Jezero Sevan

Jezero Sevan můžete navštívit v rámci zájezdu Arménie nebo zájezdu Gruzie a Arménie

Jezero Sevan je největší jezero v Arménii a jedno z největších jezer ve vyšších nadmořských výškách na světě. Nachází se v nadmořské výšce cca 1 900 metrů nad mořem a jeho plocha před částečným vysušením tvořila 5 % rozlohy Arménie. Plocha jezera je 940 km čtverečních a je napájeno 28 přítoky. Jediný jeho odtok, řeka Hrazdan, odvádí pouze 10 % přitékající vody, zbytek se odpařuje, proto se často po horách na severní straně jezera válí nízká oblačnost.

Díky své nadmořské výšce má okolí jezera mnohem chladnější klima než pláně kolem Jerevanu, přesto je oblíbeným cílem dovolených i víkendového odpočinku. Jezero umožňuje koupání, projížďky na lodi nebo windsurfing, v restauracích kolem jezera se potom nabízí skvělá možnost ochutnat místní rybí speciality, raky nebo sevanského pstruha, což je jídlo oblíbené v celé Arménii, zde je ale nejčerstvější a výborné.

Často navštěvovaným místem je klášter Sevanavank na poloostrově vybíhajícím do jezera. Dříve klášter stával na ostrově, ale po snížení hladiny jezera během Stalinovy vlády se ostrov spojil úzkou šíjí s pevninou. Na jižní straně jezera se nachází Hayravank, krásnější a méně navštěvovaný klášter, a ještě dále na východ Noratus, největší dochovaný hřbitov s chačkary.