Zvartnoc

Zvartnoc můžete navštívit v rámci zájezdu Arménie nebo zájezdu Gruzie a Arménie

Katedrála Zvartnoc byla postavená v 7. století na místě legendárního setkání svatého Grigorije a krále Tridata III., který se stal prvním křesťanským králem Arménie. Nyní je ale v ruinách. Přesto toto architektonicky i historicky zajímavé místo kousek od Ečmiadzinu stojí za vidění. O jeho přesné původní podobě se stále vedou dohady, jednalo se ale o impozantní kruhovou stavbu s vnitřním chrámem ve tvaru kříže a pravděpodobně s několika patry.

Katedrála stála a sloužila do konce 10. století, historické prameny ale mlčí ohledně důvodů zhroucení. Pravděpodobné jsou útoky Arabů, které poškodily budovu, a následné zemětřesení dokonalo zkázu. Ruiny Zvartnocu zůstaly neodkryté po téměř tisíc let, až v roce 1901 byly zahájeny vykopávky, které odhalily nejen základy chrámu, ale i palác katholika (hlavy arménské církve) a vinný sklep. Tyto vykopávky také odhalily, že pod základy chrámu ze 7. století se nachází mnohem starší relikty budov z doby království Urartu.

Zvartnoc byl zapsán v roce 2000 spolu s blízkým Ečmiadzinem na Seznam světového dědictví UNESCO. Obraz katedrály byl také uveden na prvním vydání stodramových bankovek a model jeho pravděpodobné podoby je k vidění v muzeu historie v Jerevanu.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.