Arusha

Arusha můžete navštívit v rámci zájezdu Tanzanie (safari a Zanzibar)

Třetí největší město Tanzanie (po Dar es Salaamu a Mwanze) má v současné době zhruba 650 tisíc obyvatel. Leží na severu Tanzanie pod druhou nejvyšší tanzanskou horou Mount Meru (4 566 m n. m.), která mu vytváří jedinečnou kulisu. Arusha leží v nadmořské výšce přes 1 300 metrů, takže je tu po celý rok svěží vzduch a mírné klima. Žijí zde příslušníci kmenů Meru a Il Larusa (Arusha), k multikulturnímu obrazu města přispívají komunity Asiatů (Arabů a Indů) a bílých Evropanů. Nechybí pochopitelně ani Masajové, jejichž domovem jsou okolní savany.

Arusha je známá jako „hlavní město safari“ a jako taková je po celý rok plná turistů. Není divu, protože leží i na okraji východní větve Velké příkopové propadliny nedaleko proslulých národních parků Serengeti, Ngorongoro, Manyara a Tarangire. Navíc má ještě „svůj vlastní“ malý národní park Arusha. Přestože město Moshi leží mnohem blíže ke Kilimandžáru, výpravy na nejvyšší horu Afriky se organizují především z Arushi. Poznat život místních některých kmenů může turista v rámci nabízených komunitních programů.

Mount Meru je vyhaslá sopka a právě sopečný popel je příčinou mimořádné úrodnosti zdejší půdy. Arusha je tak i zemědělským a obchodním centrem, všude ve městě i jeho okolí uvidíte farmy (šamba) a políčka. Pěstuje se tu především pšenice, kukuřice, proso, káva, banány, fazole, zelenina a květiny (chryzantémy). Místní produkty samozřejmě koupíte nejlépe na tržišti, mnoho se jich však také exportuje. Region v okolí Arushi je jediným místem na světě, kde se nachází drahý kámen zvaný tanzanit. Těžbu a obchod s ním dnes ovládají velké nadnárodní firmy. Ve městě sídlí i pivovar a továrna na pneumatiky. Hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel je ale stále rostoucí cestovní ruch.

Arusha je i významným diplomatickým centrem, protože tu sídlí Východoafrické společenství, mezivládní organizace složená ze zástupců Tanzanie, Keni, Ugandy, Burundi a Rwandy, která se pokouší o integraci východoafrických zemí. Dále zde od roku 1995 do roku 2015 sídlil Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu. 60 km na východ (na půl cesty do Moshi) leží mezinárodní letiště Kilimanjaro International Airport.

Trocha historie

Kmen Meru obývající hlavně deštné pralesy na svazích stejnojmenné hory a kmen Il Larusa (Arusha) přišly do této oblasti v 18. století. Město pojmenované podle druhého z obou kmenů vzniklo v roce 1886 jako vojenská posádka v době německé koloniální vlády. Po první světové válce město přešlo do rukou Britů, kteří tu v roce 1929 otevřeli železnici z Moshi. Oficiální dokumenty potvrzující nezávislost Tanganiky (dnešní pevninská část Tanzanie) byly v roce 1961 podepsány právě tady. Tehdy malé městečko začalo velmi rychle růst.

Zajímavosti v Arushi

Do Arushi se rozhodně nejezdí za prohlížením památek. Je tu v první řadě spousta ubytovacích zařízení, dobrých restaurací, nočních klubů, seriozních cestovních kanceláří, ale i pochybných pouličních kšeftařů. To vše vytváří infrastrukturu cestovnímu ruchu spojenému se safari a výstupy do hor. Přesto se tu pár zajímavostí najde.

Hodinová věž - hlavní orientační bod města. Deska umístěná na věži říká, že město leží přesně v polovině mezi Kapským městem a Káhirou, což ale není pravda. Spíše je to připomínka britských koloniálních ambicí…

Národní muzeum přírodní historie - shromažďuje fosílie hominidů a lidí nalezené v okolí a jejich kamenné nástroje atd. Za zmínku stojí sádrový odlitek 3,6 milionů starých stop objevených v Laetoli. Muzeum se nachází v budově německé bomy, administrativního centra osady založené v roce 1886.

Centrální tržiště - je pro mnohé tou hlavní atrakcí Arushi. Tržiště překypující stánky, barvami a lidmi nabízí vše, na co si vzpomenete, od čerstvých potravin, tradičních bylinek a barevných látek až po sandále vyrobené z pneumatik. Pozor na kapsáře!

Arusha International Conference Centre (AICC) - původně sídlo Východoafrického společenství postavené v 60. letech dnes slouží Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro Rwandu.

Památník Uhuru - obligátní památník tanzanské nezávislosti. Uhuru znamená „svoboda“ a je to i druhý název hory Kilimandžáro, na níž byla po vyhlášení nezávislosti Tanganiky zapálena pochodeň. Na památníku hořel „věčný oheň“, který ale už nehoří. ;-)

Arusha Declaration Museum - expozice představující historii země od časů kolonialismu až po socialistické experimenty prezidenta Nyerereho.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.