Turecké počasí aneb kdy jet do Turecka?

Na otázky, jaké je v Turecku počasí a v které roční době je nejlepší jet do Turecka, je velmi těžké dát krátkou odpověď. Turecko je veliká a rozmanitá země a počasí v jednotlivých částech země se může velmi výrazně lišit. Stejně tak různé mohou být cíle, za kterými turisté do Turecka jedou, někdo se jede válet k moři, jiný chce objíždět města a památky, další třeba zdolávat horské vrcholy. Každému bude vyhovovat jiné roční období. Nejčastěji toho chtějí lidé vidět co nejvíce v různých částech země a chtějí tak trochu okusit všechny výše zmíněné aktivity. Pak je volba ročního období vždy trochu otázkou kompromisu.

Leťte do Turecka v dobré partě

Západní Turecko, Istanbul a okolí, ale i pobřeží Egejského moře má podnebí dost podobné jihu Evropy či Balkánu. Léta jsou teplá, ale ne zas přespříliš, teploty se pohybují spíše kolem 25-30 stupňů, než že by se šplhaly někam vysoko přes třicítku. Zimy jsou mírné, mrzne málokdy, za to může hodně pršet. Červenec a srpen jsou měsíce vhodné pro pobyt u moře. Chcete-li si prohlížet města a památky, je lépe se nejteplejším měsícům vyhnout a zvolit třeba červen nebo září. Dříve nebo později už může být počasí nepříjemně chladné a hlavně vlhké.

Jižní pobřeží, Antalye a Turecká riviéra jsou o poznání teplejší. Teploty v letních měsících tu běžně dosahují 35 stupňů a tak i na ležení u moře může být nepříjemně teplo. Zato je tu koupací sezóna o hodně delší, od května do října. Kdo chce procházet kulturní památky, kterých je v této oblasti požehnaně a často se k nim jde i kus cesty pěšky, nemusí se bát ani časného jara (březen, duben) a docela příjemně se tu dá vegetovat i v zimě.

V létě je nejteplejší oblastí země její jihovýchodní část, oblast při hranicích Sýrie a Iráku kolem měst Diyarbakir a Urfa. Touto dobou se sem vydá jen masochista, teploty kolem čtyřicítky nebývají výjimkou a ochladit se není kde. Jaro nebo podzim je o poznání příhodnější období, v zimě tu naopak může být i docela zima, noční mrazíky nejsou vzácností.

Vnitrozemí Turecka leží ve velké nadmořské výšce a tak je zde o poznání chladněji. Celá Anatolská plošina, města jako Ankara, Konya, Kayseri či skalní města Kappadokie leží ve výškách od 800 do 1 500 metrů. Léta jsou zde pořád docela horká, teploty se vyšplhají k 30 stupňům. Nejlepšími měsíci pro návštěvu těchto oblastí jsou ale květen a červen, kdz už je příjemně teplo kolem 25 stupňů, a díky dostatku vláhy je všude plno zeleně a květů. V září jsou teploty podobné, ale krajina už je nepříjemně vyprahlá a prašná. A v zimních měsících je zde běžně pod nulou a sníh může být i ve městech po několik týdnů.

Směrem na severovýchod země je podnebí ještě extrémnější. V létě teploty příjemné, kolem 25 stupňů, ale zimy dlouhé, kruté a bohaté na sníh. Středoevropana může překvapit fakt, že třeba v Erzurumu nebo Karsu zimní teploty běžně atakují mínus 30, inu Sibiř už odtud není zase tak daleko. A v horách Kačkar se sníh běžně udrží až do června.

Tak teď babo raď, kdy tedy do Turecka vyrazit…

Aktuální počasí v Turecku a předpověď počasí na tři dny

Istanbul, Turecko

Oblačno
Nyní
20 °C
Oblačno
4 m/s ←
Zataženo
Dnes
20 °C | 17 °C
Zataženo
Oblačno
Zítra
18 °C | 14 °C
Oblačno
Jasno
Sobota
18 °C | 12 °C
Jasno
Slabý déšť
Neděle
13 °C | 13 °C
Slabý déšť

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Turecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.