Norská hymna

Norskou národní hymnou je píseň zvaná Ano, milujeme tuto zemi (Ja, vi elsker dette landet). Tato patriotická píseň se jako jedna ze dvou neoficiálních hymen používala od 60. let 19. století společně s písní Synové Norska (Sønner av Norge). Na začátku 20. století, kdy získalo Norsko nezávislost na Švédsku, se začala používat už pouze píseň Ano, milujeme tuto zemi. Stále však neměla oficiální status národní hymny. Teprve v roce 2019 byla přijata oficiálně.

Slova k písni napsal v 60. letech 19. století norský spisovatel Bjørnstjerne Bjørnson, který se později (v roce 1903) stal také prvním norským držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Hudbu napsal rovněž v 60. letech jeho bratranec Rikard Nordraak, mladý hudební skladatel, který zemřel už o pár let později ve věku pouhých 23 let na tuberkulózu. Na veřejnosti se píseň poprvé hrála 17. května 1864 při příležitosti 50. výročí vzniku norské ústavy. Z textu se obvykle zpívá jen první a poslední sloka.

Text hymny (první a poslední sloka)

Ano, milujeme tuto zem,
jak se zvedá,
vrásčitá a větrem ošlehaná nad mořem,
s tisíci domovy.
Milujeme, milujeme ji a myslíme
na našeho otce a matku
a ságu noci, která posílá
sny na naši zem.

Ano, milujeme tuto zem,
jak se zvedá,
vrásčitá a větrem ošlehaná nad mořem,
s tisíci domovy.
A jak boje otců ji pozvedly
z nouze k vítězství,
tak také my, když bude třeba,
se postavíme za její mír!

Autorem textu je Petr Želiezko, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.