Doprava - jak se dostat do Albánie

Cestovní náležitosti - Letecky - Autem - Vlakem a autobusem - Stopem - S cestovní kanceláří

Cestovní náležitosti

Při vstupu do Albánie potřebuje občan ČR platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii je 90 dní. Neexistuje žádné povinné očkování, ale je doporučeno být očkován proti hepatitidě A, eventuálně B, encefalitidě, případně proti břišnímu tyfu.

Jeďte do Albánie v dobré partě

Při cestě autem po vás budou chtít zelenou kartu a malý technický průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz není striktně vyžadován, ale doporučuje se mít ho s sebou. Pokud auto není vaše, opatřete si plnou moc prokazující právo užívat toto vozidlo. Je pravděpodobné, že tento dokument budou na celnici vyžadovat. Plná moc by měla být notářsky ověřená, v angličtině a kromě údajů o vlastníkovi by měla také obsahovat jméno řidiče, číslo jeho cestovního dokladu a SPZ automobilu. Vy naopak trvejte na tom, že vám mají vydat Potvrzení o vjezdu vozidla (albánsky vertetim hyrje për makinat). Doklad budete potřebovat při výjezdu ze země, kdy poslouží k výpočtu daně z provozu vozidla.

Do Albánie letecky

Nejrychleji se lze do Albánie dostat letadlem. Přímé lety z Prahy zajišťují ČSA a Smartwings. Let trvá něco málo přes dvě hodiny a ceny zpátečních letenek se pohybují okolo 8 000 Kč. S jedním přestupem lze sehnat letenky od 6 000 Kč (například Air Serbia, Turkish Airlines, nebo Austrian Airlines). Mezinárodní letiště Rinas Mother Teresa je vzdálené 20 km od Tirany (hlavního města Albánie). Jiné velké letiště zde není a vnitrostátní linky nefungují. Z letiště se dostanete taxíkem nebo kyvadlovou autobusovou dopravou. Cesta trvá asi 30 minut.

Letět lze také na Korfu a do albánského města Saranda pak přejet lodí. Lodí se můžete přeplavit také do albánského přístavu Drač (Durrës), a to z Itálie (z Bari nebo Terstu).

Autem do Albánie

Další jednoduchou variantou je cesta autem. Lze využít klasickou trasu do Chorvatska a pak přes Černou Horu do Albánie. Výhodou je, že na této cestě využijete dálnic a můžete spojit návštěvu Albánie i s prohlídkou krás Chorvatska a Černé Hory. Nevýhodou je placení dálničních poplatků. Jejich výši v jednotlivých zemích zjistíte například na stránkách Tolls.

Druhá možná trasa vede přes MaďarskoSrbsko. Cesta přes maďarskou rovinu ubíhá rychle, ale průjezd jižním Srbskem a Černou Horou skýtá řadu serpentin a úzkých silniček. Časovou náročnost ale vynahradí nádherné výhledy, historická města, hrady poblíž silnice a výhled na unikátní železnici provrtávající si cestu skrz skály nad řekou až do hlavního města Černé Hory Podgorice.

Hlavní hraniční přechod (Bozaj - Han i Hotit) leží severně od Skadarského jezera, jižně od jezera je ještě malý přechod, který lze také využít. Nenechte se zmást silnicí, která vede z Podgorice k hlavnímu přechodu. Vypadá to, jako byste mířili do nejzapadlejší vesničky v okolí. Ale jde opravdu o hlavní tah na Albánii! Dříve byla Albánie zcela uzavřená, a tak nebylo nutné budovat širokou silnici směrem z Podgorice na Škodru. Dnes je tato silnice často svědkem zajímavých setkání, kdy se na ní snaží například obrovský kamion vyhnout autobusu plnému turistů.

Ze Srbska je také možné vydat se Kosovem do severní Albánie (kde se dokončuje nová dálnice směrem na Tiranu) nebo projet až do Makedonie a hranice Albánie překročit u Ohridského jezera.

Vlak a autobus

Další možnosti cestování do Albánie jsou již o něco náročnější na čas - lze zkombinovat vlakovou a autobusovou dopravu.

Přímé vlakové spojení z ČR do Albánie neexistuje. Vlakem se ale můžete dostat až do Podgorice (nebo do Baru) v Černé Hoře, a to jednou z nejkrásnějších tratí v Evropě. Jedná se o takzvané „Titovo metro“ v Černé Hoře, trať plnou tunelů a mostů zařezávajících se do krasové krajiny. Cesta Praha-Brno-Budapešť-Bělehrad-Podgorica (1 488 km) má trvat zhruba 30 hodin, ale zpoždění 3-6 hodin je pravidlem. Cena se pohybuje okolo 4 tisíc, ale dobrý tip je, že při nákupu vnitrostátních jízdenek místo mezinárodních můžete ušetřit až 50 % z ceny.

Při cestě do Albánie lze také využít železniční spojení do Skopje a odtud pak autobusem. Neexistuje ani přímá autobusová linka z České republiky. Pravidelné linky jezdí do Albánie z okolních států – z Řecka, Makedonie, Kosova nebo Černé Hory (například z Ulcinje nebo Baru).

Stopem do Albánie

Do Albánie lze samozřejmě jet i stopem. V Srbsku si dejte pozor na to, abyste vašemu řidiči nadšeně nevyprávěli, kam máte namířeno. Po válce a táhlých sporech o území Kosova, které nakonec vyvrcholily jeho osamostatněním, je situace mezi Srby a Albánci stále velmi napjatá.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Albánie vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Albánie, během kterého poznáte hory, moře a památky nejpřitažlivější země Balkánu.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Albánie v dobré partě