Hymna Severní Makedonie

Státní hymna Severní Makedonie se jmenuje Denes nad Makedonija, v překladu tedy „Dnes nad Makedonií“. Oficiálně byla přijata v roce 1992, rok po vyhlášení nezávislosti Makedonie, již dříve se však využívala jako hymna Socialistické republiky Makedonie, která byla součástí jugoslávské federace. Hymna byla přijata i přesto, že při hlasování o jejím přijetí prakticky nezískala potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů v parlamentu. Pro sice hlasovalo 88 ze 120 poslanců, příslušníci albánské menšiny však do tohoto počtu nebyli zahrnuti.

Hudbu napsal významný makedonský skladatel Todor Skalovski. Píseň poprvé zazněla v roce 1942 ve skupině mladých lidí spojených s komunistickým a partyzánským hnutím za druhé světové války, a to ve městě Struga, které je také Skalovského rodištěm. Slova napsal spisovatel, komunistický aktivista a revolucionář Vlado Maleski. Vzhledem k době vzniku není divu, že píseň připomíná vojenský pochod.

Slova makedonské hymny

Dnes se nad Makedonií rodí
nové slunce svobody!
Makedonci bojují
za svá práva!
Makedonci bojují
za svoje práva!

Neplač, drahá matko Makedonie,

pyšně pozvedni svou hlavu!

Staří, mladí, muži, ženy,

všichni povstali!

Staří, mladí, muži, ženy,

všichni povstali!*

Znovu vlaje vlajka
Kruševské republiky!
Goce Delčev, Pitu Gruli,
Dame Gruev, Sandanski!
Goce Delčev, Pitu Gruli,
Dame Gruev, Sandanski!

Makedonské hory zpívají!
Nové písně, nové zprávy!
Makedonie je svobodná,
svobodně žije!
Makedonie je svobodná,
svobodně žije!

* druhá sloka (psaná kurzívou) byla ze slov oficiální státní hymny vypuštěna


Autorem textu je Petr Želiezko, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.