (Museo de la Revolución), kde najdete expozice od dob před Kolumbem až po vítězství revoluce. Před muzeem se také nachází dopravní prostředky spojené s revolucí – jachta Granma, letadlo, tank a několik automobilů.

Habana vieja

Stará Havana nabízí nespočet historických budov nejrůznějších stavebních slohů. Nejzajímavější turistická trasa vede přes čtyři náměstí: Plaza de San Francisco de Asís (náměstí hned u Havanského přístavu, kde denně kotví obrovitánské výletní lodě a zdobí jej fontána se sochami lvů a také socha „El Caballero de Paris“ – reálné postavy tuláka z 50. let, který si nechal přezdívat Pařížský kavalír a rád si vykládal s kýmkoliv, kdo právě procházel kolem).

Dále Plaza de Armas (nejstarší náměstí v Havaně v minulosti využívané k vojenským cvičením – odtud název náměstí Zbraní), Plaza Vieja (neboli staré náměstí, které sloužilo jako venkovní tržiště, a dnes zde najdete spoustu rozmanitých barů, kaváren a restaurací, a dokonce i pivovar) a Plaza de la Catedral (náměstí s jednou z nejstarších katedrál v obou Amerikách, se dvěma odlišnými věžemi a krásným barokním průčelím).

V těsné blízkosti Plaza de San Francisco de Asís najdete muzeum rumu, kde vám bude vysvětlen postup výroby rumu světoznámé značky Havana Club. Součástí expozice je i maketa cukrovaru, kudy projíždí vláček. Na konci prohlídky vás čeká ochutnávka rumu a hned po ní budete zavedeni do obchodu, kde si můžete nakoupit zásoby na cestu. Prohlídky probíhají každou půlhodinu v různých jazycích, tak se může stát, že si na ten vám srozumitelný budete muset chvilku počkat.

Nedaleko Plaza de la Catedral se nachází světoznámá restaurace La Bodeguita del Medio, kam chodil na své oblíbené mojito i Ernest Hemingway. Mojito vám zde udělají na počkání (vypijete si jej ve stoje, klidně i venku před barem), pokud byste zde ale chtěli obědvat, je to bez předchozí rezervace přes některou z kubánských agentur prakticky nemožné.

Vedado

O poznání mladší čtvrť amerického stylu s pravidelnou mříží ulic, výškovými budovami, světoznámými hotely jako Nacional a Habana Libre a nevalnou pověstí ze 40. a 50. let, kdy bylo mafiánskou čtvrtí, je navštěvována hlavně kvůli náměstí Revoluce (Plaza de la Revolución) na kopci Loma de los Catalanes.

Nad náměstím Revoluce se majestátně tyčí nejvyšší stavba Havany – památník José Martího, který v sobě ukrývá muzeum a ve výšce 129 metrů můžete navštívit i rozhlednu s krásným výhledem na celé město. Před památníkem potom sedí v zadumané poloze sám José Martí, jakožto 17metrová socha z bílého mramoru. Náměstí je obklopeno vládními budovami se sídly ministerstev – na dvou z nich najdete podobizny národních hrdinů Che GuevaryCamila Cienfuegose, které v noci svítí a dodávají tak náměstí Revoluce ještě majestátnější podobu. Každoročně se zde na prvního máje konají obrovské průvody a oslavy svátku práce. V roce 2015 zde dokonce před milionovými davy kázal i papež František.

Kolem 23. ulice ve Vedadu (La Rampa) se pak ve večerních a nočních hodinách schází nejrůznější sorta lidí, kteří udělají z havanského 8kilometrového Maleconu jednu velkou party pod širým nebem. Pít na veřejnosti je sice zakázáno (potkáte zde celkem velké množství policistů), ale nikdo to moc nerespektuje a téměř každý má v batůžku ukrytou lahev dobrého rumu. Za větrného počasí se o zdi Maleconu opírají mohutné vlny, které stříkají do výšky i několika metrů – za tohoto počasí se tedy party nekoná.

Parque Histórico Militar Morro-Cabaña

Do tohoto historického parku, který střeží dvě pevnosti, se nejlépe dostanete taxíkem od havanského přístavu. Doporučujeme návštěvu ve večerních hodinách, kdy je možné v pevnosti Fortaleza de San Carlos de la Cabaña zhlédnout oblíbený ceremoniál cañonazo – ve 21 hodin, kdy se v minulosti uzavíraly brány do města, vystřelí vojáci oblečení do historických uniforem salvu z děla. Součástí rozlehlé pevnosti jsou i dvě muzea a prodejna doutníků, kde se můžete podívat na nejdelší doutník na světě.

Součástí starší pevnosti Castillo de los Tres Santos Reyes Magnos del Morro je i maják, kam můžete po zaplacení vstupného vystoupat.

Nedaleko těchto pevností se nachází také obrovská socha Ježíše Krista, která byla vytesána v italském Římě, posvěcena papežem Piem XII a dovezena do Havany, kde byla z 67 kusů bílého mramoru sestavena. Nyní se majestátně tyčí nad městem, kterému symbolicky žehná.

Kabaret Tropicana

Pompézní havanský kabaret pod hvězdami jménem Tropicana byl založen v obrovské tropické zahradě v roce 1939, odkdy úspěšně funguje a každý den má beznadějně vyprodáno. Kubánská vláda jej sice chtěla v jednu dobu zavřít, nakonec tak ale, kvůli velkému přílivu peněz do státní kasy, neučinila.

Dostanete se sem pouze na voucher, který zakoupíte v kanceláři některé z kubánských agentur (např. Cubanacan nebo Cubatur – v každém hotelu mají stoleček, kde prodávají nejrůznější exkurze). Ceny se liší podle místa, kde sedíte. V ceně je také litr rumu Havana Club pro čtyři osoby a jeden nealkoholický nápoj.

Krásné tanečnice a tanečníci, artisté a akrobati denně trénují nejrůznější choreografie a zážitek je opravdu strhující – není divu, že když po cca 75minutovém vystoupení začne fiesta, návštěvníci se zpět do hotelů nehrnou a ještě cca hodinku se po vystoupení tančí jak pod pódiem, tak na něm spolu s některými z účinkujících.

Do Tropicany mohou pouze osoby starší 15 let a je třeba jít ve vhodném oblečení pro večerní akci – pánové v dlouhých kalhotách, tričku s rukávem a uzavřených botách, dámy nejsou příliš omezovány, ale platí zde spíše decentní oblečení – jako kdybyste u nás šli třeba na koncert (taky nepůjdete v žabkách a plážovém oblečení). Pokud muži přijdou v kraťasech, budou jim u vstupu za poplatek zapůjčeny dlouhé kalhoty. Také focení je zpoplatněno a fotit „na tajňačku“ nedoporučujeme, je to opravdu dobře hlídáno.

Varadero

Nejnavštěvovanější plážové letovisko na Kubě a největší letovisko v celém Karibiku se nachází na poloostrově Hicacos, které je od Havany vzdálené cca 150 kilometrů.

Pokud sem pojedete z Havany po Vía Blanca, nezapomeňte se zastavit na vyhlídce u mostu Bacunayagua – kubánského architektonického skvostu a nejvyššího mostu na Kubě. Zde dostanete i vynikající čerstvou piña coladu a pokud budete mít štěstí, můžete si zatančit i na živou hudbu.

Varadero má s tou opravdovou Kubou málo společného, pokud jste ale milovníci plážového lenošení a neomrzí se vám 20 kilometrů bílých písečných pláží a azurové moře, je pro vás tato destinace tím pravým. Na Varaderu se můžete ubytovat buď v některém z all inclusive hotelů, kterých je již přes 50 a další se staví, nebo v nějaké casa particular (ubytování v soukromí) přímo v městečku Varadero, odkud to budete mít na pláž jen pár kroků.

Přes celý poloostrov Hicacos jezdí celodenně v cca půlhodinových intervalech turistický hop-on hop-off autobus. Za příznivou cenu jej můžete využívat celý den (nezahazujte lístek, který koupíte přímo v autobuse) a navštívit tak i několik málo turistických aktivit, které Varadero nabízí: delfinárium, kde můžete zhlédnout show s delfíny nebo si s nimi zaplavat, jeskyni Cueva de Ambrosio, kde se pravděpodobně setkáte s netopýry, nebo přírodní rezervaci Varahicacos, kde najdete turistickou stezku vedoucí až k nejstaršímu kaktusu na Kubě El Patriarca. Zajímavým zážitkem může být také návštěva kubánského „supermarketu“ Plaza America, kde autobus také staví.

Ve městě Varadero pak narazíte na spoustu stánků se suvenýry, barů, restaurací, školu tance i diskotéku nebo si můžete zatančit i pod širým nebem v baru Calle 62.

Na své si přijdou i nadšení golfisté, kteří si mohou zahrát na 18 jamek v blízkosti obchodního centra Plaza America (golfový klub se nachází u hotelu Mansión Xanadú).

Matanzas

Pokud máte zájem o únik z varaderského „pozlátka“ na skutečnou Kubu, zamiřte do 35 km vzdáleného města Matanzas (= masakry). Za své jméno město vděčí historické bitvě mezi Španěly a původními obyvateli ostrova, kdy to pro Španěly, jak už název napovídá, skončilo velmi špatně.

V 19. století se pak městu začalo přezdívat „Athény Kuby“ díky bohatému kulturnímu rozvoji: zrodily se zde taneční styly jako danzónrumba a rozvinula se zde nesmírně hluboká literární a hudební tradice, která v době svého největšího rozkvětu předčila dokonce i tu havanskou.

Další přezdívkou, kterou si Matanzas vysloužilo, je „město mostů“ – nachází se jich zde celkem 21 a asi nejzajímavějším je Puente Calixto García, působivá ocelová stavba z roku 1899, kterou zaručeně nepřehlédnete.

V Matanzas určitě navštivte hlavní náměstí Plaza de la Vigia s nádherným divadlem Teatro Sauto, které je vystavěno na komplexu vápencových jeskyní a díky své okázalé akustice v něm účinkující nepotřebují mikrofony. Dále pokračujte do Parque Libertad s vůbec první lékárnou v celé Latinské Americe a nechte se vyvézt na nádhernou vyhlídku na celé město a zátoku ke kostelíku Iglesia de Monserrate.

Nedaleko města se nachází jeskyně Cuevas de Bellamar, které lze také navštívit. V ceně je i 3D kino s promítáním fotek z veřejnosti nepřístupných částí jeskyní s nádhernými exempláři nejrůznějších křišťálových kamenů. Prohlídka jeskyně trvá cca hodinku a jeden z průvodců umí i pár slov česky.

Viñales

Kromě krásného národního parku Valle de Viñales s unikátními vápencovými mogotami, které by si žádný turista neměl nechat ujít, doporučujeme k prozkoumání i městečko Viñales.

Na první pohled ospalé, zemědělské městečko, bylo založeno v roce 1875. Nejvíce to žije na malém náměstí, kde stojí jedna z nejstarších staveb v údolí – Casa de la Cultura. Po deváté hodině večerní si můžete užít živou hudbu v Centro Cultural Polo Montañez, které nese jméno po jednom z legendárních kubánských zpěváků, který se v této provincii narodil.

Na hlavní třídě se nachází mnoho převážně soukromých restaurací a barů, kde si z nabídky vybere každý a zaručeně si pochutnáte.

Cienfuegos

Přímořské město Cienfuegos, po právu přezdívané Perla jihu, bylo založeno v roce 1819 francouzskými osvícenci. Proto se i architektura města od zbytku Kuby značně liší – najdete zde převážně budovy v neoklasicistním stylu a překvapí vás i na Kubu nezvyklá čistota ulic.

Na hlavním náměstí Parque José Martí se majestátně tyčí jediný vítězný oblouk na Kubě, který vás zavede k mramorové soše José Martího situované uprostřed parku. Další zajímavou stavbou je divadlo Teatro Tomás Terry, kde vystupoval například světoznámý Caruso a dodnes jsou zde na programu různé divadelní hry i koncerty.

Pokud se z parku vydáte kolem katedrály dále 54. ulicí (El Bulevar), dojdete k soše Bennyho Moré stojící na nejdelší ulici svého druhu na Kubě, široké hlavní třídě pařížského typu – Paseo del Prado, po které se dostanete až k cienfuegoskému Maleconu.

V této části Cienfuegos nazývané Punta Gorda byla postavena směs nejrůznějších paláců a také jedny z nejkrásnějších domů na celé Kubě. Za povšimnutí stojí např. Palacio Azul (modrý palác) – jedna z prvních staveb na Punta Gorda, který dnes slouží jako hotel, nebo Club Cienfuegos – okázalý palác zelené barvy, v dnešní době sídlo jachtařského klubu s několika restauracemi.

Na samém konci Prada narazíte na Palacio de Valle, pestrobarevný palác podobný okázalým marockým pevnostem, který si po zaplacení vstupného můžete prohlédnout i zevnitř a vystoupat na rozlehlou terasu, kde si můžete dát drink (v ceně vstupného) a v klidu pozorovat zátoku nebo samotné město Cienfuegos.

Trinidad

Malé koloniální městečko, ve kterém se zastavil čas, láká pro svoji architekturu návštěvníky z celého světa a je po právu zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na původních dlážděných uličkách je od rána do noci slyšet klapot koňských kopyt a za rozbřesku vás probudí kohoutí kokrhání.

Trinidad byl vybudován na začátku 19. století z obrovských zisků z výroby cukru v sousedním Valle de los Ingenios, kde dodnes stojí strážní věž připomínající doby otroctví – Manaca Iznaga – z Trinidadu vzdálená necelých 16 km.

12 kilometrů odsud se nachází nejkrásnější pláž na jižním pobřeží – Playa Ancón a 18 kilometrů vzdálené pohoří Sierra del Escambray nabízí spoustu turistických tras a stezek. Můžete se vydat například k 62 m vysokému vodopádu Salto de Cabruní, ale dejte pozor na období sucha od března do května, kdy vodopád moc zajímavý nebývá.

Santa Clara

Toto čtvrtmilionové město, ležící ve střední části ostrova, je jedním z nejhezčích měst Kuby. Santa Clara je dějištěm nejdůležitější bitvy Revoluce s cílem svrhnout Batistův režim – v prosinci 1958 zde Che Guevara napomohl vykolejení obrněného vlaku vezoucího zbraně a vojáky, čímž přerušil důležitou zásobovací trať směrem do Havany. Ve městě se kromě výše zmíněného obrněného vlaku nachází také velmi zajímavé muzeum a mauzoleum revolucionáře Ernesta Che Guevary.

Santiago de Cuba

Nikde jinde na Kubě nenajdete tak neuvěřitelně pestrou směsici lidí, kteří byli ovlivňováni kulturními vlivy jak z východu (Haiti, Dominikánská republika), tak ze západu.

V prašných a rozpálených uličkách drsného Santiaga de Cuba vznikly světově známé hudební žánry jako son a jeho mladší sestra salsa.

Historický význam Santiaga je veliký: jedná se o druhé město založené na Kubě Diegem Velázquezem, Don Facundo Bacardí zde postavil svůj první lihovar (dnes se v něm vyrábí snad nejoblíbenější rum na Kubě – Santiago de Cuba) a právě odsud Fidel Castro zahájil své revoluční tažení.

Na sluncem zalitém hřbitově s náhrobky z bílého mramoru Santa Ifigenia najdete místa posledního odpočinku významných osobností, jako je národní hrdina José Martí, otec kubánské nezávislosti Carlos Manuel de Céspedes nebo bývalý kubánský prezident, Comandante en Jefe, Fidel Castro.

Za návštěvu bezpochyby stojí Basílica de Nuestra Señora del Cobre, která je nejuctívanějším svatostánkem na Kubě, a kde se můžete spolu s davy poutníků poklonit a položit žluté květiny (nejčastěji slunečnice) patronce země – panně Marii del Cobre (v náboženství santería se jedná o ochún).

Baracoa

Nejstarší a nejvíce izolované kubánské město Baracoa se nachází na kopci ve východní provincii Guantánamo.

horách se pěstuje káva, kokos a kakao a městečku panuje nepopsatelná atmosféra, kterou obohacují nejrůznější legendy o živých i mrtvých. Poblíž města se nachází stolová hora El Yunque, kterou jako první zahlédl Kryštof Kolumbus, když „objevil Ameriku“ v roce 1492.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.