Doprava do Turecka - jak se tam dostat

Letecky - Autobusem - Vlakem - Autem - S cestovní kanceláří

Do Turecka letecky

Z Prahy existuje přímé spojení na obě istanbulská letiště. Letecká společnost Turkish Airlines létá 1 až 3x denně na lince Praha-Istanbul (Atatürkovo letiště). Volná místa a ceny letenek lze nalézt ve všech běžných vyhledávačích leteckých spojení. Základní cena nejlevnější zpáteční letenky je kolem 5 000 Kč včetně všech poplatků. V některých šikovných obdobích a při příhodných akcích se však dá taková letenka pořídit i levněji. Na druhé letiště Sabiha Gökçen létá z Prahy turecká nízkonákladová společnost Pegasus Airlines.

Jeďte do Turecka v dobré partě

Atatürkovo letiště leží asi 20 km od centra města. Zajíždí sem ovšem metro (stanice Atatűrk Hava Alani), takže doprava z letiště a na letiště není problém. Hlavní istanbulské autobusové nádraží Esenler je jen několik málo stanic metrem od letiště (zastávka Otogar). Při cestě do historického centra města je třeba z metra přestoupit ve stanici Zeytinburnu na tramvaj (Hizli Tramvay), neboť metro do centra nezajíždí. Cesta z letiště do centra metrem a tramvají trvá asi hodinu. Kdo má peněz nazbyt, aby jimi nakrmil nenasytné taxikáře a stál s nimi i několik hodin v zácpě, může k dopravě z letiště do centra použít i taxík. A vězte, že istanbulští taxikáři se ve vymýšlení různých způsobů, jak z vás dostat peníze, nenechají zahanbit taxikáři pražskými.

Letiště Sabiha Gökçen leží dost daleko od centra v asijské části města, takže je třeba počítat s mnohem delší, složitější a dražší cestou než v případě Atatürkova letiště. Z letiště Sabiha Gökçen jezdí expresní autobusy HAVABUS Shuttle buď do zastávky Kadiköy, v centru asijské části Istanbulu, anebo na náměstí Taksim, kde lze přestoupit na metro. V obou případech jen cesta tímto autobusem trvá hodinu a půl. Autobusy jezdí od 3:30 ráno do jedné hodiny po půlnoci.

Kromě Istanbulu se dá samozřejmě (nejčastěji s jedním přestupem) letět i na další turecká letiště do měst jako je Ankara, Izmir, Bodrum, Antalya, na východě země město Erzurum a mnohá další. V létě mohou být zajímavou alternativou pro leteckou dopravu do Turecka charterové lety mířící přímo do přímořských turistických středisek, zejména do Antalye. Zkuste třeba stránku Na Cesty s aktuálními nabídkami charterových letů mnoha německých cestovních kanceláří.

Autobusem do Turecka

Když pomineme dobrodružné a nejisté způsoby cestování, jako je autostop, je linkový autobus v současné době nejlevnějším způsobem, jak se z Čech do Turecka dostat. Nedá se ale jet přímo, v každém případě budete muset přestupovat. Přestože se některé cestovní agentury snaží tvrdit opak.

Nejjednodušší je cesta s přestupem v Sofii. Linku Praha-Sofie provozuje například autobusový dopravce Racic Eurobus nebo Arda-Tur. Jízdenky můžete zakoupit přímo na jejich stránkách nebo autobusovém portálu Getbybus. Cesta přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko trvá asi 20 hodin a stojí kolem 1 800 Kč za jeden směr, resp. 3 000 Kč za zpáteční jízdenku.

Mezi Sofií a Istanbulem pak jezdí linek spousta, cesta trvá 8 až 12 hodin. Existují však společnosti, které vám lístek z Prahy či z Brna do Istanbulu prodají (například společnost Eurotours), v tom případě máte alespoň šanci, že v případě zpoždění na vás navazující autobus v Sofii počká, nebo že se společnost o vás nějak postará. Celá cesta autobusem až do Istanbulu pak trvá kolem 36 hodin.

V Istanbulu autobusy přijíždí na velké autobusové nádraží Esenler (též zvané Bayrampaşa), přes které jede výše zmíněná linka metra z letiště směrem k centru města. Řada autobusů pak ještě zajíždí blíže k centru a vysazuje cestující například na tramvajové zastávce Lâleli u Istanbulské univerzity asi 2 km od Náměstí sultána Ahmeda.

Istanbul má také přímé, časté a kvalitní autobusové spojení s mnoha městy na Balkánském poloostrově (Bukurešť, Craiova, Brašov v Rumunsku, Skopje v Makedonii, Tirana v Albánii, Priština v Kosovu).

Vlakem do Turecka

Spojení vlakem do Turecka má smysl jen tehdy, když hodláte využívat vnitrostátních jízdenek v kombinaci s pěšími přechody hranic. V minulosti byla tato varianta velmi výhodná, dalo se tak dostat z Prahy do Istanbulu za cenu podstatně nižší než je cena autobusové jízdenky. S nárůstem cen vnitrostátních jízdenek v balkánských zemích již tato varianta pozbyla své kouzlo.

Evropské hlavní nádraží v Istanbulu se jmenuje Şirkeci (a v tureckých jízdních řádech se vyskytuje výhradně tento název, název Istanbul tam nehledejte). Istanbul je spojen přímými nočními rychlíky se Sofií, Soluní a Bukureští. Do těchto měst se dá dostat vlakem z Prahy, nejlépe přes Budapešť. Jízdní řády lze najít na stránkách Idos. V porovnání s cestováním autobusem je však vlak o mnoho dražší a o mnoho pomalejší. Cestování po železnici do Turecka má tedy význam jen pro železniční nadšence a pro majitele volných jízdenek.

Autem do Turecka

Cesta vlastním autem do Turecka je dnes již zcela bez problémů, jenom je to daleko. Z Prahy do Istanbulu je to asi 1 900 km a cesta trvá kolem 24 hodin čisté jízdy. Zkazky o krvelačných balkánských policistech, kteří za vymyšlené přestupky od řidičů vymáhají obrovské pokuty a poplatky, se již dávno nezakládají na pravdě. Je ovšem třeba dodržovat dopravní předpisy, zvláště omezení rychlosti. A těmi se dálnice a silnice na Balkáně jen hemží, nejvíce zdánlivě nesmyslných omezení rychlosti potkáte při průjezdu Srbskem.

Nejkratší a nejrychlejší trasa z Prahy do Istanbulu vede přes Brno, Bratislavu a Budapešť na Szeged, dále Srbskem přes Bělehrad na Niš. Až sem se jede po dálnici. Za Niší se z dálnice odbočí a pokračuje se po poměrně úzké a frekventované silnici asi 100 km na hraniční přechod Kalotina do Bulharska a dalších 50 km do Sofie. Za Sofií opět začíná dálnice, která vede až do Istanbulu a případně dál do vnitrozemí Turecka.

Cestou přes Balkán zaplatíte dálniční poplatky ve všech průjezdových zemích. Kompletní přehled poplatků za dálniční známky a mýtné brány v jednotlivých zemích naleznete na webových stránkách Tolls.

Do Turecka s cestovní kanceláří

Do Turecka pořádá různé typy zájezdů řada cestovních kanceláří. Většinou se pochopitelně jedná o letecké zájezdy do hotelových komplexů u moře, především na tzv. Turecké riviéře v okolí Antalye. Při takovém zájezdu toho z turecké země moc nepoznáte.

Druhou možností je vybrat si některý z komfortních poznávacích zájezdů s leteckou dopravou a často i s ubytováním v hotelích, který nabízí jak české cestovní kanceláře, tak i zastoupení tureckých cestovních kanceláří v Čechách. Některé české cestovní kanceláře pořádají autobusové poznávací zájezdy do Turecka. Po tom, co přežijete nepříjemnou zhruba 24hodinovou cestu z Čech na turecké hranice, se projeví výhoda takového zájezdu. Díky vlastnímu autobusu se totiž můžete dostat i na odlehlejší a turisty méně navštěvovaná místa, ať se již jedná o menší města, ne úplně vyhlášené památky, hory nebo málo navštěvované mořské pobřeží. A vězte, že takových míst je v Turecku plno.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Turecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.