Turecké svátky a tradice

Státní svátky - Islámské svátky

Turecko je země muslimská a zároveň země silně sekulární. Turecké svátky a tradice se tedy dají rozdělit na dva druhy – obecné islámské svátky a pak svátky tureckého státu. Ty první jsou v našem evropském kalendáři pohyblivé, neboť se jejich termín řídí kalendářem islámským. Turecké státní svátky mají pevné datum i v našem evropském kalendáři.

Leťte do Turecka v dobré partě

Oficiální státní svátky Turecka

  • 1. leden: Nový rok
  • 23. duben: Den nezávislosti zvaný též Den dětí (Ulusal bayrami nebo Çocuk bayrami). Jedná se o výročí vyhlášení samostatného tureckého státu po konci první světové války a navazujících bojů v roce 1920. Hlavními aktéry oslav jsou děti, pro které je vždy připravena řada atrakcí.
  • 19. květen: Připomínka Mustafy Kemala Attatűrka a zároveň Den sportu a mládeže (Gençlik ve spor gűnű). V tento den se v roce 1919 Mustafa Kemal vylodil se svým vojsem v Samsunu, a tím zahájil tureckou válku za nezávislost. Kromě bohaté vlajkové výzdoby a obřích obrazů zakladatele novodobého tureckého státu (Turci tu megalomanii kolem Attatűrka myslí vážně) se konají sportovní soutěže, přebory škol a podobně.
  • 30. srpen: Den vítězství (Zafer Bayrami) je den, kdy se oslavuje vítězství nad Řeky v roce 1923.
  • 29. říjen: Den republiky (Cumhuriyet Bayrami) připomíná další z událostí po první světové válce. Po založení Turecka 23. 4. 1920 a vítězství nad Řeky 30. 8. 1923 byla 29. 10. 1923 definitivně vyhlášena Turecká republika.
  • 10. listopad: Den smrti Attatűrka není oficiální státní svátek a volný den. V okamžik smrti zakladatele státu v 9:05 se ale na pět minut zastaví život celé země, zní sirény a lidé vzpomínají na svého „otce“.

Islámské svátky

Islámské svátky jsou v kalendáři pohyblivé a oficiálně se nejedná o volné dny. Přesto však v mnoha místech život ustane a může být problém najít třeba otevřený obchod či dopravu do odlehlejších míst.

  • Svátek obětování (Kurban bayrami) - je hlavním muslimským náboženským svátkem roku. V roce 2011 se slavil 5.–9. 11., ale každým rokem se posouvá o 12 dní zpět. Je to podobná řezničina jako naše vánoční pouliční vraždění kaprů, akorát místo kaprů se podřezávají ovce.
  • Ramadán (turecky ramazan) - 30denní postní měsíc se také každým rokem posouvá o 12 dní zpět. V roce 2011 začínal 1. 8. a končil 30. 8. Zatímco v jiných muslimských zemích je ramadán striktně dodržován, obchody jsou přes den zavřené a alespoň na ulicích se přes den nejí a nepije, v Turecku si turista ani nemusí všimnout, že nějaký půst probíhá. Jen občas zjistíte, že třeba pivo vám v hospodě prodají až po setmění.
  • Svátek cukru (Șeker bayrami či též Ramazan bayrami) je třídenní svátek následující bezprostředně po konci ramadánu. V roce 2011 se slavil 31. 8. - 2. 9. Přes den bývají některé obchody (ale určitě ne všechny) zavřené, po setmění propuká veselí, lidé se navštěvují. Tento svátek částečně připomíná naše evropské Vánoce.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.