Londýn – Big Ben

Londýn – Big Ben můžete navštívit v rámci zájezdu Skotsko a ostrov Skye

Big Ben je známým symbolem Londýna. Bohatě zdobená 96,3 metru vysoká věž, patřící k budovám parlamentu (Houses of Parliament), je známá především díky svému zvonu. Ten váží třináct tun a odbíjí každou hodinu. Původní 16tunový zvon byl odlit roku 1856, poté popraskal a byl odlit 13,8 tun vážící zvon, který je používán dodnes. Je také zajímavostí, že bývá mylně označován za nejtěžší zvon Velké Británie, ve skutečnosti je ale třetím nejtěžším (po zvonu v katedrále svatého Pavla v Londýně a zvonu v liverpoolské katedrále). Ve skutečnosti jméno Big Ben patří pouze tomuto zvonu, všeobecně se ale používá jako označení pro celou hodinovou věž. Ta se tyčí na severovýchodní straně paláce, ve kterém zasedá parlament.

Věž vznikla podle návrhu Charlese Barryho, když probíhala rekonstrukce původního Westminsterského paláce. Stavba byla navržena ve zdobeném, viktoriánsko-gotickém stylu a i v dnešní době je chloubou tyčící se nad řekou Temží.

Zajímavé jsou také hodiny, které byly svého času největšími na světě. Tvoří je konstrukce 312 kusů opálového skla a na spodní straně ciferníku mají nápis: „Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam“ (Pán ochraňuje naši královnu Viktorii I.). Hodiny jsou pověstné svou spolehlivostí. Svou přesnost si dokázaly uchovat navzdory bombardování v průběhu druhé světové války.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.