Prales Jozani

Prales Jozani můžete navštívit v rámci zájezdu Tanzanie (safari a Zanzibar)

Les ležící 38 km na jihovýchod od hlavního města Zanzibaru je nejrozsáhlejším pozůstatkem původního lesa, který kdysi pokrýval celý ostrov Unguja. Dnes je součástí národního parku Jozani-Chwaka Bay, jediné suchozemské rezervace na ostrově. Nejčastěji bývá navštěvován v rámci organizovaných výprav ve spojení s výpravou za delfíny z Kizimkazi.

Les Jozani je slavný především díky své populaci gueréz zanzibarských, opic, které jsou jinak velmi vzácné. Zde je pod vedením místního průvodce není problém spatřit. Nedoporučuje se přibližovat k opicím blíže než na tři metry, jednak kvůli bezpečnosti turisty (není vyloučeno pokousání), jednak kvůli bezpečnosti primátů, kteří mohou snadno chytit lidské nemoci, což by jejich populaci mohlo zdecimovat. V lese však žije i celá řada dalších živočichů, kteří byli dříve běžní na celém ostrově. Např. kočkodan diadémový, komba ušatá, štětkoun šedý (druh prasete), daman či drobné antilopy jako chocholatka schovávavá a antilopa suni. Ty je však už mnohem těžší spatřit. V rezervaci žije i celá řada druhů ptáků a více než 50 druhů motýlů.

Kromě původního lesa se v Jozani nachází i několik dalších biotopů, např. stále zelené křoviny, močály a mangrovníky. Zajímavé porosty mangrovníků, stromů rostoucích částečně ve vodě, si můžete projít po chodníku zvaném Pete-Jozani Mangrove Boardwalk, který začíná asi 1 km na jih od hlavní brány parku. Vstup na chodník je zahrnut v ceně vstupenky do lesa. V malém Colobus Café si můžete koupit nealkoholické nápoje.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.