Gejzír Strokkur

Gejzír Strokkur můžete navštívit v rámci zájezdu Island nebo zájezdu Island – velký okruh
Strokkur je gejzír, který každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Nedaleko Strokkuru leží tzv. Velký Geysir, který ve své době chrlil vodní sloupec až do výšky 80 m. Právě on dal pojmenování všem gejzírům světa. Dnes už není aktivní, proto je jistější počkat pár minut u gejzíru Strokkur a zažít tak okamžik, kdy se vodní kopule během sekundy změní v tryskající vodní proud. Za vidění stojí i dvě neaktivní jezírka Blesi a nedaleké menší gejzíry Fata (nečinný) a Litli Geysir.

Gejzír je proud vody, který se v různých intervalech dostává z podzemních puklin na zemský povrch. Pukliny jsou většinou následkem bývalé i současné sopečné aktivity, v nichž se nahromadí geotermálně ohřátá voda. Ta po určité době dosáhne takové teploty, že se změní v páru a dojde tak k vytrysknutí chladnější vody, která se nashromáždila u povrchu.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.