Hory, turistika a další outdoorové aktivity ve Skotsku

Turistika - Cyklistika - Další sporty

Právo vstupu

Legislativa zabývající se volností pohybu ve Skotsku je shrnuta v takzvaném Outdoor Access Code. Jeho tři hlavní zásady jsou velice jednoduché:

  • Chovej se zodpovědně.
  • Respektuj zájmy ostatních.
  • Ochraňuj životní prostředí.

Pokud tato tři pravidla dodržujete, můžete se pohybovat téměř bez omezení, tedy i po soukromých pozemcích. A právě tato volnost dělá Skotsko tak úžasnou zemí pro všechny možné venkovní aktivity. Pokud vám při vašich toulkách krajinou v cestě stojí plot, tak ho stačí přelézt a nikdo nemá právo vás zastavit. Má to ale samozřejmě svá omezení, která vyplývají z protichůdných zájmů různých skupin.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Mezi hlavní doporučení patří nechodit lidem po zahradách, neplašit zvěř, nezanechat po sobě žádnou stopu, respektovat značení omezující přístup do některých míst a používat otevřený oheň pouze v případě nutnosti. Také není vhodné kempovat na jednom místě déle než tři noci a chodit mimo existující stezky. Rozhodně doporučuji projít si podrobnější pravidla týkající se vámi zvolené činnosti na výše zmíněných stránkách

Celkově je tato legislativa nastavená ve prospěch všech, kdo chtějí neomezený přístup k přírodě a jejím krásám. Samozřejmě se najde mnoho lidí, kteří daná pravidla nerespektují, a pokud takových bude dost, pak budou majitelé pozemků usilovat o změnu zákonů. Pokud se tedy do Skotska chystáte, je ve vašem zájmu, aby se tak nestalo. Snažte se proto místní zásady dodržovat.

Pěší turistika ve Skotsku

Skotsko je rájem pěší turistiky. Ať už máte rádi dálkové pochody nebo hřebenové túry přes vrcholky hor, meze se vám tady nekladou. Je možné vyrazit na nenáročnou procházku kolem jezer a řek nebo naplánovat expedici, která otestuje i ty nejzdatnější chodce. Nejatraktivnější pro pěší turisty je hornatá Skotská vysočina.

Místní kopce nejsou moc vysoké (nejvyšší Ben Nevis má 1 344 metrů), ale počasí je zrádné a pomoc často daleko. Turistické značení zde skoro neexistuje, a když padne mlha nebo tma, tak jste bez kompasu a mapy v pěkné bryndě. Nepromokavé oblečení, baterka a mobil by neměly ve výbavě chybět. Při výstupech na některé vrcholky je také dobré si uvědomit, že často začínáte na úrovni moře a nepodcenit celkové převýšení. Každý metr si totiž vyšlápnete. Sněžka má sice asi o 250 metrů více než Ben Nevis, ale pokud výstup začínáte v Peci pod Sněžkou, tak jste už 750 metrů nad mořem.

Popularita místních hor se zrcadlí v takzvaném pytlování Munro (Munro Bagging), což v praxi znamená systematické zdolávání všech 283 hor vyšších než 3 000 stop (914,4 metrů). V průměru to trvá 6 let, ale na jeden zátah se to dá zvládnout mnohem rychleji. Rekord je momentálně 39 dní a 9 hodin a to bez použití motorového dopravního prostředku.

Název Munro je spojen se sirem Hughem Munro, který (skoro) všechny tyto vrcholky na konci 19. století vylezl a změřil. Pro britskou komunitu horolezců byl jeho seznam nečekaným překvapením. Alpy už měli prolezlé skrz na skrz. Jaké poklady skrývá Skotská vysočina, to však v té době nikdo netušil. I za jeden den se dá zvládnout trasa, která vede přes několik Munro vrcholů. Pro plánování doporučuji mnohé internetové stránky věnované tomuto koníčku. Například Munro Map obsahuje přehlednou mapu, kde si po registraci můžete jednotlivé vrcholy i odškrtávat.

Po zdolání všech Munro je možné začít sbírat kopce Corbett (762-914 m, celkem 221 vrcholků) nebo Graham (610-762 m, celkem 224 vrcholků). Pak tu jsou ještě Donalds na Jižní vrchovině (víc jak 610 m, celkem 140 vrcholků). Výběr cílů pro pěší túry je zdánlivě nekonečný. Pouze Munro Sgurr Dearg (Červený vrcholek) vyžaduje ke svému zdolání horolezecké vybavení. To se ale dá využít samozřejmě i jinde. Míst vhodných pro vášnivé horolezce je ve Skotsku nespočet. V zimě si nezapomeňte mačky a cepíny.

Centrum Ice Factor kousek od Fort William má dokonce zastřešenou ledovou stěnu, na které můžete ověřit své schopnosti, než vyrazíte například na severní stěnu Ben Nevisu, která je mezi ledovými lezci vyhlášená. Opravdovým rájem indoor lezení je pak centrum Ratho kousek od Edinburghu, které se prohlašuje za největší na světě.

Skotskem na kole

Celé území Skotska pokrývá hustá síť cyklostezek, takže pro poznávání Skotska je kolo ideální. Navíc na trajektu se za něj nepřiplácí, takže se pohodlně dostanete i na skotské ostrovy. Pro hlavní tahy je dobrá mapa Sustrans. Pro cyklostezky v různých částech Skotska jsou skvělé stránky VisitScotland a Sustrans.

Místní specialitou jsou pak speciálně vytvořené parky pro horská kola. Správa místních lesů podporuje jejich rozvoj a jejich úroveň je úžasná. Důkazem je například pořádání Mistrovství světa horských kol u Fort Williamu. Celkový počet těchto center jde do desítek a většinou nabízejí různé stupně obtížnosti od rodinné modré až po sebevražednou černou. Někde je přidružena i půjčovna kol (průměrně 20 liber na den, 40 liber za „celopéro“) a také speciální fun park, kde je možné pilovat různé triky a techniky. Pro více informací navštivte stránky Forestry Commision.

Musím doporučit například centrum Glentress u Peebles, necelou hodinu cesty na jih od Edinburghu. I když jste nikdy na horském kole neseděli, tak si tady jedno půjčte a projeďte si nenáročnou modrou trasu. Sjezd skrze úseky pojmenované například Blue Velvet (Modrý samet) nebo Good game (Dobrá hra) vás zaručeně přiměje výskat nadšením.

Horským kolům se ve Skotsku meze nekladou nikde. Neoficiální trasy najdete skoro kdekoliv. Je libo objet ostrov Skye nebo prozkoumat pohoří Cairngorms? Anebo se vydat do naprosté divočiny jen s mapou a kompasem? Volba je jen na vás. Mnoho poskytovatelů ubytování také pamatuje na potřeby cyklistů a nabízí zamykatelné úschovny kol a wapky (vysokotlaké čističe) na omytí bahna.

Další sporty

Skotsko je ideální pro vodáky, kteří zde mohou sjíždět více či méně divoké řeky anebo se třeba na kanoi projet po některém z mnoha jezer. Pohled na mapu rozeklaného západního pobřeží pak zaručeně zrychlí tep milovníkům mořských kajaků. Na své si přijdou také jachtaři a mnohé pláže jsou vyhlášenými destinacemi pro surfaře a kitesurfaře. Nejlepší vlny a vítr jsou k nalezení na ostrově Tiree a dále hlavně na Vnějších Hebridách.

Nezbytnou součástí vybavení pro všechny vodní aktivity je neopren nebo suchý oblek, neboť voda je zde celoročně hodně studená. Příznivcům adrenalinových sportů je tady vycházeno opravdu vstříc. Canyoning, paragliding, terénní čtyřkolky, zorbing, coasteering, paintball a mnoho dalších aktivit zde nabízí nespočet profesionálních poskytovatelů.

Jet do Skotska za sjezdovým lyžováním nedoporučuji. Center je tu sice několik, ale nízká nadmořská výška a relativně málo sněhu nezaručují nejlepší podmínky. Posledních pár zim se sice sněhová situace zlepšila, ale na Čechy Skotsko rozhodně nemá, natož pak na Alpy. Pro běžkaře jsou zde občas dobré podmínky hlavně na náhorní plošině v pohoří Cairngorms.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.