Noratus

Noratus můžete navštívit v rámci zájezdu Arménie nebo zájezdu Gruzie a Arménie

Na východním okraji městečka Noratus se nachází hřbitov Noratus, v současnosti hřbitov s největším zachovaným polem cenných středověkých chačkarů (náhrobků). Tento primát získal poté, co byl během posledních 20 let ázerbájdžánskou vládou zničen obdobný rozlehlý arménský hřbitov v autonomní oblasti Nachičevan.

Nejstarší chačkary pochází z 10. století, další významná skupina potom z 16. až 17. století, kdy došlo k obnově této tradice. Pole má rozlohu 7 ha a obsahuje téměř tisíc kamenů, každý s unikátní ornamentální výzdobou, která je často pokrytá lišejníky. Některé chačkary zobrazují scény z farmářského života nebo svatební výjevy, jiné motivy jsou spjaté s povoláním objednavatele. Nejčastěji jsou ale zdobené motivem kříže se dvěma menšími kříži pod ním a ornamentální výzdobou s motivy vinných ratolestí.

Hřbitov fungoval až do moderní doby, proto kromě středověkých náhrobků se na něm nacházejí i současné hřbitovní sochy. Od hřbitova je vidět nepřehlédnutelný vysílač ze sovětských časů, který slouží pro radiové vysílání na všech vlnových délkách. V městečku jsou další zajímavé architektonické památky, klášter Daputs z 9. až 10. století a v ruinách potom bazilika z 9. století postavená princem Sahakem a zasvěcená Panně Marii.