Glendalough

Glendalough můžete navštívit v rámci zájezdu Irsko

Jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských irských klášterů vyniká svojí nádhernou polohou v ledovcovém údolí v pohoří Wicklow Mountains. Glendalough je zkomolenina irského „Gleannn dá Loch“, v překladu to znamená údolí dvou jezer. Větší Horní jezero (Upper Lake) se dá obejít za několik hodin, což vydá na pěknou túru, a v jeho okolí se nachází pozůstatky nejstaršího osídlení mnichy - poustevníky. Dolní jezero (Lower Lake) leží nedaleko hlavního areálu nejlépe dochovaných klášterních staveb, v němž je i návštěvnické centrum a v hlavní sezóně velké množství turistů.

Historie Glendalough

Jako první se u Horního jezera usadil poustevník svatý Kevin v 6. století. Po celá léta zde žil v tvrdých podmínkách, spal na kamenech a jedl velmi skromně. Ačkoliv jeho cílem bylo žít sám daleko od lidí, jeho příkladu následovalo čím dál více lidí a osada se rozrůstala. V 9. století už bylo Glendalough obrovským klášterním komplexem, který velikostí a rozvojem umění a vzdělanosti konkuroval Clonmacnoise.

Bohatství kláštera samozřejmě neuniklo Vikingům, kteří ho v průběhu staletí několikrát vyplenili. Ještě větší ránu zasadil klášteru útok anglických vojsk, která klášter zničila. Zůstával pak sice nadále poutním místem, ale klášterní komunita tu zůstala už jen do 16. století, kdy byly kláštery v Irsku zrušeny.

Glendalough – zajímavosti a památky

Budovy, které se v areálu zachovaly, pochází většinou z 10.-12. století. Vstup do komplexu je zdarma, je ale možné zaplatit si prohlídku s průvodcem, která zahrnuje i dobrou audiovizuální prezentaci v návštěvnickém centru. Vstup je zdarma pro majitele Heritage Card.

Lower Lake

Gatehouse – vstupní brána do klášterního komplexu se dvěma žulovými oblouky je jediná dochovaná v Irsku. Za bránou se nachází dosud používaný hřbitov.

Katedrála – zřícenina románské stavby s lodí z 10. století. Východně od katedrály stojí dobře zachovaný keltský kříž – St. Kevin´s Cross.

Válcová věž – pochází ze stejné doby jako katedrála a je asi nejpůsobivější stavbou v Glendalough. Má na výšku 33 metrů, přičemž vstup se nachází asi tři metry nad zemí. Válcové věže sloužily v klášterech jako zvonice, ale také ke skladování jídla a v dobách nepřátelských nájezdů jako útočiště.

St. Kevin´s Church (Kitchen) – malebný kostelík se sedlovou střechou s malou zvonicí, jemuž se z neznámých důvodů říká „kitchen“, tedy kuchyně. Pochází zřejmě z 11. století a je krásnou ukázkou raně středověkého kostelíku.

Upper Lake

Teampall-na-Skellig – je „kostel na skále“ nad jezerem, k němuž se dá dostat jenom lodí, ale je vidět z protějšího břehu Horního jezera. Kolem něj jsou roztroušeny náhrobky a kříže. Nedaleko je ještě St. Kevin´s Bed, skalní převis, v němž údajně přebýval svatý Kevin. Lidé zde ale prokazatelně žili už v době bronzové.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.